Sıfır aldığım Civic aracımda fabrikasyon problem olduğu söylendi

Aracınız
Civic FC5 2021
Merhaba arkadaşlar. bir sıkıntımı paylaşmak ve sizlerden yardım almak istiyorum. 5 temmuz 2021 tarihinde 2 ay önce Hatay ilinden sıfır Honda civic ötv indirimli araç aldık. Bugün aracımı ekspertiz firmasına gösterdiğimde ön kaputun boya değerleri 140 mikron üstü çıktı. normal değerleri 120 nin altında olması gerekiyormuş. Ayrıca kaputun altındaki vidaların boyalı ve kaputun fabrikada sök tak yapıldığı söylendi. bayii yi aradığımda kendilerine fabrikadan aracın gelir gelmez bize satıldığını, bayiide kesinlikle kaputa bir işlem yapılmadığı ve kendilerine gelen araçların test edildikten sonra satıldığını, müşterilere kesinlikle ayıplı mal satılamayacağı söylendi.

Sorum; fabrikada araçlara böyle bir işlem yapılabiliyor mu, (ekspertiz firması kaputun orijinal fabrıkasyon olduğunu söyledi) ayrıca ön kaputun boya değerlerinin yüksek çıkması normal mi?
Mahkemeye verme aşamasına geçersek hangi yolları izlemem lazım?
şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Ekli dosyalar

• 9bb5ae35-3c46-46ee-9e40-fb7c7387e904.jpg
    9bb5ae35-3c46-46ee-9e40-fb7c7387e904.jpg
    69 KB · Görüntüleme: 277
  • 65961fb6-78b6-4029-b5df-e7bdf1587583.jpg
    65961fb6-78b6-4029-b5df-e7bdf1587583.jpg
    64.1 KB · Görüntüleme: 277
  • 46358510-a665-4eb6-a1e5-6f736be57574.jpg
    46358510-a665-4eb6-a1e5-6f736be57574.jpg
    98.8 KB · Görüntüleme: 270
  • ccc945ea-5769-4f15-ad63-c3b06214f6cf.jpg
    ccc945ea-5769-4f15-ad63-c3b06214f6cf.jpg
    90.1 KB · Görüntüleme: 268
  • e1413b20-0e81-47c2-bd0a-9927b2ab52eb.jpg
    e1413b20-0e81-47c2-bd0a-9927b2ab52eb.jpg
    61.7 KB · Görüntüleme: 274
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
fotoğraflar klasik günümüz FC5 işçiliği, bu kadar mı olur dedirten Honda nın seri üretimde rakipleriyle yarışmaya yeltenip bu kadar acele banttan indirdiği işler bu kadar oluyor işte, siz birde eksoza aracın altına bakın orada da benzer şişirilmiş kaynak noktaları, tuhaf boşluklar bulacaksınız.

Benim FK7 nin sol marşpiye ile sağ marşpiye arasında acayip boşluk farkı var mesela, hatta tampon birleşim yerleri aldığım günden beri bozuk kot farkı olan zemin gibi:) kaput arkasındaki kabin hava giriş ızgarası kenarlarındaki plastik yarım ay grommetler bir milyoncudan alınmış leğen gibi.

Honda yı kötülemiyorum ben bu haliyle mutluyum seviyorum otomobilimi, sadece belirtmek istediğim otomotiv sektörünün günümüz tüketicisine hitaben geldiği nokta bu. Çok lüks sayılabilecek markalarda bu olaylar elbette yok onlarda bize hitap eden şeyler değil, zaten birçoğu el işçiliği AMG motorlu yada Pininfarina tasarımlı aygır logolu italyanlar veya james bond un meşhur markası gibi olanlar. Bedava verseler almam onları sokakta park halinde yatarken acaba ne gelecek başına diye kafam rahat etmez ki.
picsart_09-17-08-27-14-jpg.266348

Merhaba arkadaşlar. bir sıkıntımı paylaşmak ve sizlerden yardım almak istiyorum. 5 temmuz 2021 tarihinde 2 ay önce Hatay ilinden sıfır Honda civic ötv indirimli araç aldık. Bugün aracımı ekspertiz firmasına gösterdiğimde ön kaputun boya değerleri 140 mikron üstü çıktı. normal değerleri 120 nin altında olması gerekiyormuş. Ayrıca kaputun altındaki vidaların boyalı ve kaputun fabrikada sök tak yapıldığı söylendi. bayii yi aradığımda kendilerine fabrikadan aracın gelir gelmez bize satıldığını, bayiide kesinlikle kaputa bir işlem yapılmadığı ve kendilerine gelen araçların test edildikten sonra satıldığını, müşterilere kesinlikle ayıplı mal satılamayacağı söylendi.

