Sony XM-N1004 Anfi, Alpine SPG-17C serisi hoparlörler, SWE-815 aktif subwoofer

Peki double (pioneer-kenwood) din ana üniteye amfi bağlamadan nakamichi nin 25w rms değerli coaxlarından 2 takım yaptırsak nasıl olur dediğimiz gibi hafif bass- net mid- temiz tiz alabilirmiyiz, slim sub ve comp derken pahalıya gelecek :) gümbür gümbür ses istemiyorum buna mukabil bana yeterli gelirmi bu şekilde bir alışveriş

Aracınız
Peki double (pioneer-kenwood) din ana üniteye amfi bağlamadan nakamichi nin 25w rms değerli coaxlarından 2 takım yaptırsak nasıl olur dediğimiz gibi hafif bass- net mid- temiz tiz alabilirmiyiz, slim sub ve comp derken pahalıya gelecek :) gümbür gümbür ses istemiyorum buna mukabil bana yeterli gelirmi bu şekilde bir alışveriş

baya zaman geçmiş aradan ama ben de geçen gün hoparlör patlayınca arayışa girdim; gümbür gümbür ses istemiyorum , temiz net ses için ne yapabilirim diye bakıyorum. bagajı doldurmadan nasıl yapabiliriz ses işini bakalım yardımcı olanlar çıkar heralde :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ön kapılara hoparlörler geldi.

En kısa zamanda tak(tır)acağım.

Navitech ana ünitenin arızalanıp servislik olması şans oldu. Hem orijinal üniteyle, hem Navi ile, hem orijinal hoparlör, hem Alpine deneme ve ölçme şansım olacak.

Şimdilik etkili olan ve takılması nispeten kolay görünen ön tarafa taktıracağım. zaman içinde memnuniyet dereceme göre bunları arkaya taşıyıp koaksiyel SPG-17CS ile değiştirmeyi ve uygun bir anfiyle işi büyütmeyi düşünüyorum. Eğer olduğu gibi kullanacak olsaydım ben de [member=3]sk67a[/member] gibi bir takım SXE-1725S ile kotarabilirdim. Ama gelişimin önü kapansın istemiyorum.
Tabi bunlara zaman içinde uygun bir anfi güçlendirip gerekirse Alpine SWE-815 aktif subwoofer ile takviye yapmak da planlarım arasında.

Elimdeki Android telefonda Smart Tools paketi içindeki Ses Seviye Ölçer modülünü (Ayrı program olarak da Play store içinde bulunabilir) kullanarak ses trendlerini kayıt altına almayı düşünüyorum. Bir kaç tane de sinyal generator program ile (FG, Mega Audio) imkan bulabilirsem ses verip aynı şartlarda ölçüm yapacağım. Elinizde başka yardımcı yazılım varsa öğrenmek isterim.

Becerebilirsem kapıları kendim söküp değiştirmeyi düşünüyorum. Olmazsa, fırsat bulamazsam bir tesisatçıya baktırırım artık.

MediaMarkt - ALPINE SPG 17C2 16 cm 240 W 2 Yollu Hoparlör

ALPINE SPG-17C2

productpic_SPG17C2_01.jpg

RTEmagicC_SPG13CS_17CS_combine.jpg.jpg

speaker_dimension_cat.jpg
Hocam bu ses sisteminden memnuniyet durumunuz nasıl :)

Aracınız
Civic FB7 2012
Hocam bu ses sisteminden memnuniyet durumunuz nasıl :)

Bangır bangır istemeyen birisi olarak memnunum.

Olumsuzluklar:
1- 26 Litre hacim kaybı
2- Tizlerin en tatminkar gücü veremeyişi (asla kötü değil)

Aracınız
Civic FB7 2012
2014 sonunda alınan Sony XM-NM1004 anfi arıza verdi. Çıkışlardan ses gelmiyor.

Taktırdığım yere götürdüm. Ellerindeki başka bir anfiyle denediler, ses geldi. Anfiyi kendilerine bıraktım, tamirciye gönderdiler. Yaklaşık bir hafta sonra çıkışların yandığını, parçaların pahalı olduğunu, yenilemenin daha mantıklı olacağını söylemişler. Benim tesisatçı bunun yerine Pioneer veya eşdeğerini 800-900 civarına vereceğini söyledi. Vay be! 250 liraya aldığım cihazı şimdilerde 1000 liraya satıyorlar. Tabi benim gelirim dörde katlanmadı maalesef :(

Cihazı aldım, evde içini açtım: Yanık bir parça yok. Ancak çok sayıda karmaşık devreyi birleştirip SMD elemanlarla kart yapmışlar. Çıkışların fiyatlarına baktım, çok pahalı elemanlar değiller.

