Subap ayarından sonra su eksiltme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Mystry
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Aracınız
Civic FB7 2015
Merhabalar 2009 fd6 aracıma geçen hafta sonu subap ayarı yaotirdim. Ayar yapılırken usta baya boşluk oluştuğunu iyiki geldiğini söyledi ve ayarı yapti. Ayardan iki gün sonra acil hastaneye gitmem gerekti araca bindim ve gittim geldim. Yolda hararet gostergesinde falan yükselme falan olmadi. Fakat aracı stop ettiğimde yedek su deposunda su fokurdama sesi duydum ve geri çalıştırıp tekrar göstergeyi kontrol ettim fakat gene normaldi. Ertesi gün yedek su deposunu kontrol ettim su min seviyesine kadar dusmustu. Ekleme yaptım ertesi gün tekrar baktım gene azalmis. Problem nerede olabilir sizce? Subap ayarından önce böyle bir problem ile hiç karsilasmadim ?
Bu arada Ankara'da ikametgah ediyorum

Mi 9 Lite cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

FD6 Moderatör/Editör
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Motor ısındığında ve soğuduğunda yedek su deposudaki su miktarı ısınmayla birlikte artabilir ve motor soğuduğunda su miktarı tekrardan azalabilir, bu normal bir durumdur, subap ayarının normal şartlarda su soğutma ile bir irtibatı yok, belki üst külbütör kapağını sökerken yanlışlıkla söktüğü suyla ilgili boruları tekrar takarken iyi sıkmamış olabilir ve buna bağlı kaçak olabilir.
Bence daha yüksek ihtimal subap ayarını yapan usta subap ayarı sonrası yedek su kabını kontrol etmiş ve suyu az görerek su eklemiş olabilir, sizinde kullanımınız sonrası 90 dereceye varan derecede ısınan bu suyun motor ısınınca fokurdama sesini duymuş olabilirsiniz. Ustaya su ilavesi yapıp yapmadığını mutlaka sorun, bunun haricinden antifiriz derecenizi de mutlaka kontrol ettirin.

Aracınız
Civic FB7 2015
İlginiz için teşekkürler ustayla telefonda gorustup dedigimiz gibi ayarla sütün bir alakası yok dedi
şu ekleme kısmında gelince ben iki defa ekledim gene bosaldi.
Usta LPG hortumları hava soğuyunca sıkıntı cikarabiliyor dedi gel kontrol edelim dedi akşam tekrar kontrol edeceğim

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Merhabalar 2009 fd6 aracıma geçen hafta sonu subap ayarı yaotirdim. Ayar yapılırken usta baya boşluk oluştuğunu iyiki geldiğini söyledi ve ayarı yapti. Ayardan iki gün sonra acil hastaneye gitmem gerekti araca bindim ve gittim geldim. Yolda hararet gostergesinde falan yükselme falan olmadi. Fakat aracı stop ettiğimde yedek su deposunda su fokurdama sesi duydum ve geri çalıştırıp tekrar göstergeyi kontrol ettim fakat gene normaldi. Ertesi gün yedek su deposunu kontrol ettim su min seviyesine kadar dusmustu. Ekleme yaptım ertesi gün tekrar baktım gene azalmis. Problem nerede olabilir sizce? Subap ayarından önce böyle bir problem ile hiç karsilasmadim ?
Bu arada Ankara'da ikametgah ediyorum

Geçmiş olsun.
> Subap ayarı su sisteminden ziyade yağ sistemi ile irtibatlıdır. Yağ sızdırma olsa külbütör contasını tam oturtmamış olabilirdi.
> Conta değişimi yapılsaydı o zaman sudan şüphelenirdim.
> Soğutma su sistemi için:
- Regülatörden sisteme gaz kaçağı olup fokurdama mı yapıyor?
- Hararet yükselip mi fokurdama yapıyor?
- Conta hava kaçırıp fokurdama mı yapıyor?

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Aracınız
Civic FB7 2015
Geçmiş olsun.
> Subap ayarı su sisteminden ziyade yağ sistemi ile irtibatlıdır. Yağ sızdırma olsa külbütör contasını tam oturtmamış olabilirdi.
> Conta değişimi yapılsaydı o zaman sudan şüphelenirdim.
> Soğutma su sistemi için:
- Regülatörden sisteme gaz kaçağı olup fokurdama mı yapıyor?
- Hararet yükselip mi fokurdama yapıyor?
- Conta hava kaçırıp fokurdama mı yapıyor?

Merhaba
Yağ sızdırma daha önce yapiyordu o yüzden conta da değişti şu an kaçırma yok

Fokurdama esnasında hararet göstergesi ortada idi yukselmemistj
Fokurdama kısmı yedek su deposunda gerçekleşiyordu stop ettiğimde farkına vardım biraz o şekilde devam etti biraz sonra durdu

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Merhaba
Yağ sızdırma daha önce yapiyordu o yüzden conta da değişti şu an kaçırma yok

Fokurdama esnasında hararet göstergesi ortada idi yukselmemistj
Fokurdama kısmı yedek su deposunda gerçekleşiyordu stop ettiğimde farkına vardım biraz o şekilde devam etti biraz sonra durdu

Eleme usulü ile problem bulunur. Obd'den ısı takibi yapılır. Fan 97-98 gibi devreye girmesi lazım. Su azalması varmı takip edilir.

Aracınız
Civic FD6 2010
Olası kaçak tespiti için önerim renkli antifiriz eklemeniz. Mümkünse turuncu. Motor sıcağı ile buharlaşan kaçak suyu tespit etmek zor olabiliyor.

Subap ayarını yaparken su ile ilgili herhangi bir tesisata dokunmak bile gerekmemişti. Denk gelmiş bence.

Aracınız
Civic FB7 2015
Problemi ararken diayfami bozulmuş yağ sızıntısı olan LPG regülatörü degisti
Sonrasinda radyator kapagindan suphelendim onu degistirdim
Yarın sabah araç soğuk iken su ekleyip gozlemleyecegim
Durum hakkkinda bilgilendirme yaparım

Geri