Civic ES7 VTEC-2 DEVİR KULLANIMI?

Aracınız
Civic ES7 2005
Arkadaslar yeni 2005 otomatik civic aldim. Arac ile uzun yolda 4. Vitesteyken hizim 100 km civari oldugunda devir 3 binde oluyor. Ama bazen 120 km ye cikinca da 3 bin devirde oluyor. Bu neye göre degiskenlik gosteriyor anlayamadim arastirdim da. 120 km ile giderken 3 bin devirde sabit nasil tutabiliriz yakit tasarrufu icin. Yardimci olursa sevinirim 2 gun sonra 900 km lik yola cikacagim ?

gunesec

Özel Üye
Arkadaslar yeni 2005 otomatik civic aldim. Arac ile uzun yolda 4. Vitesteyken hizim 100 km civari oldugunda devir 3 binde oluyor. Ama bazen 120 km ye cikinca da 3 bin devirde oluyor. Bu neye göre degiskenlik gosteriyor anlayamadim arastirdim da. 120 km ile giderken 3 bin devirde sabit nasil tutabiliriz yakit tasarrufu icin. Yardimci olursa sevinirim 2 gun sonra 900 km lik yola cikacagim ?

Aynı yolcu aynı güzergah olduğunu düşünürsek yolun eğimi, rüzgar vb etkiler.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
> Tanışma bölümünde kendinizi tanıtırsanız memnun oluruz.

> @Furkan60 yeni aracınız hayırlı olsun. Bende manuel var. Uzun yolda en fazla 110 hız ile ekonomik oluyor. Devir olarakda o an 3.500'ü gösteriyor. Manuel 3.000 devirde hız 100 km/sa gösteriyor.
> Otomatik pek tecrübem olmamakla birlikte manuelden daha uzun vites aralığı olması lazım. D'de 4 vites D3'te 3 vites kullanır. Test ederek hangi devir hangi hıza geliyor öğrenebilirsiniz.
> Rampaları D3 ile çıkmak daha iyi olur.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Aracınız
Civic ES7 2005
> Tanışma bölümünde kendinizi tanıtırsanız memnun oluruz.

> @Furkan60 yeni aracınız hayırlı olsun. Bende manuel var. Uzun yolda en fazla 110 hız ile ekonomik oluyor. Devir olarakda o an 3.500'ü gösteriyor. Manuel 3.000 devirde hız 100 km/sa gösteriyor.
> Otomatik pek tecrübem olmamakla birlikte manuelden daha uzun vites aralığı olması lazım. D'de 4 vites D3'te 3 vites kullanır. Test ederek hangi devir hangi hıza geliyor öğrenebilirsiniz.
> Rampaları D3 ile çıkmak daha iyi olur.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...
Cok tesekkur ederim sagolun

Moderatörün son düzenlenenleri:
Aracınız
Civic EP2
Hocam sizin sorunuzun cevabı Lock-Up sisteminde yatıyor. Şanzuman belirli bir hıza kadar hidrolik sistem çalışması ile ilerliyor, belirli bir hızdan sonra (Sadece 4. viteste) hem aktarım verimini arttırmak, hem yakıtı düşürmek için şanzımanı mekanik olarak kilitleyip, manuel vites mantığı ile gücü tekerlere iletmeye başlıyor. Hatta bunu şöyle anlayabilirsiniz, 120 ile 3000 devir giderken, gaza biraz yüklenin devir artacak ondan sonra tekrar 3000'e değil yaklaşık 4000 civarlarına gelecek. Ardından 2-3 saniye sonra hızınız aynı kalmasına rağmen devir tekrar 3000'lere geri gelecek. İsterseniz daha detay verebilirim ama sistem budur :)

Aracınız
Civic FB7 2013
otomatik şanzımanda aracı 3.000 devirde uzun süre sabit tutamazsınız.
Tek ihtimal 900 km düz yol olması lazım yokuş olmayacak, iniş olmayacak.

Geri