Yağmurlu havalarda Cruise Control Kullanımı

MadnoH

0
Merhaba Arkadaşlar,

Malum kış mevsimindeyiz. Yağmur ve bazı bölgelerde kar, belli bir süre olsa bile artık hayatımızın parçası. Dolayısı ile bu şartlarda seyrederken trafikte çok daha dikkatli olmamız gerekiyor.

İşte tam bu noktada Cruise Control kullanımı ile ilgili hayati bir bilgi vermek istiyorum. Bir çoğumuz Cruise Control kullanmanın yağmurlu havalarda daha güvenli olabileceğini düşünüyor olabiliriz. Çünkü, algımız aracımız bu konumda daha ihtiyatlı davranıyor olması vs.. Ancak bu kesinlikle doğru değil.

Yağmurlu havada aracının cruise kontrol konumunda kullanılması, aracın kızaklama yapmasına ve lastiklerin asfaltla temasının kesilmesine ve ardından aracın yüksek oranda hızlanmasına ve tıpkı bir uçak gibi kalkışa geçmesine neden olabilir.

Bazı araçlarda standart olarak (Toyota Sienna Limited XLE gibi) silecekler çalışır durumdayken Cruise Control Modu' nu devreye almanıza izin vermeyen bir sistem bulunmakta. Ancak bizde yok.

YOL ZEMİNİ ISLAK YA DA BUZLU İSE KESİNLİKLE CRUISE KONTROL KONUMUNDA SÜRMEYİNİZ..

Herkese kazasız, keyifli sürüşler dilerim.

Fb7 cruise.jpg Fb7 cruise kontrol.jpg

Fd6 cruise.jpg Fd6 cruise kontrol.jpg

Aracınız
Yokuşta direk kapatıyorum. Elle vites atsam bile hemen vitesi tekrar düşürüyor. Sanırım maximum tork ta sabit tutmaya çalışıyor.

HTC U11 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Hocam bunu engellemek için aracı S moduna alabilirsiniz. Vitesi 5 e sabitleyin araç 120 ile girdiyse vites düşürmeden ve bağırmaya ihtiyaç duymadan 100 falan ile dik bayır bitirebiliyor hem yakıt tasarrufu da yapmış oluyor. Bu S modunu ben çok beğendim ve motor bağırmadan araç kullanmamı sağlıyor tavsiye ederim

Aracınız
cruse controldan ne istediginize baglı,araba yüklü 140 160 km ile rampaları çıksın istiyorsan 4000-5000 devirleri yerine göre göreceksin tabikide,egerki bagırmadan çıksın istiyorsan daha güçlü 6 silindir araca bineceksin.araca ne emir verirsen onu yapıyor,kendince =)

Geri