Civic FB7 Lastik Tercih-Öneri

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Yazlık için Nokian 235/45 Zr17 97Y Xl Zline lastiğini kullanan var mıdır önerir misiniz?

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Yazlık için Nokian 235/45 Zr17 97Y Xl Zline lastiğini kullanan var mıdır önerir misiniz?
Merhabalar, r18 olanı geçen yaz e180 2014 model aracımıza aldım ucuz olması sebebiyle. Uzun yolculuklarda kullandık genelde ve michelin pilot sport 4'e göre kıyaslarsam yol sesi ve komforu biraz düşük ancak yol tutuşu ve fren mesafesi oldukça iyi (eskimemiş ps4 ile çok benzer diyebilirim). Genel olarak memnunuz.

Son düzenleme:

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 daha sessiz bir lastik sanırım. Nokian kışlıkta memnunum da yazlık konusunda kararsızım konfor önemli benim için. @İsmail Beşiroğlu

Aracınız
Hayırlı olsun :)(y) Bizim FB7ler için bence Goodyear EfficientGrip Performance mantıklı (y)
Gayet sessiz bir lastik ve yakıt-yol tutuş dengesi iyi (y) Arkadaşımın aracına bindiğimde izolasyonsuz hali ile araç gayet sessizdi ama lastik tabanında ufak tefek parçalanmalar mevcuttu, mucur ve taşlı şose yollara pek dayanmıyor diyordu ama memnundu.
Ben Continental'i yol tutuş önceliğim nedeni ile tercih ettim ama yol sesi sonrası pekte memnunum diyemiyorum :(
Teşekkür ederim.
Continental ecocont2 serisi bile eff.grip ten daha iyi yol tutuyor sanki. Ama dediğiniz gibi biraz sert kalıyor. Nokian a a değerlere göre üstüne yok gibi ama 2-3 sene kullanmış bi arkadaş yorum yazarsa onuda öğrenmiş oluruz.
Aslında yalıtım bir tık daha iyi olsa ses db kısmına hiç bakmayız ama maalesef bakıyoruz.
Şuan en sessiz lassa nın 66db lastiğini gördüm sadece ama kıvamı nasıl bilmiyorum. Evet etiket tam bir ölçü değil ama ön fikir sahibi oluyoruz. Japon toyo da var ama goodyear michelin fiyatı isteniyor onada.
Aldık bakalım zaman gösterecek.
Bu arada önceki araçta duragrip eskitmiştim ve oda iyiydi. Yalniz dikkat ettinizmi bilmiyorum Goodyearlarda görsel olarak etli hafif şişkin yanak hepsinde var ve yandan hafif inik gibi duruyorlar.

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 daha sessiz bir lastik sanırım. Nokian kışlıkta memnunum da yazlık konusunda kararsızım konfor önemli benim için. @İsmail Beşiroğlu
Evet bayide o lastiğide gördüm. Örnek lastik kesit standında dokundum ve eff. göre biraz daha sert gibiydi. Bu arada lastiğin xl yani hafif ticari olanından sormayı unuttum. Eski araçta ultragrip9 xl kışlık kullandım ve tel daha fazla olduğu için daha dayanıklıydı sanki.

Aracınız
Merhabalar, haftasonu son mesajımdan sonra pek bakmaya fırsatım olmadı foruma geç cevap için öncelikle kusura bakmayın.

Benim forumdaki yorumlar hakkında genel bir "saçma dediğim" düşüncem olmadı, saçma dediğim yer yumuşak hamur deyip goodyear önerilmesi ve bunun genellenip michelin primacy 4'ten daha dayanıklığı olduğu kanısına varılmasıydı. Primacy 4 ün balon yapacağı yerde eff. grip de yapar. Bu nedenle michelin hakkındaki yorumunuz bence saçma bir yorum evet. Genel olarak saçma ancak kırılacak bir durum olmasın sizin açınızdan. Olur öyle şeyler, herkes saçmalayabilir. Testler vs. kısmen ortada farklı çaplardan dolayı tutarsızlıklar olabilir ancak ben daha ekonomik ve sessiz olduğunu düşünüyorum p4'ün bu testlere bakarak. Tabi Sonuç olarak herkes kendi süzgecinden geçirip parasına ve kafasına göre harcamasını yapar ve istediği lastiği alır.

Benim için tabi ki sizin tecrübeleriniz de önemli ancak bağımsız ve profesyonel testleri daha çok önemserim. Bu nedenle herkes daha tutarlı bilgilere ulaşabilir. Yoksa her kullanıcının aracı, yolu, hızı ve kullanım şekli aynı olmayacağından lastikler hakkındaki düşünce ve tecrübeleri de farklı olacaktır. Bu da tutarsızlık ve yanlış bilgilendirme olarak yorumlarına yansır.
İsmail hocam burda birşeyler paylaşıldıkça inanın çok şey öğreniyoruz. Evet usta değiliz ama ön fikir ediniyoruz.
Lastiğe gelirsek bekarken 2 kapılı bir araçta kendim 175 14 ebatta energy kullanmıştım ve bana çok yumuşak gelmişti. Bazı akşamlar mecbur kaldırıma çıkıp parkediyordum ve inanın her seferinde içim gidiyordu. Evet iyiydi ama tümsek, çukur, kaldırım hep düşündürüyor. Genel mana değil ama hamurları bana göre biraz yumuşak geliyor. Şuan en sağlam yol tutuşlu kemikli olan continental. Ortalamalarıda Goodyear ama
Michelin bristone goodyear zaten bu işin babaları. Biz kendi alışkanlığımıza göre değerlendirip, yorumları okuyup ona göre karar veriyoruz.
Selamlar.

Son düzenleme:

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Michelin genel olarak premium bir marka. Lastik sektöründe çalışan kimselerin çoğu da Michelin'in hamur kalitesinin en iyisi olduğunu söyler. Ancak bu her model lastiği için geçerli değildir. Yumuşaktır şimdiye kadar olan modeller ancak ben çok spesifik bir lastik üzerinden konuşup yorum yaptım. Ben fikrimi de bu spesifik lastik özelliklerini okuyarak, firmanın vaadlerini görerek ve testlerine - yorumlarına bakarak bir kanıya varıp bunun üzerinden bir sonuca varıp burada yorum yaptım. Herhangi bir genelleme yapıp Michelin en iyidir gibi bir çıkışım olmadı ki "michelin'ler yumuşaktır ve balon yapar" yorumu gelsin. Primacy 4 iyi şeyler vaat ediyor buna kanıp bir şeyler zırvaladım.

2 senedir de crossclimate+ 94w XL kullanmaktayım lanet cpc 2 'lerden sonra kafam rahat etti ancak taş balon yapma gibi şeyler benim 13 yıl, 200-250 bin + kilometrelerde başıma gelmedi. Sessiz, komforlu, yakıt tüketimine katkı sağlayan bir lastiğe ihtiyacım var bu yaz cc+'ları kullanmak istemiyorum. Bana göre en iyisi de primacy4. GY Eff. Grip de güzel lastik oldukça. Öne p4 arkaya eff.grip performance alırım belki.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Farklı özellikteki lastikler farklı aşınma değerleri gösterecekleri için 4 lastiğinde aynı model olması bence daha doğru, zamanla daha önce başıma gelen garip çekme sorunları ile karşılabilir.
Geçmişte lastiklerimin (Primacy HP) 2sinin 4 mm, diğer ikisinde 6 mm derinlik mevcutken farkında olmadan sağ kısma 4 mm.lik sola 6 mm.lik derinlikteki lastikleri takmıştım ve araç tatlı tatlı sağa çekiyordu (bu değerleri aracın hafif tatlı sağa gittiğini söylediğimde lastikçi ölçerek tespit etmişti), aslında rahatsız edici bir durum yoktu hatta ben bir sorun olduğunu da düşünmüyordum ama lastik yanakları çatlayıp yeni lastik takımı alınca sağa çekme tamamen gitmişti.

Aracınız
Civic FC5 2019
Bence, Türkiye yolları için en ideal lastik Turanza. Biraz sert hamurlu ama çok dayanıklı. Michelin çok yumuşak ve maalesef stabilize yollarda çabuk yıpranıyor. İkisini de test ettim, kaymak asfaltta michelin daha konforlu açık ara.

Geri