Civic FB7 Lastik Tercih-Öneri

Aracınız
Civic FB7 2012
800km ilk uzun yolumuzu yaptık.

Ancak şansa bakın ki, lastikleri değiştirdiğim geçen hafta sonu sabah arabanın üzerinde kar olması yetmiyormuş gibi, bu hafta sonunda Ankara yolunda Cankurtaran mevkii ile Ankara arasında yaklaşık bir saat boyunca -2° ile -6°C soğuklarda yol yaptım. Kıyılar hep beyazdı ve zaman zaman sol şeritte buzlaşmış kar üzerinde sollama yapmak zorunda kaldım. Manevra yapmak zorunda kalmadım gerçi ama herhangi bir savrulma, patinaj, kayma görmedim.

Kuru yollarda ise, lastik kendini gösterdi. Sessiz, atak, kararlı... Yol tutuşunda, özellikle yaşlı kış lastiklerinden sonra adeta "ray üzerinde" gidiyor gibi. Artık azalan lastik sesiyle birlikte arabanın motor sesini duyabiliyorum . 70 km/h üzerinde sunroof, 100 üzerinde ön camdan rüzgar sesi gelmeye başladığı için lastik sesi çok zarar vermiyor.

Bu lastiğin yüksek ses almasındaki ana neden ömrü. Zaman içinde yanakları sürtmezsem uzun yıllar boyunca iyi geçiniriz gibi duruyor. Bunda da dokundum, yanaklar içeri göçebiliyor. Tabanlar taş gibi. Zaten eski 215/55R16 Pilot Primacy HP lastiklerimde de yama yoktu, dişler 3 yaşında bile sağlıklıydı. Yanaklar çatlamaya başlamıştı.

Sonuç: Daha iyisini bulamadıysanız tavsiye ederim.

Aracınız
800km ilk uzun yolumuzu yaptık.

Ancak şansa bakın ki, lastikleri değiştirdiğim geçen hafta sonu sabah arabanın üzerinde kar olması yetmiyormuş gibi, bu hafta sonunda Ankara yolunda Cankurtaran mevkii ile Ankara arasında yaklaşık bir saat boyunca -2° ile -6°C soğuklarda yol yaptım. Kıyılar hep beyazdı ve zaman zaman sol şeritte buzlaşmış kar üzerinde sollama yapmak zorunda kaldım. Manevra yapmak zorunda kalmadım gerçi ama herhangi bir savrulma, patinaj, kayma görmedim.

Kuru yollarda ise, lastik kendini gösterdi. Sessiz, atak, kararlı... Yol tutuşunda, özellikle yaşlı kış lastiklerinden sonra adeta "ray üzerinde" gidiyor gibi. Artık azalan lastik sesiyle birlikte arabanın motor sesini duyabiliyorum . 70 km/h üzerinde sunroof, 100 üzerinde ön camdan rüzgar sesi gelmeye başladığı için lastik sesi çok zarar vermiyor.

Bu lastiğin yüksek ses almasındaki ana neden ömrü. Zaman içinde yanakları sürtmezsem uzun yıllar boyunca iyi geçiniriz gibi duruyor. Bunda da dokundum, yanaklar içeri göçebiliyor. Tabanlar taş gibi. Zaten eski 215/55R16 Pilot Primacy HP lastiklerimde de yama yoktu, dişler 3 yaşında bile sağlıklıydı. Yanaklar çatlamaya başlamıştı.

Sonuç: Daha iyisini bulamadıysanız tavsiye ederim.
Continental a göre yol sesi çok farkettiriyor mu abi? Adac testlerine ve sizin yorumunuza göre diğer açılardan gayet iyi anlaşılan ama ses?

