Tüketim Sorunsalı

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
10 bin bakımını yeni yaptırdım. Nira Muhendislik te. Ayar vs hepsi tamam. LPG ise FC5 e fabrikasyon takılan BRC kit ile poposuna kadar aynı.

Ayar konusunda ise bir tek afr kaldı.

Malesef ayar tamam deyip geçiştiriyorlar. Bana da hep öyle dediler fakat enjektör nozullarını söktüğümde çok küçük olduğunu gördüm. 1.8 mm. Olan uçların özellikle 2 mm.e buyutulmesini lpg ustasından istemistim. Bana yaptım dedi fakat yapmamış. Sonrasında 2.2 mm. Uçla kendim büyüttüm. Neye göre ayar tamam ???

Aracınız
Civic FB7 2014
Hakan bey bu nozullar fabrikasyon lpg araclarimizda standart degil mi? Yani bizim eco lpg araclar icin nozul mozul gerek yok sanirim boyle maceralara degil mi? :)

Aracınız
Civic FD6 2010
Merhaba,

FC5 almanın eşiğindeyim fakat yakıt tüketimi konusunda net bir sonuca ulaşamadım, herkes farklı yorum yapıyor kimisi 6.5-7 litreden bahsederken kimisi de 11-12 litreleri gördüğünü söylüyor. Öğrenmek istediğim şey çok basit ama sürekli farklı değerlerden bahsedilmesine anlam veremiyorum. Eco Elegance 125 hp sadece benzinde (lpg düşünmüyorum) şehiriçi (mümkünse İstanbul) sakin kullanımda ve yüklenirsem kaç litre yakar, bu bilgiyi direkt kullanan arkadaşlar kullanımlarını göstererek paylaşabilir mi lütfen. Bazı arkadaşlar belki civic kullanıcısı bile değil ama genel kültürle yorumluyorlar sanırım, bu araç 11-12 den aşağı yakmaz deyip kestirip atıyorlar, o nedenle kullanıcılarından tüketim paylaşımı rica ediyorum.

Net cevabı aynı şehirde benzer güzergahı kullanan arkadaşlar ile yapmak en doğrusu. Sakin kullanımda bile en çok farkı dur-kalklar, kalkıştan sonra hangi hıza kadar ivmelendiğin, hızına ulaştıktan sonra o hızda ne kadar devam ettiğin belirliyor. Subap ayarı öncesi iki farklı yapıdaki şehirdışı ölçümlerim aşağıdaki gibi ;

Yol durumu ve mevsime göre de çok değişen bir durum. O yüzden kendi aracıma emsallerine göre ne az ne de çok yakar diyebiliyorum. (ki sanırım subap ayarı yaptırmam da gerekiyor)

Yaz mevsiminde hız sınırları çeçevesinde yol bilgisayarının dediği rakamlar;

-Şehir içi günlük kullanım ;İşe git gel günde 20km (15 km si anayol) ,yol boyu hafif eğimde uzun iniş çıkışlar, neredeyse hiç düzlük yok, anayol üzerinde 4 trafik lambası var. tüketim 9,8lt. (kışın 11,5lt)

-Şehirdışı -1 ; inişli çıkışlı yol, klima açık tüketim 7,5lt. (kışın da aynı)

-Şehirdışı-2: Dümdüzyol ,klima açık tüketim 5 lt. (kışın da aynı)

(Bu rakamlar buji,filreler ve yağ değişimi öncesi 0,5-1lt arası daha fazlaydı, performans farkını motor hava filtresi değişiminde hisetmiştim.)

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Hakan bey bu nozullar fabrikasyon lpg araclarimizda standart degil mi? Yani bizim eco lpg araclar icin nozul mozul gerek yok sanirim boyle maceralara degil mi? :)
Brc olunca lpg sistemi farklı mı oluyor? :)
Sonuçta sistemin mantığı aynı. Enjektör nozulu büyüdükçe enjektörlerin açık kalma süreleri yani Mili Saniye süreleri kısalacaktır. Brc nin enjektörlerinin ucu yok mu hocam. Pipolu sistemi bilmiyorum bu nedenle pipolu sistem hakkında yorum yapmıyorum. Bu bir macera değil. Bizzat 2 yılımın bana verdiği tecrübe bu. Sonuç 38 litre ile 610 km.giden bir araç. :)

Aracınız
Honda Jazz
Sehir ici trafikte, ve az da yokuslu yollarda kullaniyorsaniz 10lt den asagi gostermez ekran.. sehir disi ise 6,5 -7,5 lt arasi gosterir..
Aracim fb7 125hp 152tork bu araca sehir ici 6.5lt yaktiranlara odul verilmeli..

FC5 kasa ile aynı mı tüketim? Ben 8 litreye razıyım hatta 8.5 da olabilir. Ama 11-12 ise hiç uğraşmayayım

Merhaba,

FC5 almanın eşiğindeyim fakat yakıt tüketimi konusunda net bir sonuca ulaşamadım, herkes farklı yorum yapıyor kimisi 6.5-7 litreden bahsederken kimisi de 11-12 litreleri gördüğünü söylüyor. Öğrenmek istediğim şey çok basit ama sürekli farklı değerlerden bahsedilmesine anlam veremiyorum. Eco Elegance 125 hp sadece benzinde (lpg düşünmüyorum) şehiriçi (mümkünse İstanbul) sakin kullanımda ve yüklenirsem kaç litre yakar, bu bilgiyi direkt kullanan arkadaşlar kullanımlarını göstererek paylaşabilir mi lütfen. Bazı arkadaşlar belki civic kullanıcısı bile değil ama genel kültürle yorumluyorlar sanırım, bu araç 11-12 den aşağı yakmaz deyip kestirip atıyorlar, o nedenle kullanıcılarından tüketim paylaşımı rica ediyorum.

Sayın arkadaşım
FC5 e 5.000 km benzin ile bindim.
Ayakkabıyı çıkarıp çıplak ayakla da bastığım oldu gaz pedalına ve 10,3 litre tüketimin altına düşüremedim. Eskişehir Şehir içi 3 ay 1800 km ortalaması.

Ve tabii ki doğruca LPG yaptırdık.

Az biraz agresif kullanımda 12 litre benzin / 15 litre LPG yi her türlü içer.

Az yaktığını iddia eden kendini kandırır.

10 senedir A/T civic versiyonları ile 250 bin km oldu cevirdigim km.
Merak edenler için
Asagidaki link de konuyu çok uzun yazdık çizdik

Aracınız
Honda Jazz
10 senedir A/T civic versiyonları ile 250 bin km oldu cevirdigim km.
Merak edenler için
Asagidaki link de konuyu çok uzun yazdık çizdik

Yani lpg ile 2000-3000 devir arası kullanımda 9 litre tüketiyor, benzinle olduğunda 8 litre olur doğru mudur üstadım?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Benim şahsi tavsiyem Civic'in 1.5 Turbo versiyonu harici benzinle kullanmak ekonomi açısından pek uygun değil. İlla benzinli kullancam diyorsanız turbolu araçlar yakıt/performans dengesinde daha başarılilar.

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Benim şahsi tavsiyem Civic'in 1.5 Turbo versiyonu harici benzinle kullanmak ekonomi açısından pek uygun değil. İlla benzinli kullancam diyorsanız turbolu araçlar yakıt/performans dengesinde daha başarılilar.
Aynen bence de. LPG kitinin fiyatı uygun zaten atmosferik motorlar için ve kendisini amorti etme süresi baya kısa.

Geri