Civic FD6 Sürekli Abs Devreye Giriyor

Aracınız
Civic FC5 2018
2008 Model otomatik aracım var. Her frende abs devreye giriyor. Balatalar yeni lastikler en yumuşak continental yeni(1 ay önce aldım) fakat üç aydır bu sorun var. Abs sensörleri temizlendi, bilgisayara bağlantı fakat hata kodu da yok. Fren hiç tutmuyor neredeyse en ufak frenleme yaptığımda abs devreye giriyor pedala vuruyor ve fren tutmuyor.
Kartal da bir ustaya gösterdim hatta göstermedim anlattım direk 10bin tl parça fiyatı dedi. Abs beyni/pompası değişecekmiş yada 1500tl ye tamir edebilirim dedi.
Nasıl bir yol izleyebilirim?

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Cevaplarınız için teşekkürler. Olası arızaları da aklıma getiriyorsunuz ki ne deseler ok demek zorunda kalmıyorum :)

"En ufak frende dahi mi ABS devreye giriyor, yoksa fren tutmadığı için pedala yüklendiğinizde mi ABS devreye giriyor?"
Bu ihtimal olarak aklıma geliyor çünkü yüksek fiyat veren usta test sürüsüne çıktığında frende zaten tutmuyor dedi biner binmez. Fakat sanırım lafını yememek için tekrar pahalı olan tamire yöneldi.
Şimdi balata ve lastik yeni diyorsunuz. Bunları değiştirmeden önce böyle bir durum varmıydı? Eğer değişim sonrası hemen oldu ise bu konulara yoğunlaşın. (işcilik ve doğru parça kullanımı.)

Fren pedalı ile balatayı birbirine bağlayan hidrolik yağıdır. Bu az ise veya yaterli basınç sağlayamaz ise fren zaten tutmaz. Bundan dolayıda Abs erken devreye girer.

Normal bir araçta Abs hemen devreye girmez. (Bayat lastik ve buzlu yol hariç)
Benim emektar araçta, balatalar 30.000 km. oldu fren ustama benim isteğimle test sürüşü yapalım dedim. Müsait bir yerde ani fren yaptı. Gayet güzel durdu. Araçtan inerken aklıma geldi Abs devreye girmedi dedim bir sıkıntı olmasın. Sonra tekrar bir tur bu sefer fereni tam kökledi anca o zaman Abs'yi farkettik. Sonra güvenli sürüşe devam.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.

Aracınız
Civic FC5 2018
Şimdi balata ve lastik yeni diyorsunuz. Bunları değiştirmeden önce böyle bir durum varmıydı? Eğer değişim sonrası hemen oldu ise bu konulara yoğunlaşın. (işcilik ve doğru parça kullanımı.)

Fren pedalı ile balatayı birbirine bağlayan hidrolik yağıdır. Bu az ise veya yaterli basınç sağlayamaz ise fren zaten tutmaz. Bundan dolayıda Abs erken devreye girer.

Normal bir araçta Abs hemen devreye girmez. (Bayat lastik ve buzlu yol hariç)
Benim emektar araçta, balatalar 30.000 km. oldu fren ustama benim isteğimle test sürüşü yapalım dedim. Müsait bir yerde ani fren yaptı. Gayet güzel durdu. Araçtan inerken aklıma geldi Abs devreye girmedi dedim bir sıkıntı olmasın. Sonra tekrar bir tur bu sefer fereni tam kökledi anca o zaman Abs'yi farkettik. Sonra güvenli sürüşe devam.

Hatırladığım kadarıyla sorun 4 aydır var.

Lastikler iki hafta önce değişti(ayrıca kışlık ve eski lastiklerde de aynı durum vardı)
Balatalar bir hafta önce değişti (eski balatalarda da aynı sorun vardı)

Fren yağına gelecek olursak, örneğin 70 ile gidiyorum az basayım yavaş yavaş sıfıra kadar araba yavaşlıyor ve abs devreye girmiyor. Fakat 25 ile giderken çok bile basmasam ama yavaşlamak değilde durmak için bassam abs devreye giriyor ve araba durmuyor, sürekli tepme yapıyor ve araç gitmeye devam ediyor. Kısacası %20-30 baskı uygularsam sıkıntı yok yavaşlama yapıyor fakat %60 üzerinde baskı uygularsam abs devreye giriyor(hız gözetmeksizin).

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

Lastikler iki hafta önce değişti(ayrıca kışlık ve eski lastiklerde de aynı durum vardı)

Fren yağına gelecek olursak, örneğin 70 ile gidiyorum az basayım yavaş yavaş sıfıra kadar araba yavaşlıyor ve abs devreye girmiyor. Fakat 25 ile giderken çok bile basmasam ama yavaşlamak değilde durmak için bassam abs devreye giriyor ve araba durmuyor, sürekli tepme yapıyor ve araç gitmeye devam ediyor. Kısacası %20-30 baskı uygularsam sıkıntı yok yavaşlama yapıyor fakat %60 üzerinde baskı uygularsam abs devreye giriyor(hız gözetmeksizin).
Bence öncelikle müsait zamanda bir fren yağınızı değiştirin, fren sisteminin havasını aldırın güzelce.
Sonrasında sorun aynen devam ederse fren balata pimlerini sıkışma varmı yok mu diye mutlaka teker teker kontrol ettirin.
Bu ABS devreye girmesi bozuk yol veya düzgün yol farkediyormu?
Çünkü FD6larda ABS sensörü engebeli yollardaki frenajlarda erkenden devreye girmede yapabiliyor.

Aracınız
Civic FC5 2018
Bence öncelikle müsait zamanda bir fren yağınızı değiştirin, fren sisteminin havasını aldırın güzelce.
Sonrasında sorun aynen devam ederse fren balata pimlerini sıkışma varmı yok mu diye mutlaka teker teker kontrol ettirin.
Çünkü FD6larda ABS sensörü engebeli yollardaki frenajlarda erkenden devreye girmede yapabiliyor.

Zemin farketmeksizin tüm frenlemede abs devreye giriyor. Dediklerinizi sırasıyla kontrol ettireceğim. İnşallah yağ falandır da değişince düzelir.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001

Hocam sizin ilk işiniz Hamid hocamın dediği gibi kaliteli bir fren hidroliği ile değişim yapınız. Hava ve kaçak var mı kontrol ediniz. Sonra tekrar test sürüşü yapmanızı öneririm.

Aracınız
Civic FC5 2018

Hocam merhaba
Yağın seviyesi resimdeki gibi. Bide kapağı çok kolay açılıyor acaba doğrusu bu mudur? Yani motor yağ kapağı gibi sıkı değildi. Kapağı açtığımda da kapak altındaki plastik conta dışa doğru şişik gibiydi sanki balon gibi ama elimle itince düzeldi.

Ekli dosyalar

• IMG_20190709_175040.jpg
    IMG_20190709_175040.jpg
    158.6 KB · Görüntüleme: 88

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Resimdeki sizin araciniz ise yağın rengi ve seviyesi kötü görünüyor, rengi normalde hafif sari renkte olması lazım. Biraz beklemisse turuncumsu olabilir ama sizinki resmen kararmış. Bence en kısa sürede yağı degistirin.

Aracınız
Civic FC5 2018

Fren yağı değişti ve hava alındı sorun devam etti
Fren merkezi değişti(frende yumuşama ve boşluk nedeniyle) sorun devam etti
Simdi çıkma bir abs beyni/pompası ile deneyecek usta bakalım sonuç ne olacak

Aracınız
Civic FB7 2012
snuçları bekliyoruz..

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Fren yağı değişti ve hava alındı sorun devam etti
Fren merkezi değişti(frende yumuşama ve boşluk nedeniyle) sorun devam etti
Simdi çıkma bir abs beyni/pompası ile deneyecek usta bakalım sonuç ne olacak
Eğer mümkün ise sizin kasa araçtan problem olmayan Abs beynini takıp denene bilir ise nokta atışı yapmış olursunuz.

Geri