Yedek su deposundan su kaçırıyor

Aracınız
Civic ES7 2004
Dün arkadan bir araç vurdu, sağ arka tampon hafif aşağıya indi, neyse ki önemli bir şey yok derken birden arabanın kaputundan dumanlar gelmeye başladı, hemen açtım ve takviye su deposu kapağının olmadığını gördüm. Yere sular akıyordu ve kapak yoktu. Neyse ki arabanın altında buldum. Su ekledim ve kapağı kapatıp devam ettim. Her şey yolunda giderken bugün bir baktım ki aracın hararet ibresi aldığım günden beri ilk defa orta seviyi geçti. Hemen sağa çektim ve arabanın kaput bölgesinin ve zeminin su olduğunu gördüm. Biraz bekledikten sonra tekrar su ekledim ve dükkanıma gelip istop ettim aracı.

Şimdi iki sorum var.

1- Tüm bu olanlar bana arkadan vuran aracın etkisiyle olmuş olabilir mi? Ona göre kendisinden ve sigorta şirketinden farklı masraflar talep edeceğim.
2- Sorun tam olarak ne? Radyatörüm sızdırıyor olabilir mi? Yedek su depomun kapağı tam kapanmıyor gibi, ondan dolayı oluyor olabilir mi?

Şimdiden teşekkürler, iyi forumlar.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Geçmiş olsun hocam, kazadan dolayı hararet problemi oluşacağını düşünmüyorum.
Yedek deponun kapağı plastiktir. İyide takılmadı ise düşebilir. Radyatör kapağı ise geçmelidir. Su yedek depodan geliyor ise soğutma sisteminizde bir problem olabilir. Bununda bir çok nedeni var. Termostat, ısı müşürü, fan müşürü, radyatör kapağı, regülatör, motor contası vs. Ayrıntılı şekilde ustanın incelemesi lazım.

Aracınız
Civic ES7 2004
Geçmiş olsun hocam, kazadan dolayı hararet problemi oluşacağını düşünmüyorum.
Yedek deponun kapağı plastiktir. İyide takılmadı ise düşebilir. Radyatör kapağı ise geçmelidir. Su yedek depodan geliyor ise soğutma sisteminizde bir problem olabilir. Bununda bir çok nedeni var. Termostat, ısı müşürü, fan müşürü, radyatör kapağı, regülatör, motor contası vs. Ayrıntılı şekilde ustanın incelemesi lazım.
Yedek deponun kapağı kaza anında uçtu, 1 gün önce de arabanın 10 bin bakımı vardı, demek ki usta iyi takmamış ki uçtu. Fakat kazadan sonra ben sıkı sıkı bağladıktan sonra, arabanın radyatör ile yedek deponun olduğu yerde ıslaklık oluşmaya ve su akmaya başladı. 2 defa bu şekilde kısa mesafe yaptım ve ikisinde de oldu, işin enteresanı su eklemek istememe rağmen suyun eksilmediğini gördüm. Su deposu çatlamış olabilir mi?

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Yedek deponun kapağı kaza anında uçtu, 1 gün önce de arabanın 10 bin bakımı vardı, demek ki usta iyi takmamış ki uçtu. Fakat kazadan sonra ben sıkı sıkı bağladıktan sonra, arabanın radyatör ile yedek deponun olduğu yerde ıslaklık oluşmaya ve su akmaya başladı. 2 defa bu şekilde kısa mesafe yaptım ve ikisinde de oldu, işin enteresanı su eklemek istememe rağmen suyun eksilmediğini gördüm. Su deposu çatlamış olabilir mi?
Radyatör kapağının olduğu yer dolu olmalı. Yedek depoda ise sadece yarım litre su olmalı. Motor ısınınca su genleşir yedek depodaki su yükselir, motor soğuduğunda tekrar eski seviyesine iner. Fazla su taşar, bu tarz bir durum olmuş olabilir.
Tam basıncı elde etmek için fan çalışmalı. Veya aracı yüksek devirli sürerek kaçak kontrolü yapılabilir. Radyatör kapağıda tam vazifesini yapamıyor ise oradan da su kaçağı olabilir.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic ES7 2004
Radyatör kapağının olduğu yer dolu olmalı. Yedek depoda ise sadece yarım litre su olmalı. Motor ısınınca su genleşir yedek depodaki su yükselir, motor soğuduğunda tekrar eski seviyesine iner. Fazla su taşar, bu tarz bir durum olmuş olabilir.
Tam basıncı elde etmek için fan çalışmalı. Veya aracı yüksek devirli sürerek kaçak kontrolü yapılabilir. Radyatör kapağıda tam vazifesini yapamıyor ise oradan da su kaçağı olabilir.
Ben ikisini de kaza esnasında gayri ihtiyarı sonuna kadar doldurdum, dediğiniz gerçekleşmiş olabilir. Çünkü kaza olduktan sonra, kaputtan gelen buhara rağmen (ki o yedek su deposu kapağının uçmasından sonra olmuştu) hararet çubuğuna baktım, normaldi. Ne zaman ki radyatör ve yedek su deposunu ağzına kadar doldurdum, ondan sonra oldu. Teşekkür ederim, boşaltıp tekrar bi' kısa mesafe yapacağım. Gelişmeleri buraya yazarım.

Aracınız
Civic ES7 2004
Bütün bunlar yaşandıktan sonra radyatördeki suda yağ olduğunu fark ettim. Daha önce olmadığına eminim, yeni olan bir şey bu. Acaba yedek su deposunu ağzına kadar doldurmamdan mütevellit fazla suyun taşmasından sonra mı oldu bu problemler?

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Bütün bunlar yaşandıktan sonra radyatördeki suda yağ olduğunu fark ettim. Daha önce olmadığına eminim, yeni olan bir şey bu. Acaba yedek su deposunu ağzına kadar doldurmamdan mütevellit fazla suyun taşmasından sonra mı oldu bu problemler?

Su koyma veya ekleme ile olacağını sanmıyorum. Aracınız hararet yapmış conta bu yüzden hasar görmüş olabilir.

Aracınız
Civic ES7 2004
Su koyma veya ekleme ile olacağını sanmıyorum. Aracınız hararet yapmış conta bu yüzden hasar görmüş olabilir.
Yedek su deposundaki fazla suyu atıp bugün 1 saat araba kullandım. Park ettiğimde eskisi gibi, motorda su atmalarına rastlamadım. Ne yerde ne de motorda ve kaputta su yoktu. Hararet de olmadı hiç.

Aracınız
Civic ES7 2004
Güncelleme yapıyorum. Arabanın suyunu komple değiştirdim, yeni antifiriz koydurdum, bu işlem yapılırken termostatına bakalım dedi usta. Baktık ve sonuç bu. Yeni termostat taktık. Üzerinden 1 hafta geçti, araba ile epey yol yaptım, sıcak havalarda dahi hararet olmadı.

20230504_110325.jpg

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Güncelleme yapıyorum. Arabanın suyunu komple değiştirdim, yeni antifiriz koydurdum, bu işlem yapılırken termostatına bakalım dedi usta. Baktık ve sonuç bu. Yeni termostat taktık. Üzerinden 1 hafta geçti, araba ile epey yol yaptım, sıcak havalarda dahi hararet olmadı.

Ekli dosyayı görüntüle 270892
Geçmiş olsun hocam, geri dönüş yaptığınız için teşekkür ederiz.

2107113SG cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri