Sıcaklık artışıyla benzinin buharlaşması

Aracınız
Civic FB7 2012
Merhaba arkadaşlar, aşağıdaki linkte yer alan videoyu izledim. Yaz aylarında araçlarımızda benzinin buharlaşmasından dolayı benzin seviyesinin düşmesi, özellikle depoda az benzin kaldıkça buharlaşmanın daha fazla olması. Bu konu beni düşündürdü açıkçası, paylaşmak istedim?

Aracınız
Civic FC5 2019
hocam en son mayıs ayında benzin deposunu doldurdum halen depo nerdeyse full. herhangi bir buharlaşma olmadı olduysa da ben fark edemedim. ama şöyle de bir durum var bizim araçlar ilk çalıştırmada benzinle çalışıyor ve civic ilk çalıştırmada iyi benzin çeker. fabrika verisi 8.7 ama 11-12 litre çekiyor. aracı çalıştırır çalıştırmaz hareket ederseniz baya bi benzin çeker. lpgye geçince de hortumluyor ama belli bir kmye ulaştıktan sonra daha az yakıyor. bir depoyla şehir içi az km yapmasının nedeni budur. bizim araçlar şehir dışı için ideal. müthiş bir ekonomi sağlıyor.

SM-A605F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2012
hocam en son mayıs ayında benzin deposunu doldurdum halen depo nerdeyse full. herhangi bir buharlaşma olmadı olduysa da ben fark edemedim. ama şöyle de bir durum var bizim araçlar ilk çalıştırmada benzinle çalışıyor ve civic ilk çalıştırmada iyi benzin çeker. fabrika verisi 8.7 ama 11-12 litre çekiyor. aracı çalıştırır çalıştırmaz hareket ederseniz baya bi benzin çeker. lpgye geçince de hortumluyor ama belli bir kmye ulaştıktan sonra daha az yakıyor. bir depoyla şehir içi az km yapmasının nedeni budur. bizim araçlar şehir dışı için ideal. müthiş bir ekonomi sağlıyor.

SM-A605F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Ben de 3 hafta önce falan yarıya kadar doldurmuştum. Verilerim sürekli değişiyor. Menzil 300 km yazıyor, 270 yazıyor, 240 yazıyor. Şehiriçi ort yakıt tüketimime göre menzil güncelleniyordur. Sürekli değiştiğini görünce bir anlık buharlaşma ihtimali gelmişti aklıma, ondan paylaşayım dedim.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
videoyu dinlemedim ama bizim depo kapağı açılmazsa nereye uçacak buharlaşan benzin ki ? Depo hacmi belli ve belli bir buharlaşmada doygunluğa ulaşır belli bir sıcaklıkta, daha fazla da buharlaşamaz. O buharlaşma miktarı da doyma derecesine ulaştıktan sonra durur nihayetinde. Hava soğuyunca da yoğunlaşır tabi. Yani kapalı kaptaki buharlaşma çok sınırlı.

Haziran öncesi etanol miktarı sıfırlanmıştı sanırım benzindeki, şimdi %2 zorunluluğu var bildiğim kadarıyla. Etanol de yokken buharlaşma daha da az olur diye düşünüyoum. Tabi günlerce sabit sıcak yerde durması illaki buharlaşmasına sebeb ama kapalı kapta bu ne kadar olur ki ?

Aracınız
Civic FB7 2012
videoyu dinlemedim ama bizim depo kapağı açılmazsa nereye uçacak buharlaşan benzin ki ? Depo hacmi belli ve belli bir buharlaşmada doygunluğa ulaşır belli bir sıcaklıkta, daha fazla da buharlaşamaz. O buharlaşma miktarı da doyma derecesine ulaştıktan sonra durur nihayetinde. Hava soğuyunca da yoğunlaşır tabi. Yani kapalı kaptaki buharlaşma çok sınırlı.

Haziran öncesi etanol miktarı sıfırlanmıştı sanırım benzindeki, şimdi %2 zorunluluğu var bildiğim kadarıyla. Etanol de yokken buharlaşma daha da az olur diye düşünüyoum. Tabi günlerce sabit sıcak yerde durması illaki buharlaşmasına sebeb ama kapalı kapta bu ne kadar olur ki ?
??‍

Moderatörün son düzenlenenleri:
Aracınız
Civic FC5 2019
Benim arac aldigimdan beri 22 23 lt gosteriyor. Hemen gaza gecmesine ragmen yinede eksiliyor baya baya

.

Aracınız
Civic FC5 2019
Onu bilmiyorum . Ancak degerler kisin 24 lt yi bile gosterdigi oluyor

.

Geri