Uzun yol yakıt tüketimi sorunu

Öncelikle herkese merhaba. Civic sedan dizel aracımı 6000km’ye kadar şehir içinde kullandım ve ne üst devirlerde zorladım ne de düşük devirlerde zorladım ve şehir için 4.1 litre yakıt tüketimi vardı aracımın. Fakat geçen hafta mersin maraş arası uzun yol yaptım 120km/h sabit hızla gittim ve döndüm depomu tekrar doldurdum. Şehir için 4.1 litre yakan aracım şehirlerarası uzun yolda 5 litre yakmıştı. Bunun sebebini bir türlü anlayamadım ve motoru açmadığın içindir diyenler de oldu. Açmaktan kasıtları rodaj süresini tamamladıktan sonra otobana çıkıp dipgaz gitmek ve son hızını görmek bunu 2-3 kere yapmak. Sizce bu sorun neden olmuş olabilir. Teşhis veya tavsiyesi olacak olan varsa çok sevinirim şimdiden teşekkürler...

mkkadi

0
Aracınızı Mersin'de şehir içinde kullandığınız yerlerde muhtemelen 120 km hızlara çıkamıyorsunuz. Ancak çok trafikte de kalmıyorsunuz anladığım kadarıyla. Eğer tahminim doğru ise şehir içi diye aktardığınız kullanım trafiksiz ve 70-80-90 km lerde yapılabilen bir yol. Araç bu km'lerde 120 km'ye göre daha az yakacaktır. Bu çok normal. Araçların genelde minimum tüketim noktaları 80 km civarında oluyor. Siz bundan yükseldikçe otomatikman tüketim de artıyor. Şahsi düşüncem 120 km sabit hızla 5lt iyi bir değer.

Aracınız
Civic FB7 2014
80 km ve üstü hızlar ne kadar olmasada yakıt tüketimi artar mesela bende 1.8 motora sahip civic var araba günlük 80 km yol yapıyor bunu 66 km civarını 80 90 km ile gidiyor 14 km kadar da otobanda 120 km ile gidiyor ve ortalama 100 Km 6.5 litre yakıyor motoru açmadan kasıt arabanın en az 15000 km üstüne düzenli bir şekilde çıktıktan sonra motorun açılmasıdır sakın öyle birşey yapmayın yani otobana çıkıp da son hızı görmek gibi bir alakası yok motor açılmasıyla onun.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
mazotu hep aynı yerden almıyorsunuz bence, sebep bu olmalı, motor açma meselesi şehir efsanesi artık öyle birşey yok 90 lardan kalma bir mevzudur.2000 küsür model arabada motor açmaya gerek olmaz:)

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim bilgilendirmeleriniz için uzun zamandır girmiyordum daha yeni gördüm yazdıklarınızı :) motor açma olayının ben de şehir efsanesi olduğu kanaatindeyim fakat inatla aksini diretenler olunca şüpheye düşmüştüm ben de

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri