Tüm gece otopark sonrası sertleşen fren pedalı

Ad Soyad
Mehmet yatmaz
Aracınız
Civic FE1 2021
Herkese selamlar,
Aracım ex+ 182hp. Daha önce hiçbir arabada tecrübe etmediğim bir konu bu. Aslında sorun mu onuda bilemedim. Arabayı gece park edip, sabah işe gitmek için gittiğimde fren pedalı bazen taş gibi sert oluyor o kadar ki aracı çalıştırabilmek için frene basmak zorundayız ya, bunun için bile pedala büyük bir güç uygulamam gerekiyor. Araba çalışınca pedal normale dönüyor.
Bunu her gece yapmadığı için acaba ben birşey mi yapıyorum diye düşündüm.
-park ettiğim zemin düz.
-ilk el frenini çekiyorum sonra P ye alıyorum. Tersini de denedim ama değişen bişi olmadı.
-otohold veya otomatik fren özelliğini açık veya kapalı denedim fark etmedi.
-araba 1 aylık. 500km de.
-Yapma sıklığı giderek azalıyor.
-Arabadan inerken yanlışlıkla frene basmıyorum.
-benden başka kullanan yok.

Sizde de benzer sorun var mı?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Çok ilginç akşam eşim aracı yanaştırmisti bu sabah bende aynı şekilde taş gibi frenle buldum. Ne şekilde park etti bıraktı bilemiyorum ama bende hiç bu sekilde olmadi 5 senedir.

fx2006

0
Ad Soyad
Ahmet Mehmet
Aracınız
Civic FE1 2021
Evet FE1 de bir arkadaş daha bahsetmişti bu sertleşmeden hatta o park yerinden çıkarken frene basmış ama sert olduğu için aracı durduramadım kaza yapıyordum felan diye yazmıştı, bence durumu servise bildirin kronik bir problem olabilir hidrolik sıvısı veya pompası bunlar incelenmeli.

Ad Soyad
Mehmet yatmaz
Aracınız
Civic FE1 2021
Merhaba 1000km bakımında kontrol etti servis. Şüpheli birşey yok dediler. Bana hergün aracı nasıl park ediyorsam bir not defterine yazmamı istediler. 1 ay sonra şunu gördüm. Eğer Auto hold açıksa stop öncesi önce n ye sonra el freni çekersem yapmıyor. Usun süredir fren pedalı normal. Geçen gece Auto hold kapalı iken park ettim sabah pedal yine sertti.
Belki aynı konuyu yaşayanlar varsa bilgi olması için yazıyorum.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
2019 model aracım 19.000 km'de ve brake hold açık şekilde hiç park etmedim. Zaten aldım alalı denemek için bir iki kez kullandım daha sonra hiç kullanmadım. Bu şartlarda kullanarak bugüne kadar fren pedalı sertliği hiç yaşamadım. Açıkçası probleminizin brake hold ile alakası olduğunu düşünmüyorum. Servis zaman kazanmak ve başından savmak için bu tür söylemlerde maalesef bulunabiliyor.
Merhaba 1000km bakımında kontrol etti servis. Şüpheli birşey yok dediler. Bana hergün aracı nasıl park ediyorsam bir not defterine yazmamı istediler. 1 ay sonra şunu gördüm. Eğer Auto hold açıksa stop öncesi önce n ye sonra el freni çekersem yapmıyor. Usun süredir fren pedalı normal. Geçen gece Auto hold kapalı iken park ettim sabah pedal yine sertti.
Belki aynı konuyu yaşayanlar varsa bilgi olması için yazıyorum.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderi

Ad Soyad
Mehmet yatmaz
Aracınız
Civic FE1 2021
2019 model aracım 19.000 km'de ve brake hold açık şekilde hiç park etmedim. Zaten aldım alalı denemek için bir iki kez kullandım daha sonra hiç kullanmadım. Bu şartlarda kullanarak bugüne kadar fren pedalı sertliği hiç yaşamadım. Açıkçası probleminizin brake hold ile alakası olduğunu düşünmüyorum. Servis zaman kazanmak ve başından savmak için bu tür söylemlerde maalesef bulunabiliyor.