Aracınız
Civic FB7 2012
Testlere göre de zaten en performanslı lastik değil. Nispeten kısa ömürlü de olsa mesela GoodYear daha yüksek puan alıyor. Sesi de daha iyi (M 69dB, GY 68dB). Eski Continental'de 71dB ölçülmüş.
Ses tekniğinde 3dB, iki kat demektir.
Benim hissettiğim azalma oldukça tatminkar.
Yukarıda da yazdığım gibi, oldukça sessiz çalışan Honda motorun sesini duymaya başladım. :)
Ben bu sesteki iyileşmeyi, diğer performans değerlerinin yanında ama arkasında, daha uzun süre duyabileceğimi umuyorum. Bugün memnun olup da 2016 yazında "eski tas eski hamam" görmemek istiyorum.

Alındığında memnun edip de bir iki yıl içinde bela okumayı göze alsaydık, Honda almazdık.
De mi?
.muha.

Aracınız
Testlere göre de zaten en performanslı lastik değil. Nispeten kısa ömürlü de olsa mesela GoodYear daha yüksek puan alıyor. Sesi de daha iyi (M 69dB, GY 68dB). Eski Continental'de 71dB ölçülmüş.
Ses tekniğinde 3dB, iki kat demektir.
Benim hissettiğim azalma oldukça tatminkar.
Yukarıda da yazdığım gibi, oldukça sessiz çalışan Honda motorun sesini duymaya başladım. :)
Ben bu sesteki iyileşmeyi, diğer performans değerlerinin yanında ama arkasında, daha uzun süre duyabileceğimi umuyorum. Bugün memnun olup da 2016 yazında "eski tas eski hamam" görmemek istiyorum.

Alındığında memnun edip de bir iki yıl içinde bela okumayı göze alsaydık, Honda almazdık.
De mi?
.muha.
Çok teşekkürler açıklama için abi. Ellerine sağlık. Nedense michelin e karşı ayrı bir bakış açım var. Gy mi michelin mi deseler michelin seçerim. Önceden doğan varken Bridgestone b330 kullanıyorduk. Mükemmel bir lastikti binek için. Ama Connect te sıkıntı yaratacağı için (yük) michelin energy saver a geçtik. Çok memnunuz. 2 kere de aynı lastiği aldık. En önemli şeylerden biri de lastiğin dot verisi. Yani üretim zamanı. Asla yatık lastik almadık. Fiyat performans a göre en iyi seçimi yapmak her zaman iyidir.

Aracınız
Civic FB7 2012
Hafif yağmur yağdı.
Evime giderken hafif yokuş olan virajda denedim. Ne sert frenler, ne patinaj: Sıfır sorun!

Selam arkadaslar bende aracima 15 gun kadar once michelin primacy 3 taktim cikardigim lastikler ise goodyear efficent grip ti benim soyleyecegim kesinlikle ama kesinlikle goodyear almayin teyip sesi 20 lerde iken anca gidiyodu yol sesi michelinler kampanyadan denk gelince hemen alip taktim boyle yumsaklik boyle sessiz ve konforlu bi lastik daa once kullanmadm bizim aracla4in malum yol sesi muhabbeti var good year a gore en az %70-80 azaldi ses hatta kalmadi duymuyorum su an hic dusunmeden gidip mishelinlerinizi alin ve keyfini surun derim goodyear toyo continental kumho bridgestone pirelli kullandm ilk kez michelin aldim daha da baska lastik almam aracima

Aracınız
Goodyear efficent grip performans gayet sessiz ve yumuşak lastik ben kullanııyorum 22 bin km yaptım lastikle neredeyse, dün sag öne çivi girmiş dün lastikçi götürdüm o bile begendi lastigimi 25bin daha gider dedi yol sesi olarak benc goodyear gayet iyi
efficent grip var birde efficent grip performans var bnm dediğim performans olan...

Aracınız
4357338.jpeg 4839053.jpeg
Resimler kucuk belli olmuyor
Goodyear Efficent Grip performans :
Islak Zeminde Frenleme : A
Yakıt Tasarrufu : B
Ses : 68

Michelin Primacy 3
Islak Zeminde Frenleme : A
Yakıt Tasarrufu : c
Ses : 69

Testler bagımsız kurumlar tarafından yapılmış hepsi onaylı..

Son düzenleme:
Geri