Facebook grubunda konuyu açtım. Onlar da çıkışların değişmesini, tamirin kolay olduğunu, sadece kendilerine göndermem gerektiğini, gerekirse ikinci elde teklif vermeye hazır olduklarını bildirdiler. Ama ben taşrada olduğum için elim kolum bağlı. Sony yetkili servislerine sordum: Birisi oto anfilerine bakmadıklarını, diğeri anlamadıkları halde Sony markası nedeniyle bakmak zorunda olacaklarını söylediler.

Araştırıyorum...

IMG_20201017_214734_res.jpg

IMG_20201017_214734_res.jpgIMG_20201017_214744_res.jpgIMG_20201017_214754_res.jpgIMG_20201017_214759_res.jpgIMG_20201017_214803_res.jpgIMG_20201017_214811_res.jpgIMG_20201017_214826_res.jpgIMG_20201017_214833_res.jpgIMG_20201017_214840_res.jpgIMG_20201017_214846_res.jpg

Aracınız
Civic FB7 2012
Tamir ettirecek kimseyi bulamayınca iş başa düştü, kendim açtım. Yanlardaki siyah kılıf içindeki yarı iletken devre elemanlarını tek tek çıkarıp eldeki kısıtlı imkanlarla ölçtüm. Arızalı elemana denk gelmedim. Şimdilik yerel tamircinin söylediği "çıkışlar yanık" teşhisi doğru değil görünüyor.

Facebook grubundan milletin bayıldığı tamircilerden biriyle ağız dalaşında bulundum arada. Sayfasına girip telefonunu aradım, açmadı. Sayfasına ulaşamadığımı yazdım. Karakter sorunlu, egosu şişik bir taşra ustası çıktı herif. "Ne ayaksın brader." kalitesinde birisi. Tehditler, büyüklenmeler, "abicim" lafları falan. En sonunda beni engelledi, kurtuldu.

Kendi başıma bulacağım tamirci takımına güvenemeyeceğimi anlayıp başka anfi arayışına girdim. Tesisatı çeken ustalar bile 5 yıl çalışan anfi deyince şaşırıyordu. Nasıl bir piyasa bu arkadaş? Adam kendi taktığı ekipmanın kalitesine hayret ediyor.

Tesisatı anfiyi çıkardığımız gibi bırakmıştık. İdare edecek markasız(!) bir anfiyi aynı tesisata takıp ayarını yaptık. Ses aynı doygunlukta değil, çınlıyor ve yapay bir etkileyicilik veriyor. Biraz sonra motor sesini içeri aldığını fark edip geri döndüm. Aynı sınıfta bir başka anfi taktık. Bunda sesler daha doğal geliyor ve Sony kalitesini aratmıyordu. Ancak motor sesini almaya devam etti. İlginç olan, ön ve arka sinyaller paralel geldiği ve güç hattıyla aynı güzergahı takip etmemesine dikkat edildiği halde sadece arka girişleri takılınca parazit ve motor sesi geliyordu. Çıkarmak zorunda kaldım, parasını ödemekten vaz geçtim. usta da bir şey diyemedi.

Sony anfiyi tamire İstanbul'a göndermek üzere tesisatçıya teslim ettim. Bütün ustaların ortak tepkisi "kalite!"

Günlerdir müzik yok arabada. İşin kötüsü, yıllardır alıştığım kaliteyi şimdi malzeme değişimiyle bile yakalayamama tehlikesi mevcut. Yüksek sesle duyulamayacak veya önemsenmeyecek dip gürültüsü ve parazitler, bir aile arabasında sinir bozucu olabiliyor. Ben o seslerle saatlerce sürecek bir gürültünün, Japon arabalarındaki alışılmış yol sesine ilave edilmesine katlanmak istemem doğrusu.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Tamir ettirecek kimseyi bulamayınca iş başa düştü, kendim açtım. Yanlardaki siyah kılıf içindeki yarı iletken devre elemanlarını tek tek çıkarıp eldeki kısıtlı imkanlarla ölçtüm. Arızalı elemana denk gelmedim. Şimdilik yerel tamircinin söylediği "çıkışlar yanık" teşhisi doğru değil görünüyor.

Facebook grubundan milletin bayıldığı tamircilerden biriyle ağız dalaşında bulundum arada. Sayfasına girip telefonunu aradım, açmadı. Sayfasına ulaşamadığımı yazdım. Karakter sorunlu, egosu şişik bir taşra ustası çıktı herif. "Ne ayaksın brader." kalitesinde birisi. Tehditler, büyüklenmeler, "abicim" lafları falan. En sonunda beni engelledi, kurtuldu.

Kendi başıma bulacağım tamirci takımına güvenemeyeceğimi anlayıp başka anfi arayışına girdim. Tesisatı çeken ustalar bile 5 yıl çalışan anfi deyince şaşırıyordu. Nasıl bir piyasa bu arkadaş? Adam kendi taktığı ekipmanın kalitesine hayret ediyor.

