Sony XM-N1004 Anfi, Alpine SPG-17C serisi hoparlörler, SWE-815 aktif subwoofer

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Ynt: Hoparlörler: Alpine SPG-17C2 Coaxial 2-way speaker

[member=251]Mesudum[/member] Hocam 40 DB neden 30 DB göre daha fazla dalgalanma gözüküyor?

Aracınız
Civic FB7 2012

[member=2]NoFeaR[/member]

Volume 40 olunca fabrikasyon cihazda ses maksimum oluyor. Ses sistemlerinde ayarlar, ses %80 açıldığında yapılır. Bunun üzerindeki Volume seviyelerinde seste bozulma olabileceği baştan kabul edilir. Bu üst volume değerleri, kaynaktan gelen sesler çok kısıksa (fısıltı, hışırtı gibi nüansları) duyabilmek için vardır.

%80 (Vol.32) üzerinde sadece fikir vermek için kısa kayıt yaptım ve müzikçalardan test sesini kapattım. Bu esnada üzerimdeki montun hışırtıları onlar. :D

Bu grafikler sadece eşit şartlarda karşılaştırma yaparak fikir vermek için, yoksa her dB değeri gerçek değer değil. Söylediğim gibi, telefonlar insan sesinin yoğun olduğu konuşma frekanslarında hassas. Diğer frekanslar elden geldiğince filtreleniyor ve konuşmanın temiz iletilmesi kolaylaşıyor. Ben her durumda aynı telefonla ölçüm yapacağım için hatası da sevabı da aynı olacağı için karşılaştırma doğru olacak diye umuyorum.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016

[member=251]Mesudum[/member]

Hocam şimdi fark ettim ben cümleyi biraz karışık kurmuşum :)
Aynı şartlar altında volume 30 iken max DB ulaşan cihaz, volume 40 iken neden dalgalanma yaşamış, demek istemiştim ama cümleyi kuramamışım :D

DB ölçümü konusunda aynı şartlar altında aynı cihaz ile ölçüm yapılırsa dediğiniz gibi karşılaştırma doğru olacaktır ;)

Aracınız
Civic FB7 2012

Bugün montaj yapıldı.
Ekstra ekipman ihtiyacı olduğu için kendim girmedim. Kasnak takıldı ve tepe yerine uyduruldu.

Çekmişken, yalıtım fotosu da aldım. Metal aksama yapışık nylon üzerine yarım santim yumuşak malzeme ile kapı içindeki plastik döşeme üzerinde Fiber tipi yumuşak pamuksu malzeme var. Bunlar hem sesi kesiyor hem temas ve darbe anında aşırı gürültüyü engelliyor.

bb9429d4c27b54564534b0f6788d4608.jpg

403e87f726f3abc7e9819e0776a6f615.jpg

Geri dönmeyi düşünmüyorum. Yine de soketi kesmedik. Güzelce ek alıp yalıtımı üzerine tekrar çektik.

Kasnak olarak hazır plastik parçası kullandık. Tam uymadı ama küçük bir müdahale yeterli oldu.

b90c8648d0ede8b0cb6d557b143f2100.jpg

32964c1d5c90c6d489d3713b917bcae2.jpg

Hazır açmışken diğer aksamı da paylaşalım. Üst resimde kapının kilite yakın tarafında cebin arkasına gelen kısma siyah Tampon konmuş.

Alt resimde de kapı altı lamba modifiye meraklısı arkadaşları ilgilendiren bir foto.

06836eb91032f081cfe30eaf4ba824d0.jpg

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016

[member=251]Mesudum[/member] Hocam hayırlı olsun, ses kalitesi nasıl oldu, size göre seste iyileşme % kaç oldu?

Aracınız
Civic FB7 2012

[quote author=sirua35 link=topic=930.msg18923#msg18923 date=1415481142]
Benim de buna ; http://www.vibeaudio.co.uk/car/speakers/slick-speakers-component/

Niyetim var.... Birde bundan ; http://www.vibeaudio.co.uk/car/amplifiers/slick-stereo-amplifiers/

Tamamdır....
[/quote]

Alman ekolü Alpine'e karşı İngiliz ekolü Vibe demek? :D

Okuduğum kadarıyla RMS elektrik gücü açısından daha yüksek değerli bir ürün. Anfi olarak da 4 kanallı olan model kullanılırsa yeter gibi. Ama teoride.

Arkada da bu komponent kullanılırsa tweeter için ya kapıda veya başka bir yerde delik veya montaj söz konusu olacak. Koaksiyel kullanılırsa sorun kalmaz. Bu birinci sorun...

İkincisi, kapılarımız ve aracın yalıtımı yüksek ses güçlerine uygun değil. Bu benim bugün yaşadığım ve daha önce tahmin ettiğim, ama kulağımla duymak istediğim bir ihtiyaç ve sorun.

