Civic FD6 Yakıt Tüketimi

Aracınız
Civic FD6 2010
Yol durumu ve mevsime göre de çok değişen bir durum. O yüzden kendi aracıma emsallerine göre ne az ne de çok yakar diyebiliyorum. (ki sanırım subap ayarı yaptırmam da gerekiyor)

Yaz mevsiminde hız sınırları çeçevesinde yol bilgisayarının dediği rakamlar;

-Şehir içi günlük kullanım ;İşe git gel günde 20km (15 km si anayol) ,yol boyu hafif eğimde uzun iniş çıkışlar, neredeyse hiç düzlük yok, anayol üzerinde 4 trafik lambası var. tüketim 9,8lt. (kışın 11,5lt)

-Şehirdışı -1 ; inişli çıkışlı yol, klima açık tüketim 7,5lt. (kışın da aynı)

-Şehirdışı-2: Dümdüzyol ,klima açık tüketim 5 lt. (kışın da aynı)

(Bu rakamlar buji,filreler ve yağ değişimi öncesi 0,5-1lt arası daha fazlaydı, performans farkını motor hava filtresi değişiminde hisetmiştim.)

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FD6 2007
Mini cooperdan sonra 2007 otomatik honda civic elegance aracım bana çok iyi geldi yakıt konusunda.
Şöyleki,
Aracımı 2 haftadır kullanıyorum. Aracımdaki lpg kiti atikerin eski tip bit kiti. Yaklaşık 34 litre gaz alıyor. Şehir içi full klima açık vaziyette 350-370 km yapıyor. Bursa Gemlik’te oturuyorum. Evim bayağı yokuşlu bir güzergahta. Yol bilgisayarı ortalama 7,5-8 litre gösteriyor. Lpg’de 8,5-9 litre demek aşağı yukarı.

Uzun yolda ise aynı depo ile 560 km yol yaptım. Hızım 110-120 arasında cruise ile. Yol bilgisayarım 5,2 gösteriyordu. Bu arada klima full. Hiç kapatmam.

Bence gayet güzel veriler. Tabi kullanım tamamen sizin elinizde. Ben daha arabaya alışma aşamasındayım. Yavaşlama ve hızlanma işini yolda ne kadar güzel uygularsanız o kadar yakıttan verim alırsınız.

Aracınız
Civic FC5 2017
yakıt konusu tamamen kullanım ile alakalı. 28.5 lt lpg ile 405 km yol yaptım yarısı şehirler arası yarısı uzun yol. şehir içi de istanbul. lpg aynı istasyon aynı tabancadan alınmıştır. daha önceden aynı depoyla 300 de bitirdiğim de oldu. basınca,devirli kullanınca,viraja sert girince vb durumlarda yakıt artmakta. sonuç olarak motor güzel,yakıt olarak da çok uygun...

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Bir deponun daha sonuna geldim. Tüketim verilerim şu şekilde:
Alınan yakıt 37 litre
Birim fiyat 3.06 TL
Alınan yakıt tutarı 113.22 TL
İstasyon opet aygaz
Yapılan yol 371 km.
Kullanım tarzı Şehir içi, agresif, %10 eğimli dik yokuşlar, yer yer klima açık
100 km.de yakıt tüketimi 10 litre / 0,30 krş.

Maşallah bir arkadaşta 700 km yaptığını iddia ediyordu inanmamıştım meğer doğruymuş bir biz beceremedik bunu benim en fazla 450 500 oluyor sanırım hızla alakalı bu durum
Mini cooperdan sonra 2007 otomatik honda civic elegance aracım bana çok iyi geldi yakıt konusunda.
Şöyleki,
Aracımı 2 haftadır kullanıyorum. Aracımdaki lpg kiti atikerin eski tip bit kiti. Yaklaşık 34 litre gaz alıyor. Şehir içi full klima açık vaziyette 350-370 km yapıyor. Bursa Gemlik’te oturuyorum. Evim bayağı yokuşlu bir güzergahta. Yol bilgisayarı ortalama 7,5-8 litre gösteriyor. Lpg’de 8,5-9 litre demek aşağı yukarı.

Uzun yolda ise aynı depo ile 560 km yol yaptım. Hızım 110-120 arasında cruise ile. Yol bilgisayarım 5,2 gösteriyordu. Bu arada klima full. Hiç kapatmam.

Bence gayet güzel veriler. Tabi kullanım tamamen sizin elinizde. Ben daha arabaya alışma aşamasındayım. Yavaşlama ve hızlanma işini yolda ne kadar güzel uygularsanız o kadar yakıttan verim alırsınız.

CLT-L09 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Yaklaşık 1000 km yol yaptım dün. Aksaray-Tokat-Aksaray ve biraz şehir içi. Ortalama 9lt/100km gibi bir lpg tüketimim olmuş :) litre bazında biraz yüksek ama iki nedeni var, 1. aracımın çok açık subap ayarına ihtiyacı var, performans yerlerde, 2. inşaallah radar cezası arkadan gelmez ;)

Aksaray evden çıkış ve Tokat eve giriş tam 4 saat :) Dönüş yoluda yakın zamanla, ekstra 1 kere yemek yaptırmaya durdum Nevşehir'de.

9litre çok gibi ama lpg 3 lira civarında olduğu için 27krş gibi yakmış oluyor. Yani hala bir dizel kadar ekonomik :)

2010 otomatik civic aracım. Yolda bir tane g kasa astrayı peşimden atamadım yaa, subap ayarı sen nelere kadirsin :)

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Son veri İstanbul saf şehiriçi: 286km, 28lt lpg. Klima auto 26 derecede. Sürüş genelde 2-4-8km'lik mesafelerde yapıldı. Klima çok etkiliyor aracın çekişini özellikle yokuşlarda kapadığım oldu bir kaç kere.

Geri