Civic FC5 Yeni Honda Civic Ortalama LPG Yakıt Tüketimi...

Aracınız
Civic FC5 2019
Başkan kısman ma adamı (latife yapıyorum samimiyete istinaden) şaka bi yana ben uzun yolda 7.7 yaptım ama hızlı idim biraz işin gerçeği bazalınmaz ama bende bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Bende 7'leri duyunca çok şaşıyordum, hafta içi Şehir içi trafik ve kısa mesafe yapan biri olarak söyleyebilirim, kızımı bırakmak için, şehir içinde bol durkalklı yokuşlu (yaklaşık ~5 km) bir mesafede araç kullanıyorum, 10-11 lt lerin altında yakmıyor araç.

Fakat yaz geldi hafta sonları yazlığa gitmeye başladık git gel gez ortalama 200 km, sadece otoban yolunda 6.9- 7.0 lt yakmaya başladı araç, hızım çoğu zaman <130, klima açık.
Birleşik yakıt yüketimide 8.5~9.0 bandına düşmeye başladı.

Bu 7.0 lt'leri söyleyen arkadaşlar bol otoban çevre yolu kullanan ve dur kalklara pek girmeyen arkadaşlar diye düşünüyorum.

Benimki o kadar yakmıyor diyen arkadaşlar bir 100 km otoyol çevre yolu şürüşü yapsınlar moralleri düzelir. Yeni bir fc5 sahibi olarak ilk başta 7'leri duyunca bende çok şaşırıyordum. 6.9 bile gördüm, 4 kişi ful klima ortalam 130 km/saat hızla. :)

selamlar

Aracınız
Bende 7'leri duyunca çok şaşıyordum, hafta içi Şehir içi trafik ve kısa mesafe yapan biri olarak söyleyebilirim, kızımı bırakmak için, şehir içinde bol durkalklı yokuşlu (yaklaşık ~5 km) bir mesafede araç kullanıyorum, 10-11 lt lerin altında yakmıyor araç.

Fakat yaz geldi hafta sonları yazlığa gitmeye başladık git gel gez ortalama 200 km, sadece otoban yolunda 6.9- 7.0 lt yakmaya başladı araç, hızım çoğu zaman <130, klima açık.
Birleşik yakıt yüketimide 8.5~9.0 bandına düşmeye başladı.

Bu 7.0 lt'leri söyleyen arkadaşlar bol otoban çevre yolu kullanan ve dur kalklara pek girmeyen arkadaşlar diye düşünüyorum.

Benimki o kadar yakmıyor diyen arkadaşlar bir 100 km otoyol çevre yolu şürüşü yapsınlar moralleri düzelir. Yeni bir fc5 sahibi olarak ilk başta 7'leri duyunca bende çok şaşırıyordum. 6.9 bile gördüm, 4 kişi ful klima ortalam 130 km/saat hızla. :)

selamlar
Benim sorun benzin 5.5 gösteriyor şehirdışı lpg 8

Aracınız
Civic FC5 2018
Hocam istanbuk içi 7.8 lt lpg yakiyorsaniz, bizim araçlar dan farklı bir fc5 var sanırım kusura bakmayın ama ben uzun yolda karadenizde bu veriyi elde edemiyorum malesef 7.8 şehir ici fc5 eco icin imkansiz veri bence.

merhaba,
aldığımdan beri (6 aydır) tüketimi takip ediyorum. Gösterge ve not alarak tam depo doldurma yöntemini 3-4 kez karşılaştırdım. Küsürat dışında her seferinde örtüştü. Bu sebeple göstergeye güvenmeye karar verdim. 7200 km nin 3000 km si şehir dışıdır. Bir kez bodrum iki kez kırklareli iki kez kocaeli körfez yaptığımı hatırlıyorum. Kalanı İstanbul içinde kullanıldı. İstanbul içinde de kartalda oturuyorum ve görece düz bir yer e5 ile bağlantısı güçlü belki bunun bir etkisi olmuştur. Tatilde Bodruma yola çıkana kadar gösterge 8.0 litrede takılı gibiydi. Gittim geldim 7.8 oldu geldiğimden beri de bu şekilde. Hatta bodruma giderken B sayacını sıfırlamıştım. İstanbuldan bodruma geldiğimde B göstergesi 6.3 dü tam dolu bagaj ile.

Haa nasıl kullanıyorum. Genellikle sakin 3-4 deviri zorlamıyorum sesi rahatsız ediyor. uzun yolda 110-130 arası sollamalar hariç.

Forumda okuduklarıma göre bu aracın kullanım biçimi tüketimi oldukça etkiliyor bence. Bu kadar farklılığın başka açıklaması olmaz.

Beni asıl memnun eden ise önceki aracımla karşılaştımam. Bundan önce peugeot 308 dizel vardı ki az tüketimiyle övünen bir marka. Onun da A sayacını aldığım itibaren hiç sıfırlamamıştım. Satarken 5.6 lt/100 kmydi. İki aracı da aynı stil ile aynı yerlere gidip gelerek kullandım. Motorin fiyatına hesaplayınca çok çok uygun oluyor. Tatilden gelirken Akhisar civarı fulledim sonra kartalda 3.29 fulledim (yaklaşık 350 km) 71 lira gibi birşey verdim şaka gibi geldi.

Aracınız
Civic FC5 2020
Arkadaşlar benim anlamadığım şimdi aldım 10 km oldu fotosunuda atarım LPG Yİ kalibre ediyorum range 310 km yazıyor nasıl oluyor da uzun yol olmadan şehir içinde bu araç 350 km yapıyor biri bana açıklayabilir mi range yanlış yoksa ben mi

Aracınız
Honda CRV
Lpg cok avantajlı İzmirden Milasa 55 tl yaktım Kuşadası davutlara git gel 75 tl yaktım :D

Ltf

Aracınız
Civic FC5 2016
Arkadaşlar benim anlamadığım şimdi aldım 10 km oldu fotosunuda atarım LPG Yİ kalibre ediyorum range 310 km yazıyor nasıl oluyor da uzun yol olmadan şehir içinde bu araç 350 km yapıyor biri bana açıklayabilir mi range yanlış yoksa ben mi

Hocam range eski kullanma tarzınızı da dikkate alarak hesaplıyordur büyük ihtimal. Yani tripleri 0 yapsanız bile belli bir veri çekiyordur muhtemelen. Hesaplama mantığını tam olarak bilen varsa daha iyi aydınlatır elbet.

Aracınız
Civic FC5 2019
Bayramda dönüş yolu İzmir den Ordu ya geldim.
Toplam 1175 km de 296 tl yakıt almışım. Ortalama LPG fiyatı 3.20 den 100km de 7.5 litre civarı olmuş.
Arabada 3 yetişkin, 1 bebek + arka koltukta büyük valiz ve bagaj bebek arabası olmak üzere full dolu halde geldik.
Klima tek diş sürekli çalıştı.

Geri