Sizde de arka hoparlörde bas sesler zayıf mı ?

Aracınız
Civic FD6 2010
Arkadaşlar merhaba,

Bağlantıları, ses dağılım ayarlarını kontrol ettim ancak arka hoparlör bas sesleri hem normal beklentime hem de ön hoparlörlere göre baya zayıf.
Sebebi montaj yerinin bas oluşturmaya müsait olmayışı diye düşünüyorum.

Sizlerin de fikir ve tecrübelerini almak istedim.

gunesec

Özel Üye
Arkadaşlar merhaba,

Bağlantıları, ses dağılım ayarlarını kontrol ettim ancak arka hoparlör bas sesleri hem normal beklentime hem de ön hoparlörlere göre baya zayıf.

Hocam bayide incelediğim zaman arka hoparlörün çap ve mıknatıs kısmının küçük olduğunu gördüm. Yeterince bass üretemez diye düşünüyorum. İkinci bir etken dediğiniz gibi montaj yeri itibariyle bagajda fazla boşluk var. Bass sesini oluşturacak hava burada kayboluyor. Ön hoparlörler plastik muhafaza içinde, bu yüzden daha doygun sesi var.

Aracınız
Civic FD6 2010
Arkadaşlar merhaba,

Evet FD6'nın arka hoparlörleri zayıf. Yok denecek seviyede bassları. Değiştirmeyi çok düşündüm sadece arkaları ama sistemi komple yenilemedikçe tatmin edici bir şey olmaz.

Aracınız
Civic FD6 2010
Ön kapıda olduğu gibi hoparlörü boğacak şekilde arkasına bir kapak gibi birşey yapılabilir mi acaba, araştırayım bakalım. Hoparlör değişimini ise düşünmüyorum, bas için daha kuvvetli bir hapörler takmak bu sefer arka camın oradaki plastiklerin zamanla gevşemesine neden olacaktır endişem var.

gunesec

Özel Üye
Ön kapıda olduğu gibi hoparlörü boğacak şekilde arkasına bir kapak gibi birşey yapılabilir mi acaba, araştırayım bakalım. Hoparlör değişimini ise düşünmüyorum, bas için daha kuvvetli bir hapörler takmak bu sefer arka camın oradaki plastiklerin zamanla gevşemesine neden olacaktır endişem var.

Arka pandizot kısmına mdfden uygun ölçüde kesip üzerini döşeme renginde halıyla kaplıyorlar. Üzerine oval hoparlörler yerleştirebilirsiniz. Yeterli olur.

Aracınız
Civic FD6 2010
Arka pandizot kısmına mdfden uygun ölçüde kesip üzerini döşeme renginde halıyla kaplıyorlar. Üzerine oval hoparlörler yerleştirebilirsiniz. Yeterli olur.

O kısmın orjinal görüntüsünü bozmak istemem, pandizot altına yapılabilecek birşey varsa ,bagajı çok daraltmaz ise değelendirilebilir.

gunesec

Özel Üye
O kısmın orjinal görüntüsünü bozmak istemem, pandizot altına yapılabilecek birşey varsa ,bagajı çok daraltmaz ise değelendirilebilir.
323C0FE1-5B83-4D96-828A-3D08F0DBF81F.jpeg3870AC9F-4B12-4293-8623-8DF15BD51F78.png
İlk fotoğraf söylediğim gibi, üzerine daha büyük hoparlör yerleştirilebilir, özel yapım.
Diğeri, bagaja içten takılıp o kısmı kapatıyor. Sese faydası olur mu bilemem.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu bass eksikliği FB7de de tam tersi gibi geliyor bana, arkalarda basslar daha belirginken önlerde daha sönük :)

Aracınız
Civic FD6 2010
Bu bass eksikliği FB7de de tam tersi gibi geliyor bana, arkalarda basslar daha belirginken önlerde daha sönük :)

Başka bir forumda okudum iki FB7 model arasında 2013 modelin arka hoparlörlerde mıknatıs boyutları 2012 modele göre büyükmüş. FD6 için araştırmaya devam edeyim.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Başka bir forumda okudum iki FB7 model arasında 2013 modelin arka hoparlörlerde mıknatıs boyutları 2012 modele göre büyükmüş. FD6 için araştırmaya devam edeyim.
Aynen öyle hocam, FB7nin 2013 modellerinden itibaren hoparlör mıknatısları daha büyük, isterseniz fotosunu atabilirim, daha net ses elde edebilmek adına FB7nin ön hoparlörlerini Alpine SXE-1725 ile değiştirmiştim, orjinaller kenarda duruyor :)

Geri