Yağ Kaçağı - 1.6 idtec

Merhaba,

Geçen gün aracımın (2013 model Honda civic Hb 1.6 idtec) şanzıman yağı ve fren hidroliğini değiştirmek için götürdüm. Aracı lifte alındığında aşağıdaki resimlerdeki gibi yağ kaçakları vardı. 1-2 hafta önce yağ çubuğunu kontrol ettiğimde bir sıkıntı yoktu. Tekrar kontrol ettim yine sıkıntı görünmüyor.

Aracın altı üstü ilaçlı bir şekilde yıkandı, şuan için 500-1000 km daha kullanıp yağ kaçağının yeri tespit edilmeye çalışılacak. Tahminim resimlerde de görüldüğü gibi yağ soğutma(oil cooler) tarafı seal-oring olabilir. Ama ilginç bir şekilde yağ kaçağı fazla gibi duruyor ancak araçta yağ eksiltme yok.

Yurtdışında (ingilterede) karşılaşan olmuş, onda da aynı şekilde oil cooler'da bir sorun olmuş ama onda yağ tüketimi oldukça fazla, hatta bir ara düşük yağ seviyesi uyarısı bile vermiş. Bir önceki bakımda yağ fazla koyululup, bu fazla yağ atıyor olabilir mi? Bu şekilde bir sorun ile karşılaşan var mı?

1614450029969.jpg

1614449909294.jpg

1614450029949.jpg

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Geçmiş olsun. Yağ seviyeniz azalmaması güzel bir haber. Fazla yağ azaltıyor olsaydı damlama söz konusu olurdu. Bu tarz oluşuma terleme diye isimlemdirilir. Motor ısınma ve soğuma esnasında conta veya keçelerden minimum düzeyde oluşan aralıklar veya gevreme sonucu küçük kaçaklar olur. Motor şemasını iyi bilip takip edilmesi lazım. Aynı kasanın benzer problemleri referans alınabilir.

Bu konuda bir güncelleme yapmak istedim. Temizledikten sonra yağ kaçağı terleme şeklindeydi ve Oil Cooler altından geliyordu, ama yağ çubuğunda herhangi bir azalma olmuyordu. Yurt dışı forumlarda Oil Cooler'dan 2016 model daha düşük km'de araçlarda bile bu problem olduğunu gördüm. Ankara Bay Honda'da Orijinal O- ring değişimi yapıldı, şuan için yağ kaçağı gözlemlemedim, umarım bir daha tekrarlamaz.

Geri