Tesisatı anfiyi çıkardığımız gibi bırakmıştık. İdare edecek markasız(!) bir anfiyi aynı tesisata takıp ayarını yaptık. Ses aynı doygunlukta değil, çınlıyor ve yapay bir etkileyicilik veriyor. Biraz sonra motor sesini içeri aldığını fark edip geri döndüm. Aynı sınıfta bir başka anfi taktık. Bunda sesler daha doğal geliyor ve Sony kalitesini aratmıyordu. Ancak motor sesini almaya devam etti. İlginç olan, ön ve arka sinyaller paralel geldiği ve güç hattıyla aynı güzergahı takip etmemesine dikkat edildiği halde sadece arka girişleri takılınca parazit ve motor sesi geliyordu. Çıkarmak zorunda kaldım, parasını ödemekten vaz geçtim. usta da bir şey diyemedi.

Sony anfiyi tamire İstanbul'a göndermek üzere tesisatçıya teslim ettim. Bütün ustaların ortak tepkisi "kalite!"

Günlerdir müzik yok arabada. İşin kötüsü, yıllardır alıştığım kaliteyi şimdi malzeme değişimiyle bile yakalayamama tehlikesi mevcut. Yüksek sesle duyulamayacak veya önemsenmeyecek dip gürültüsü ve parazitler, bir aile arabasında sinir bozucu olabiliyor. Ben o seslerle saatlerce sürecek bir gürültünün, Japon arabalarındaki alışılmış yol sesine ilave edilmesine katlanmak istemem doğrusu.
Hocam sizde son durum ne oldu :)

Aracınız
Civic FB7 2012
Hocam sizde son durum ne oldu :)
Açıkçası saldım.
Tamir durumunu bile sordurmuyorum.
Olumsuz cevap alıp durduk yere daha çok para harcamak istemiyorum.
Çok lazım olursa telefondan bir şeyler açıp dinliyoruz..
Tek kişiysem BT kulaklık tek kulakta işte ne kadar olursa.
Bir şey olursa yazacağım ama. Buraya bakıp ne zaman ne olmuş takip ediyorum.

Aracınız
Civic FB7 2012
Sony amfi tamiri yapacak kalitede usta bulamadım maalesef. Deneme yanılma ile elektronik eleman değişimi pahalı bir deneyim olacağı ve sonuç almak garanti olmadığı için alternatif yöntem aradım.

Elektronik teknisyenliği geçmişi de olduğundan, önce kendim amfi yapmayı düşündüm. Piyasadan hazır amfi devrelerine bakarken D-class kartlar gördüm. Ucuz ve basit birini alıp kullanmaya karar verdim.

D-class amfiler yüksek verimli ve genelde bass durumunda etkili oluyor. Çok küçük kutulardan ısınmayan ve yüksek güçlü sesler alınabiliyor.

Bendeki karta soğutucu bile konmamış. Test ederken ısınma fark etmedim. Eski usul AB veya B sınıfı olsa çoktan testi tamamlamadan yanardı.

Sürekli akım çekmesin diye önünde bir röle takıp bunu ana ünite M amfi tetiği ile aktive ettirdim. Böyle olunca kontak çevirince değil de ana ünite açılınca çalışan, kapanınca aküden ayrılan bir düzen kurdum.

Amaç şimdilik sadece ses almak olduğu için sadece ön hoparlör çıkışlarını bağladım ve 2 Kanal olarak dinlemeye başladım.

O kadar küçük karttan gelen etkileyici sese bayıldım. Kazanç ayarıyla sesi açınca bozulmayı düşük tutacak oynamayı yaptım. Hele o bass sesler... Ancak,

Motor çalışınca keyif kaçtı. Özellikle düşük volume seviyelerinde gaza göre parazit duyuyordum. Zaten resimden güç ve sinyal hatlarının paralel çekildiğini görüyorsunuz.

Ben de müzik gerekmediği zamanlarda ana üniteyi kapatarak parazit sesinden kurtuldum ancak.

Sony o halde bir paraziti temizliyormuş. Şapka çıkarıyorum.

Aylardır bu şekilde idare etmeye çalışıyordum.
aac557676a6ea6fa77e3b0efeed94f28.jpg
0268a402393dab4224bdaafbf5cc148f.jpg

ONEPLUS A5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Civic FB7 2012
Yaz tatiline çıkarken bagajda tasarruf ihtiyacı oldu. Zamanında bass sesler doyurucu olsun diye aldığım Alpine aktif subwoofer hoparlörü çıkardım.

Eldeki devre ile sesleri dinledim ve bass seslerde neredeyse hiç kayıp yaşamadım. Oldukça şaşırtıcı gelen sonuç sonrası yıllardır bagajdaki yer kaybını sorgulamaya başladım.

Tesisatı ilk yaptığım andan itibaren komple sistem kullandığım için her bir bileşenin katkısını ayrı ayrı denememe gerek olmamıştı.

Vardığım sonuç: Kapı içi yalıtım!

Arkadaşlar! Yalıtım yapınca alacağınız tok sesi hayal etmek zormuş.

ONEPLUS A5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:
Geri