Civic FD6 Yakıt Tüketimi

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Arkadaşlar merhaba benimde fd6 2008 model arabam var LPG hiç takılmadı benzinli olarak kullanıyoruz. Yazın şehir içinde 8.5 litre ortalama yazarken şu an hava akşam 5 6 derecelere düşüyor ve ortalama 10 litrenin altına inmiyor. Aracım 150 binde subap ayarı falan mi yaptırmamız lazım kışın bu kadar yakması normal mi ? Ortalama şehir içi 10.5 litre

Benim de aracın subap ayar vakti geldi. Siz yaptırmadıysanız hiç hemen yaptırın. Yağın değişim süresi, filtreler, lastikler ve lastik basıncı bunlar hep yakıtı etkileyen şeyler.

Ben haftasonu Kayseri-Kapadokya-Kayseri 160 km benzinle gittim geldim, Kapadokya'da sürekli dur-kalk yaptım 6.5 litre benzin tüketimim oldu. Gidiş yolunda 5.7 litreye kadar düşmüştüm. Sizin değerler biraz yüksek gibi ama şehir içinde de normal aslında. Yine de bakımlarını yaptırırsanız daha da düşer.

Aracınız
Civic FD6 2008
Benim de aracın subap ayar vakti geldi. Siz yaptırmadıysanız hiç hemen yaptırın. Yağın değişim süresi, filtreler, lastikler ve lastik basıncı bunlar hep yakıtı etkileyen şeyler.

Ben haftasonu Kayseri-Kapadokya-Kayseri 160 km benzinle gittim geldim, Kapadokya'da sürekli dur-kalk yaptım 6.5 litre benzin tüketimim oldu. Gidiş yolunda 5.7 litreye kadar düşmüştüm. Sizin değerler biraz yüksek gibi ama şehir içinde de normal aslında. Yine de bakımlarını yaptırırsanız daha da düşer.
Geçen ay Ankara Eskişehir Ankara yapmıştım giderken biraz tempolu 140 150 gidince 6 litre ortalama ile varmıştım gelişte işim olmadığından 110 sabit sakin geldim Ankara otoban girişine kadar 4.5 sonra 5.1 ile tamamlamıştım ama şu an o değerleri göstermez gibi yağ hava polen filtrelerini yeni değiştirdim lastiklerimin dişleri olsa da yılı geldiği için sertleşmiş çatlamış onların ne kadar etkisi olur bilmiyorum ama subap ayarı kesin yapılmalı sanırım. Bu subap ayarı basit bişey mi orta seviye bi usta yapabilir mi yoksa daha nitelikli işçilik mi lazım

Aracınız
Civic FC5 2020
Arkadaşlar arabalarınızın modelini yazmadan yakıt tüketimi belirtiyorsunuz,karışıklık oluyor.Turbolu araçlar ile diğerleri farklı yakıyor.Dizellerde var.

Aracınız
Civic FD6 2009
Şu ortamda yakıt tüketimi paylaşmak mantıksız geliyor bana :D

haftada 1 zam geliyor 1 max 2 depoda 1 defa zam geliyor :D

Ad Soyad
Adem Sönmez
Aracınız
Civic FD6 2008
Tüketiminiz kış aylarında 11 litreye kadar normal karşılanabilir. Ama sizin tüketiminiz 14.5 litreye geliyor. Bu normal karsilanacak bir deger değil. Buji, hava filtresi kontrolünü yaptırın değişmesi gerekiyorsa değiştirin. En son işlem olarak iyi bir ustada lpg ayarı yaptırın. Sorun çözülecektir. Aracımı ilk aldigim zamanlar benim tuketimim 15-16 litre civariydi.
Konularimi belki gormussunuzdur. 4 yil once aracimi aldim. Sehir ici 16-17 litre tuketimim vardi. Kötü ustalar çok şükür bizi usta yaptı. :) Şimdi aracimin subap ayarindan lpg ayarina kadar tum bakimlarini kendim yapiyorum. 2 yil bunun mucadelesini verdim. Bahsettigim tuketim oranini yakalayabilmem kolay olmadi bujiler filtreler sanziman yagi degisimi, subap ayari kelebek temizligi lpg enjektor buyutme islemi vs.gibi islemler tarafimca yapildi. @m2hamid hocam bunu iyi bilir. ;) bir ara asırı tuketim nedeniyle levyeyi elime alip arabayi parcaliyordum az daha elimden aldilar :ROFLMAO:
Hocam aynı durumdayım İstanbul trafik yoğun 18 litre yakıyor, yaktığı benzinde çabası . Subap yaptırdım bujileri değiştirdim ama sonuç aynı. En son ustanın biri LPG ayarını kisti çekişi çok kötü oldu ve tüketimde değişmedi. Ne yapmalıyım. Arabadan soğudum. Herkeste böyle ise tamam ama şehir içi 8-9 litreleri konuşuyorlar çok moralim bozuk. Son fullememde 157km şehir içi Bağcılar Bakırköy trafiği. 26.5lt LPG,. 5.5lt benzin aldı. Bu nedir Allah aşkına. 100km de 20litre ediyor . Subap ayarından sonra birde.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Hocam aynı durumdayım İstanbul trafik yoğun 18 litre yakıyor, yaktığı benzinde çabası . Subap yaptırdım bujileri değiştirdim ama sonuç aynı. En son ustanın biri LPG ayarını kisti çekişi çok kötü oldu ve tüketimde değişmedi. Ne yapmalıyım. Arabadan soğudum. Herkeste böyle ise tamam ama şehir içi 8-9 litreleri konuşuyorlar çok moralim bozuk. Son fullememde 157km şehir içi Bağcılar Bakırköy trafiği. 26.5lt LPG,. 5.5lt benzin aldı. Bu nedir Allah aşkına. 100km de 20litre ediyor . Subap ayarından sonra birde.
LPG enjektör mili saniye sürelerini bir kontrol ettirin hocam. Fark 2 katını geçmemeli.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Arkadaşlar son yakıt tüketimimi bilgi olması açısından yazmak istedim.