Sorum; fabrikada araçlara böyle bir işlem yapılabiliyor mu, (ekspertiz firması kaputun orijinal fabrıkasyon olduğunu söyledi) ayrıca ön kaputun boya değerlerinin yüksek çıkması normal mi?
Mahkemeye verme aşamasına geçersek hangi yolları izlemem lazım?
şimdiden çok teşekkür ediyorum.
2019 da bana da aynı olayı yaptılar ön kaput boya mikron oranları farklı idi
Kaput sök tak orjinal di

Bayi yazı verdi kaşe imzalı boya micron farklılıkları orjinal fabrika boyasıdır herhangi bir sonradan boyama işlemi yoktur diye bayi den bu yazıyı ısrarla iste vermemek için elli takla atar ama al onu Satarken elinde ispat olsun benim araç komple 80 90 Micron gelirken kaputun sol kenarı 130 140 Micron Geliyordu

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2021
değerli arkadaşlar, farklı ilde bulunan aracı aldığım bayii telefonda bana araçla ilgili bir yazı veremeyeceklerini, fabrikadan da yazı alamayacaklarına dair bilgi verdi. honda Türkiyeye de yazdım ama oradan da ses yok. ilgili orjinallik vs. yazıları almam için ne yapmam lazım yasal yollara mı başvurayım?

Aracınız
Honda CRV
değerli arkadaşlar, farklı ilde bulunan aracı aldığım bayii telefonda bana araçla ilgili bir yazı veremeyeceklerini, fabrikadan da yazı alamayacaklarına dair bilgi verdi. honda Türkiyeye de yazdım ama oradan da ses yok. ilgili orjinallik vs. yazıları almam için ne yapmam lazım yasal yollara mı başvurayım?
tüketici hakem heyetine başvurun

Aracınız
Civic FC5 2021
Bugun tekrar bur ekspetriz firmasina gosterdim. Kesin olarak kaputun sok tak yapildigi, vidalarda anahtar izi oldugu ve uzerine fabrikasyon olmayan bir boyanin atildigi soylendi. Sanirim mahkeme yollari gorunuyor bana.

Aracınız
Civic FC5 2020
Bugun tekrar bur ekspetriz firmasina gosterdim. Kesin olarak kaputun sok tak yapildigi, vidalarda anahtar izi oldugu ve uzerine fabrikasyon olmayan bir boyanin atildigi soylendi. Sanirim mahkeme yollari gorunuyor bana.
Yetkili bayii size orjinaldir belgesi verse bile ilerleyen tarihleri kapsamayacak. Yani ilerde servis ben o belgeyi verdim ama sınradan sök tak olmuştur der ve çıkar işin içinden. Fotopraflı bir şekilde onaylarsa belki iş görür.
Bence hakem heyetine başvurun derhal ve mikrın kalınlığı ile destekleyip aracınızın bir parça sök tak ve boyalı ise değer kaybının bilirkişi ile tespit edilip tarafınıza ödenmesini talep edin.tabi iade düşünüyorsanız öncelikle onu belirtin. Experin kaşeli belgesini de ekleyin. Mahkeme mi hakem heyetimi bilemiyorum ama hakem heyeti en azından masrafsız olur diye düşünüyorum.kaputa nolmuş acaba hadi vidayla oynadılar boya neden kalın ve sadece bir vida şüpheli.
Geçmiş olsun canınızı sıkmayın lütfen canınız sağolsun olacağı varmış. Bizde kontrol ettirmeden aldık ama kontrol ettirmemek gerçekten çok büyük hata

Aracınız
Civic FC5 2020
Ama yine de aldığınız bayi mikron kalınlığı orjinaldir fabrikasyon bir işlem uygulanmıştır(vida ile oynama da eklenmeli) ön kaputa seklinde bir belge verirse bu işinizi görebilir. Yine de görüş alın biryerlerden satarken zarara uğratmaması en önemli olan.. Sıfır araç neden oluyoruz sonuçta boya sök tak olmasın diye

Aracınız
Civic FC5 2021
Yetkili bayii size orjinaldir belgesi verse bile ilerleyen tarihleri kapsamayacak. Yani ilerde servis ben o belgeyi verdim ama sınradan sök tak olmuştur der ve çıkar işin içinden. Fotopraflı bir şekilde onaylarsa belki iş görür.
Bence hakem heyetine başvurun derhal ve mikrın kalınlığı ile destekleyip aracınızın bir parça sök tak ve boyalı ise değer kaybının bilirkişi ile tespit edilip tarafınıza ödenmesini talep edin.tabi iade düşünüyorsanız öncelikle onu belirtin. Experin kaşeli belgesini de ekleyin. Mahkeme mi hakem heyetimi bilemiyorum ama hakem heyeti en azından masrafsız olur diye düşünüyorum.kaputa nolmuş acaba hadi vidayla oynadılar boya neden kalın ve sadece bir vida şüpheli.
Geçmiş olsun canınızı sıkmayın lütfen canınız sağolsun olacağı varmış. Bizde kontrol ettirmeden aldık ama kontrol ettirmemek gerçekten çok büyük hata
Cok tesekkurler. Sanirim aracin fiyatindan oturu tuketici mahkemesine basvurmamiz gerekiyormus. Bende avukat ile birlikte basvuracagim cunku bayii hic bir sekilde yazi vermiyor.

Ad Soyad
mustafa akgül
Aracınız
Civic FC5 2021
Araç değerinden dolayı tüketiçi hakem heyetine başvurulmaz tüketiçi mah. Başvurmanız gerekmektedir. Araç boyasında sorun yoksa söktaktan hiçbir şey tuturamazsın

Geri