Civic FD6 Sürekli Abs Devreye Giriyor

Aracınız
Civic FC5 2018
2008 Model otomatik aracım var. Her frende abs devreye giriyor. Balatalar yeni lastikler en yumuşak continental yeni(1 ay önce aldım) fakat üç aydır bu sorun var. Abs sensörleri temizlendi, bilgisayara bağlantı fakat hata kodu da yok. Fren hiç tutmuyor neredeyse en ufak frenleme yaptığımda abs devreye giriyor pedala vuruyor ve fren tutmuyor.
Kartal da bir ustaya gösterdim hatta göstermedim anlattım direk 10bin tl parça fiyatı dedi. Abs beyni/pompası değişecekmiş yada 1500tl ye tamir edebilirim dedi.
Nasıl bir yol izleyebilirim?

Ad Soyad
Erkan Can KÖSE
Aracınız
Civic FE1 2022
Eğer fırsat varsa başka bir lastik ile denemenizi öneririm. Continental lastikler genel olarak serttir, ancak tabi anlattığınız durum bu denli oranda oluşmamalı.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Fren hidrolik yağına hiç baktınız mı?
Hidrolik seviye kontrolü ve hidrolik yağın özelliğini kalem vasıtası ile öğrenebilirsiniz. Genelde bunu sadece fren işi yapanlarda gördüm. 3 senede bir değiştirme önerilir.
Birde usta test etsin.
Abs beyni en son işiniz olsun.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.

Aracınız
Civic FC5 2018
Fren hidrolik yağına hiç baktınız mı?
Hidrolik seviye kontrolü ve hidrolik yağın özelliğini kalem vasıtası ile öğrenebilirsiniz. Genelde bunu sadece fren işi yapanlarda gördüm. 3 senede bir değiştirme önerilir.
Birde usta test etsin.
Abs beyni en son işiniz olsun.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.

- Fren hidroliğine hiç bakmadım ve 3-4 usta da bakmadı.
- "Birde usta test etsin." bundan kastınız fren ise tüm ustalar kontrol etti ve hemen abs devreye giriyor ve fren tutmuyor, onlarda gördü.
- "Abs beyni en son işiniz olsun. " sağolsun ilk söyledikleri şey buydu hemen parça değişimi/tamiri.

Belki gerçekten arızalı ama ne bileyim ben gittiğim ustaya sensörü temizlediğimi söylemedim, bir bakması daha güzel olurdu yada disklere ve balatalara bakmadı.

Aracınız
Civic FC5 2018
Eğer fırsat varsa başka bir lastik ile denemenizi öneririm. Continental lastikler genel olarak serttir, ancak tabi anlattığınız durum bu denli oranda oluşmamalı.

Hocam continental en yumuşağı diye biliyorum ve tüm Honda ustaları bunu ve Michelin önerdi. Ayrıca eski lastiklerde de bu durum var diye gittim bu lastikleri aldım.

Ad Soyad
Erkan Can KÖSE
Aracınız
Civic FE1 2022
Hocam continental en yumuşağı diye biliyorum ve tüm Honda ustaları bunu ve Michelin önerdi. Ayrıca eski lastiklerde de bu durum var diye gittim bu lastikleri aldım.
Anladım hocam benim eski lastikler conti idi çok sert gelmişti konfor düşüktü, bir de okuduğum kadarıyla sert diyordu herkes ondan dolayı bu yorumu yapmıştım ama sizin dediğinize göre lastikle çok da alakası yok gibi durumun. Umarım sorununuz en kısa zamanda çözüme kavuşur :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Sürekli ABS tutmasının lastikten olacağını sanmıyorum.
En ufak frende dahi mi ABS devreye giriyor, yoksa fren tutmadığı için pedala yüklendiğinizde mi ABS devreye giriyor?
Fren hidroliğini bence öncelik olarak bir değiştirin, frende hava varsa ve sıvı özelliğini yitirmişse de bu olabilir.
Ayrıca araca uyumlu balata takılmamışsa veya işlevini yitirmişse veya fren pimleri sıkışmışsa da bu durum oluşabilir (y)
Bu hususları da bence bir kontrol ettirin (y)

Aracınız
Civic FC5 2018
Sürekli ABS tutmasının lastikten olacağını sanmıyorum.
En ufak frende dahi mi ABS devreye giriyor, yoksa fren tutmadığı için pedala yüklendiğinizde mi ABS devreye giriyor?
Fren hidroliğini bence öncelik olarak bir değiştirin, frende hava varsa ve sıvı özelliğini yitirmişse de bu olabilir.
Ayrıca araca uyumlu balata takılmamışsa veya işlevini yitirmişse veya fren pimleri sıkışmışsa da bu durum oluşabilir (y)
Bu hususları da bence bir kontrol ettirin (y)

Cevaplarınız için teşekkürler. Olası arızaları da aklıma getiriyorsunuz ki ne deseler ok demek zorunda kalmıyorum :)

"En ufak frende dahi mi ABS devreye giriyor, yoksa fren tutmadığı için pedala yüklendiğinizde mi ABS devreye giriyor?"
Bu ihtimal olarak aklıma geliyor çünkü yüksek fiyat veren usta test sürüsüne çıktığında frende zaten tutmuyor dedi biner binmez. Fakat sanırım lafını yememek için tekrar pahalı olan tamire yöneldi.

Geri