Öncelikle seyahate cikmadan önce 2.2 mm. Olan enjektör nozullarini 2.5 mm.e buyuttum. enjektor ms. Süresi 3.10 seviyelerine düştü. Neredeyse benzinle ayniydi. Rolantide ltft-stft ayarlarını yaptım. Sonrasında yolda seyir halindeyken ltft-stft ayarini yaptım.
Kars merkezden Manisa merkeze toplamda 1790 km. yol yaptım. Kars'tan Ankara'ya kadar 3 yetişkin 1 çocuk ve bagaj full şekilde 110-120 arası kullandım.
Alınan yakıt birim fiyatı 10.77-10.80 di. Toplamda 1.115 TL ( 103 litre) yakıt aldım. 100 km.de 5.75 litre, (km.de 0.62 TL) tuketim oluştu. Araç bilgi ekranında 5.2 litre yaziyor. Son depoyu doldurduktan bir süre sonra yolcularımi Ankara'da indirdikten sonra tek başıma 2 valiz ile Manisa'ya kadar seyehat ettim ve son depoyu 36.5 litre LPG ile fulleyerek 695 km yol aldım. Arada dipgazlarim oldu. Ayarın etkileri kendini fazlasıyla belli ediyordu. İvmelenme süper otesi. Sonuç inanılmaz ?

Son düzenleme:

cagdasozkan

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
Arkadaşlar son yakıt tüketimimi bilgi olması açısından yazmak istedim.

Öncelikle seyahate cikmadan önce 2.2 mm. Olan enjektör nozullarini 2.5 mm.e buyuttum. enjektor ms. Süresi 3.10 seviyelerine düştü. Neredeyse benzinle ayniydi. Rolantide ltft-stft ayarlarını yaptım. Sonrasında yolda seyir halindeyken ltft-stft ayarini yaptım.
Kars merkezden Manisa merkeze toplamda 1790 km. yol yaptım. Kars'tan Ankara'ya kadar 3 yetişkin 1 çocuk ve bagaj full şekilde 110-120 arası kullandım.
Alınan yakıt birim fiyatı 10.77-10.80 di. Toplamda 1.115 TL ( 103 litre) yakıt aldım. 100 km.de 5.75 litre, (km.de 0.62 TL) tuketim oluştu. Araç bilgi ekranında 5.2 litre yaziyor. Son depoyu doldurduktan bir süre sonra yolcularımi Ankara'da indirdikten sonra tek başıma 2 valiz ile Manisa'ya kadar seyehat ettim ve son depoyu 36.5 litre LPG ile fulleyerek 695 km yol aldım. Arada dipgazlarim oldu. Ayarın etkileri kendini fazlasıyla belli ediyordu. İvmelenme süper otesi. Sonuç inanılmaz
Hocam mükemmel rakam. LPG avantajını kullanabilmek için yaptıklarınız her araca şart.

Redmi Note 7 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2012
@Emirbey26

Hocam az daha uğraşsanız araba tüketmeyi bırakıp LPG üretmeye başlayacakmış :)

Takıldığım & bilmediğim bir nokta var enjektör nozulu nedir? Ltft - stft ayarı nasıl ve neden yapılır? Ne kadar zamanda bu ayarlar bozulur? Bilgi verebilir misiniz?

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Geri