Servis aslında konuya problem gözüyle de bakmadı. Sürüş esnasında sorun var mı diye sordu? Yok değince o zaman sorunda yok dediler :)
Benim araç 22 model ex+ adaptif hız sabitleme vs var. Yeri gelince kendi fren yapıyor. Belki donanım farklıdır sizinkinden bilemiyorum. Benim için şuanki durumu yeterli. Servisle daha fazla bu konu özelinde görüşmem.

Ben frende sertleşme yaşamadım ama westinghouse sürekli hidrolik kaçağı yapıyordu garantiden değişti. Servis birkaç kez tamamlayıp başından sagmisti. Muhakkak fren hidrolik sivisini kontrol edin.

Ad Soyad
Ozgur dedekorkut
Aracınız
Civic FE1 2021
Herkese selamlar,
Aracım ex+ 182hp. Daha önce hiçbir arabada tecrübe etmediğim bir konu bu. Aslında sorun mu onuda bilemedim. Arabayı gece park edip, sabah işe gitmek için gittiğimde fren pedalı bazen taş gibi sert oluyor o kadar ki aracı çalıştırabilmek için frene basmak zorundayız ya, bunun için bile pedala büyük bir güç uygulamam gerekiyor. Araba çalışınca pedal normale dönüyor.
Bunu her gece yapmadığı için acaba ben birşey mi yapıyorum diye düşündüm.
-park ettiğim zemin düz.
-ilk el frenini çekiyorum sonra P ye alıyorum. Tersini de denedim ama değişen bişi olmadı.
-otohold veya otomatik fren özelliğini açık veya kapalı denedim fark etmedi.
-araba 1 aylık. 500km de.
-Yapma sıklığı giderek azalıyor.
-Arabadan inerken yanlışlıkla frene basmıyorum.
-benden başka kullanan yok.

Sizde de benzer sorun var mı?

Böyle bir sorunu önceki aracımda (FB7 kasa) 9 yaşından sonra birden bire yaşadım. Kısa süreli parklarda bir sorun olmuyordu ama akşamdan sabaha kadar araç kullanılmayınca sabah pedal sertleşiyordu. Aracı çalıştırınca pedal bir miktar aşağı iniyor ve yumuşuyordu. Araçlarımız otomatik olduğu için hergün frene basarak çalıştırıyoruz ve yıllardır yaptığımız işlemde bir gariplik olunca hemen farkediyoruz haliyle. Ben de servise götürdüm. Normal dediler. sürüş sırasında bir sorun yaratıyor mu dediler. Sonuçta çok ilgilenmediler.
Bana görede emniyetsiz bir durum olmadığı için üzerine düşmedim. Ama ben 9 yaşındaki bir araçtan bahsediyorum. Sıfır araç için bu büyük bir sorun. Giderilmesi için üzerine düşmenizi tavsiye ederim. Şimdi sorunun neden kaynaklandığını anlatmaya çalışayım.:

Araçlardaki fren sisteminde westinghouse adı verilen parçanın arka tarafına emme monifoldundan aldığı vakımu ileten ve pedala uyguladığımız gücü artırmaya yarayan bir sistem vardır. Aracı stop ettiğinizde frenlerin tutmaması bu yüzdendir. Motor çalışmadığı için emme manifoldunda ve dolayısı ile westinghouseda vakum olmaz ve pedal sertleşir, sadece ayağınızın uyguladığı güçle aracı durdurmak zorunda kalırsınız.

9 yaşında bir aracın böyle bir sorun yaşamasının nedeni bu westinghouse olarak adlandırılan parçanın vakum odacığındaki bir kaçaktan dolayı vakumu sabaha kadar hapsedememesi ve zamanla vakumsuz kalmasıdır. Bu yüzden kısa süreli parklarda sorun yaşanmaz. Motor çalıştırıldığında westinghouse a sürekli vakum geldiği için pedal normale döner. Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.

1660087072752.png

Geri