Kaliteli parça temin ve montajının yanında aracın dayanımının da uygun hale getirilmesi sonrası, tamamdır.

Düzeltme: Alman demiştim, Japon ekolü olacakmış. Ben de yeni öğrendim. :D

Aracınız
Civic FB7 2012

Daha sonra detaylı yazmaya çalışırım.

Kısaca, bugünkü sesi duyacak olsam böyle bir işe girmezdim herhalde.

Şaşırmayın! Bütün tesisatçılar ve bu işten anlayanlar ağız birliği etmişcesine, anfi kullanılmayacaksa bu işlere bulaşılmamasını tavsiye ederler. Çünkü orijinal teypte sadece akünün verdiği 12 (14,4) Volt gerilimle kayıpsız bir sistemde alınabilecek teorik güç 24 Watt (RMS) civarındadır. Taktığım hoparlör 60 Watt, [member=3]sk67a[/member] 'nın kullandığı SXE1725 ise 40 Watt RMS güce sahip. Yani kapasitesinin çok altında kullanılıyorlar. Çok ses almak için ses sınırlarına dayanınca, özellikle Volume %80 seviyesi üzerinde bozulma olur.

Önü açık olması için yüksek güçlü modeli tercih ettiğimi yazmıştım. Taktıktan sonra çeşitli test yazılım ve parçalarını da, güncel çeşitli türde müzikleri de denedim. Yüksek seslerde sorun çıkıyor. Neden? Kapılardan özellikle bass frekanslarda rezonans sonucu zangırtılı ses gelmeye başlıyor. Kısmak zorunda kalıyorsunuz.

Aracınız
Civic FB7 2012

Montaj esnasında telefon geldi: Navitech arızalıydı. Servisten gelmiş. Montaj sonrası oraya gittim: Burası ayrı hikaye, daha sonra anlatırım.

Benden önce işlemde bir Golf 6 vardı. Onun da teybi arızalanmış, tamirden gelmiş. Adamın eski arabası Civic 8 imiş (FD6). Golf ile o Civic zamanlarındaki tadı alamıyormuş. Virajlara vs giremiyormuş. Ben şahsen çok tatmin olmadım. Herhalde yaşı gereği öyle düşünüyordur. Neyse...

Aracına arka pandizota 6x9" inch oval kolonlar ilave ettirmiş. Bagaja 8" (20cm) küçük bass kutu koydurmuş. Orta boy bir mini anfi ile bunları sürmüş. Anfinin girişini de HOPARLÖRDEN değil, AUX ÇIKIŞLARDAN almış. Aylardır cevabını aradığım konuyu bizzat gördüm, duydum. Ses kalitesi arasındaki fark, mukayese edilemez! En kısa sürede projeyi tamamlayıp anfi almam gerektiğini görüm.

sk67a

0

>> [member=3]sk67a[/member] 'nın kullandığı SXE1725 ise 40 Watt RMS güce sahi

Sn. Mesudum; yeni Alpine'lariniz hayirli olsun. Benim arabada gerek muzik dinlerken, gerek de youtube'dan belgesel "dinlerken"
ses miktari ve kalitesi 4 adet Alpine SXE1725 ve Navitech NX-214F kombinasyonu ile gayet tatmin edici benim
acimdan. Benim kanaatimce (subjektif olabilir) yuksek volume'larda bile muzik dinlerken bir bogulma duymuyorum; baslar
da su an icin kafi seviyede. Daha once kopuk bir malzemeyi gorsellerde yazmistim; hoparlorleri "bohcaladik" bu malzeme ile.
Belki bir miktar faydasi oldu o malzemenin:

http://www.amazon.com/gp/product/B0039YWT80/ref=oh_aui_detailpage_o04_s01?ie=UTF8&psc=1

Montaj esnasinda kapi iclerine o kopuk malzeme olmadan Alpine'lari monte ettik; bir de kopukle monte ettik; iki durumda da
ses dinledik; kopukle daha iyi olduguna karar verdik ve son asamada kopuk ile beraber bohcalayarak monte etmeye karar
verdik. Bu kopuk malzeme bir miktar rutubet vs. korumasi da sagiliyor.

tLZImwA.jpg

c8A80ng.jpg

Neden bilmiyorum; sabah sabah canim cay icmek istedi. :D

Bu arada orijinal Honda kablolari kesmeden ve lehimlemeden kullanmak icin kablo adaptorunu unutmadan bahsedeyim:

IgjbxAx.jpg

http://www.amazon.com/gp/product/B0002BEPJY/ref=oh_aui_detailpage_o04_s01?ie=UTF8&psc=1

Keyifli surusler.

Saygilar,
sk67a

[member=251]Mesudum[/member]

Geri