Yakıttan şikayet eden kullanıcılara diğer araçlarla olan yakıt değerleri

ywzckr

0
Merhaba arkadaşların birçoğu yakıt değerlerinden şikayetçi yada değerleri öğrenmek istiyor bu paylaşım altından benim gibi araç model ve yakıt sarfiyatı şehir içi ve dışı bilgileri vererek paylaşırsak kıyas yapmakta daha mantıklı olur herkes için.

Yol: trabzon samsun 600km
Araç: clio 2001 lpg
tüketim: 130tl ortlama 22 kr

Yol: trabzon samsun 600 km
Araç: ford fiesta 2007 dizel
Tüketim: 120 tl yaklaşık 19 kr

Yol: ankara samsun 900km
Araç: ford connect 2007 75bg full yük
Tüketim: 300tl yaklaşık 33 kr ( ev eşyalarımı getirdim)

Yol: Samsun karma trafik az 30bin ortalama araç uzun yol görmedi
Araç: Hyundai ix35 2014 benzin
Tüketim: 7 lt. Yaklasik 40kr

Yol: Ankara şehir içi
Araç: Hyundai ix30 2014 dizel
Tüketim: 6lt yaklasik 31 kuruş

Yol: samsun ordu 300km
Araç: opel corsa 2012 lpg
Tüketim: 60 tl yaklasik 20kr

Yol: İzmir karma 300 km
Araç: kia rio 2013 dizel
Tüketim: 70 tl yaklasik 24 kr

Yol: samsun-balıkesir 2000km
Araç: megan 2005 dizel
Tüketim: 460tl yaklasik 23kr

Yol: ankara samsun 900 km
Araç: caddy 2009 dizel
Tüketim: 270tl yaklasik 30kr

Yol: samsun karma (sehir disi sayılabilir)
Araç: civic 2012 lpg
Tüketim: 8 litre yaklasik 24 kr

Yol: samsun karma şehir ici
Araç: focus 2001 lpg
Tüketim: 10lt yaklasik 28 kr

Bu araçları kimisini uzun vadede kullandım kimisini bir kaç gün ve kiralama ile elde ettiğim veriler. Matematikçi olduğum için bugünün şartlarına uygun samsun fiyatlarında çevirdim lpg 2.85 mesela burda. Bu paylaşımı arkadaşların şikayetleri üstüne biraz daha realistik olup araçın ağırlığı yük oranı üzerine durulması gerekir ben araçları hep normal kullandım ne pedalda yumurta varmış gibi nede atik kullanım normal denebilir. Araçlar çoğunlukla az kişi kullandım çok yük altında olanı belirttim zaten.
Civic kullanan çevremdekilerin uzun yol kullanımları ise 20-25 uzun yol şehir içi 30-40 kr bandında. Umarım kıyas yapmakta yardımcı olur hepinize.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

ywzckr

0

Son kullanımım ise jetta ustune arkadaslardan biri sikayetciydi sehir ici 10lt yakiyor eski arabamı geri istiyorum, Jetta ile 6-6.5lt sehir ici yakiyor arkadasim diye. Civic eco almayı planlıyorum nisan sonuna doğru. Acaba gerçekten farkedermi diye merak ettim arkadaşımın jettayı alıp trabzona gittim tek başıma yüksüz.
Jetta 2015 1.2 tsi benzin
Yol 610 km
Tüketim 210 tl yaklasik 34kr

Araci 110 km hizla sehirler arasi sehir ici 70 km olan kisimlarda bunu asmadan gittim giderken 5.5 lt ortalama gosterdi donerken 5.7 lt donus ortalamamin fotolarini cektim giderken unuttum. Trabzon Sehir icinde ataturk koskune cikarken sehir ici 1 saat civari kullandim ve ortalamayi 10.7 gosterdi sehir icinde 20 km için. Yazdığım araçların hepsi manuel bu arada. Araç atik mi diye sorarsanız evet gerçekten atik. Size anlatılanlara inanmayın araç en az 8-9 litre yakıyor şehir içinde. Turbo filan hikayeymiş bunu anladım çekiş gücü 1.6 arabadan biraz fazla onu diyebilirim. Uzun yolda 33kr yakan turbo motorlu bir jetta mı yoksa lpg ile 22-24 kuruş yakan civic mi diye sorarsanız civic alıcam ben Umarım buraya giren insanlara turbo motorun sanıldığı kadar tasarruf yapmadığını gösterebilmişimdir. IMG_6291.jpgIMG_6290.jpgIMG_6289.jpg

Son düzenleme:
hocam samsun trabzon arası derken, şehir içinde de baya geziyorsun sanırım. zira samsun trabzon arası 350 km

ywzckr

0

hocam samsun trabzon arası derken, şehir içinde de baya geziyorsun sanırım. zira samsun trabzon arası 350 km

Samsun trabzon arası 325 km hocam, ben çarşambadan trabzona gittiğim için 290km gidiş dönüş 600 km yapıyor. Gittiğim yerden geri de dönmem gerek dimi :)

ywzckr

0

Samsun trabzon arası 325 km hocam, ben çarşambadan trabzona gittiğim için 290km gidiş dönüş 600 km yapıyor. Gittiğim yerden geri de dönmem gerek dimi :) Şehir içinde 20 km dolaştım sadece onu da yazıda belirttim. Dönerken yakıt ortalaması mesafe fotosunu çektim ama giderken çekmeyi unuttum diye. 5.7 ortalama olmasına karşın benzin hesabına vurulduğunda gidiş dönüş ortalama 6lt yakın gösterge tam rakamı göstermiyor bu uzun yol verisi.
Araç 70 de bile 6 ya at diyor tasarruf için ona rağmen bu durum var. Bence turbolu araçları insanlar gözünde büyütüyor çok cüzi tasaarruf yaptıklarını düşünüyorum, ama atik mi diye sorarsanız yokuş yukarı daha az bayılıyor. 1.4 turbo olsa daha atik olacaktır eminim ama benzin tüketiminin azalacağını sanmam.
Benzinle araç kullanılacak fiyatlar yok ülkemizde bu yüzden atmosferiğin yerini alması pek mümkün değil mazda skyactive x gelene kadar. Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

Fenci

0
Benzin 5.80 dizel 5.28 olmuşken lpgnin gözünü seveyim. 4 yılda ne para vermişim benzine yazık ya acıyorum paralara

Geri