Civic FC5 Yeni Honda Civic Ortalama LPG Yakıt Tüketimi...

Aracınız
Civic FC5 2018
Merhaba arkadaşlar. Çok farklı tüketim değerleri telaffuz ediliyor kafam karıştı. LPG veya dizel arasında kararsız kaldım. İstanbul'da, yoğun saatlerde, boş araba, eco modunda sakin kullanımla LPG ile sizce tahmini kaç lt. yakar? Ben okuduklarımdan 10-12 lt. arasında olduğunu anlıyorum.

Sizin görüşlerinizi bekliyorum. Ona göre LPG veya dizel arasında seçim yapacağım.

Selamlar

Aracınız
Civic FC5 2017
Dizel fc5 lerin de fazla yaktığını iddia edenler var benim gibi lpgli fc5 lerinde fazla yaktığını (ankara şehir içi 100km de13.5 lt lpg) iddia edenler de var. Muhtemelen yakit tuketimleri tl bazinda ayni olacak. Cevabi açıkçası zor bir soru. İkisinide test edin hangisi icinize sinerse onu alın.
Merhaba arkadaşlar. Çok farklı tüketim değerleri telaffuz ediliyor kafam karıştı. LPG veya dizel arasında kararsız kaldım. İstanbul'da, yoğun saatlerde, boş araba, eco modunda sakin kullanımla LPG ile sizce tahmini kaç lt. yakar? Ben okuduklarımdan 10-12 lt. arasında olduğunu anlıyorum.

Sizin görüşlerinizi bekliyorum. Ona göre LPG veya dizel arasında seçim yapacağım.

Selamlar

GT-I9300 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
Dizel fc5 lerin de fazla yaktığını iddia edenler var benim gibi lpgli fc5 lerinde fazla yaktığını (ankara şehir içi 100km de13.5 lt lpg) iddia edenler de var. Muhtemelen yakit tuketimleri tl bazinda ayni olacak. Cevabi açıkçası zor bir soru. İkisinide test edin hangisi icinize sinerse onu alın.

GT-I9300 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

LPG performansi dusuruyor, araba yurumuyor deniyor. Dizel desek sehir ici tuketimi pek parlak degil. Bir taraftan da omru tukeniyor dizelin yavas yavas... Zor secim. Test surusu yapmak belki daha net fikir verir. Tesekkurler cevabiniz icin

ywzckr

0
LPG performansi dusuruyor, araba yurumuyor deniyor. Dizel desek sehir ici tuketimi pek parlak degil. Bir taraftan da omru tukeniyor dizelin yavas yavas... Zor secim. Test surusu yapmak belki daha net fikir verir. Tesekkurler cevabiniz icin

Hepsinin test surusunu yapmis ve engelli aracı lpgli executive almış biri olarak açık ve net benzinli RS al derim güzel kardeşim. Birçok araç kullandım herkes bir tüketim tutturuyor özel ders öğrencimin babası ve ailesi petrol işindeler po, soil ve bpet sahibiler, bende zamanla öğrendikce foruma aktarıyorum niye tüketimler böyle diye.
Ben aracı alırken 450 km uzun yol gider dediler lpg ile 400 un ustunu goremedim karadenizde. Afr ayari hicbirsekilde yapilamiyor araca. Arac ariza cikarmasin diye her halukarda zengin karisimda birakilmis.
Ülkemizde sadece lpg nin ağırlığını atc cihazıyla ölçüyorlar bunun dışında ne kadar propan var ne kadar bütan var hiçbir şekilde ölçülemediğini öğrendiğimde hüsrana uğramıştım. Bakanlıktan denetime geldiklerinde sadece ağirligina bakiyorlarmis.
Eğerki lpg li alırsan karadenizde aylık 1000-1500 yaptığını varsayarak konuşucam;
100 km de 13-14 lt lpg + aylık 100 lira benzin masrafın olur sehir ici, şehir dışı 8.5 lt lpg olur
Dizel alırsan şehir içi 7küsür litre şehir dışı 4-5 lt arası olur
Benzinli rs 1.5 alırsan şehir içi 8küsür şehir dışı 5-6 arası.
Ne aradaki farkı 4-5 yıla tamamlayabilirsin ne de verdiğin aradaki paraya deger, rs al gonlunce bas iki arac arasindaki fiyat farkini 5 yila tamamlayamadan satarsin zaten.
Ankara ve izmir civarlarinda az bucuk duzgun lpg alabilirsin. Bunun disinda kış aylarında aracın çok tüketir.
Ne istediğine bağlı herşey burada yazan herkes şehir içi trafiğinin ne olduğunu malesef anlamış durumda değil. 70 km hızla hareket ediyor arada ışıklarda durdu diye şehiriçi sanıyor malesef.
Once gercekten alici oldugunu belli et ve her üç araci da dene bence. Ben denerken lpg ve dizel arasinda performans farkini 2 katlik torkta hissedemedim. Ama rs acik ara onde gozumde suan nedeni ise sadece tuketim.
Dizel ile benzin arasindaki 20 bine degmez, dizel ile yillik 4 bin yakit benzinli ile 6 bin yillik odesen 10 yila kapatirsin acigini. Bu ulkede her km de benzinli dizelden daha cok deger kazanir. Tercih senin benzinli turbo motorlu al bence.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Okudum okudum ben mi anormalim bilemedim. Bursadayim exe Eco var 18model servis 350-400 km gidersin demişti 1 depoda aracım 7500 km de şuanda 9.5-10 lt ortalaması yakalıyorum son 3 depoda 100 km yapıp aynı istasyon fulleyerek ölçüm yapıyorum. 30 lt yakıt aldığında 30/10(10lt/100km) hesabında 300-320 km yapıyor.
Tmm aracı yormam milletle sidik yaristirmam ama durum bu.opetten alıyorum sürekli otomotiv ve ileri sürüş tek. Öğretmeniyim belki 1 lt o etkiler selamlar saygılar.?

ywzckr

0
Okudum okudum ben mi anormalim bilemedim. Bursadayim exe Eco var 18model servis 350-400 km gidersin demişti 1 depoda aracım 7500 km de şuanda 9.5-10 lt ortalaması yakalıyorum son 3 depoda 100 km yapıp aynı istasyon fulleyerek ölçüm yapıyorum. 30 lt yakıt aldığında 30/10(10lt/100km) hesabında 300-320 km yapıyor.
Tmm aracı yormam milletle sidik yaristirmam ama durum bu.opetten alıyorum sürekli otomotiv ve ileri sürüş tek. Öğretmeniyim belki 1 lt o etkiler selamlar saygılar.

Hocam kiyas yaparken bende sizin gibi arkadaslarim tuketimi gorunce ilk bende sorun var herhalde diyordum.
Benim sehir ici hizim 30-50 arasinda gittigim mesafe 5-10 km arasi degisir. Marsa basip 4 dk isinmasini beklerim. 4 dakikada donerken. Aylik ortalama 240 dakika bekleme surem var araba icin.
Buda ortalama hizimi 20-30 arasinda birakiyor.
Ama bekleme suremin oldugu kisim benzin tuketimi tamamen o yuzden benzin ile lpg yi ayri degerlendiriyorum. Kullanirken arac isindiktan sonra gaza yuklenmeden 1000-2000 devir araliginda hizlandirirken bile cok basmadan gosterge isigi acik yesilde hizlandirarak yaklasacagim yere fren mesafesi varsa spor moda alip motor freni ile yavaslatiyorum. Bu kullanimda eco mod acik olursa 35 litre lpg ile 270 km yapiyor, kapali olursa 260 km de bitiyor depo bu da 13-14 litre tuketim ustune benzin demek. Ortalama hizim 13 km olarak gosterdiginde 250 km de bitmisti depo hep kisa mesafe kullanmistim nişan alisverisi yuzunden buna normal demistim ama yukarida anlattigimda boyle surekli dur kalk yapmasam bile arada 20 km var sadece. Bu kullanimda aylik yaklasik 100 liralik benzin aliyorum ustune koydugumuzda tuketim daha da yukseliyor. Ayni kullanım tarzıyla 10-20 km ve fazla mesafe katedip 70-90 arasi hizlarla hareket ettigimde ortalama hizim 40-50 km uzeri olunca bu arac 11 litre kusur lpg yakiyor 320 km de bitiyor. Benzini de ayni tuketim oluyor.
Yani yapılan mesafeye göre tüketim değişken, ayni mesafede kendi kullandigim onceki araclarda 28 litre lpg ile sehir ici 240-250 km giderdim uzun yolda 370km aylik 5-6 litre benzin tuketirdim, simdi civic ile 35 litre lpg ile sehir ici 270 uzun yol 400 km aylikta 15 litre benzin. Ayni yolda bazen kardesim aracimi aliyor, arkadaslarin araclarini kullaniyorum turbo benzinli ile 7-7.5 litre yakiyorum. Bence Arac fazla tuketiyor lpg yi ben kendimde cok buyuk sorun oldugunu dusunmuyorum ama yine de Yanlis birsey varsa yaptigim soyleyin ogrenir uygularim.

Aracınız
Civic FC5 2018
Arkadaşlar selam, 2 haftalık Elagace Eco Otomatik aracım var. Şu anda 1500 km'de. Haftada 3-4 gün İzmit-İstanbul arası gidiyorum.

Cruise Control ile 110 km civarında yolu tamamlamaya çalışıyorum. İstanbul çamlıca gişelerden Kozyatağı arasında trafiğe giriyorum. Yol bilgisayarı LPG'de 6.8 ile 7.2 gösteriyor. Pompada 7.5 lT ile 8 lt. hesaplıyorum. Aynı istasyon Aynı Pompa. Shell'den alıyorum.

Şehir için 10-11 litre civarı yakıyor. Uzun yolda biraz sert kullanırsam 8-9 arası yakıyor.

Aracınız
Civic FC5 2018
Arkadaşlar selam, 2 haftalık Elagace Eco Otomatik aracım var. Şu anda 1500 km'de. Haftada 3-4 gün İzmit-İstanbul arası gidiyorum.

Cruise Control ile 110 km civarında yolu tamamlamaya çalışıyorum. İstanbul çamlıca gişelerden Kozyatağı arasında trafiğe giriyorum. Yol bilgisayarı LPG'de 6.8 ile 7.2 gösteriyor. Pompada 7.5 lT ile 8 lt. hesaplıyorum. Aynı istasyon Aynı Pompa. Shell'den alıyorum.

Şehir için 10-11 litre civarı yakıyor. Uzun yolda biraz sert kullanırsam 8-9 arası yakıyor.
Ustat benim de ayni arabadan var, seninle ayni zamanda almışız. Ben tüketimi 10lt altina hic dusuremedim. Hesabima gire şehiriçi 11-12. Şehir dışı 10lt yakiyor en az

mkkadi

0
Hepsinin test surusunu yapmis ve engelli aracı lpgli executive almış biri olarak açık ve net benzinli RS al derim güzel kardeşim. Birçok araç kullandım herkes bir tüketim tutturuyor özel ders öğrencimin babası ve ailesi petrol işindeler po, soil ve bpet sahibiler, bende zamanla öğrendikce foruma aktarıyorum niye tüketimler böyle diye.
Ben aracı alırken 450 km uzun yol gider dediler lpg ile 400 un ustunu goremedim karadenizde. Afr ayari hicbirsekilde yapilamiyor araca. Arac ariza cikarmasin diye her halukarda zengin karisimda birakilmis.
Ülkemizde sadece lpg nin ağırlığını atc cihazıyla ölçüyorlar bunun dışında ne kadar propan var ne kadar bütan var hiçbir şekilde ölçülemediğini öğrendiğimde hüsrana uğramıştım. Bakanlıktan denetime geldiklerinde sadece ağirligina bakiyorlarmis.
Eğerki lpg li alırsan karadenizde aylık 1000-1500 yaptığını varsayarak konuşucam;
100 km de 13-14 lt lpg + aylık 100 lira benzin masrafın olur sehir ici, şehir dışı 8.5 lt lpg olur
Dizel alırsan şehir içi 7küsür litre şehir dışı 4-5 lt arası olur
Benzinli rs 1.5 alırsan şehir içi 8küsür şehir dışı 5-6 arası.
Ne aradaki farkı 4-5 yıla tamamlayabilirsin ne de verdiğin aradaki paraya deger, rs al gonlunce bas iki arac arasindaki fiyat farkini 5 yila tamamlayamadan satarsin zaten.
Ankara ve izmir civarlarinda az bucuk duzgun lpg alabilirsin. Bunun disinda kış aylarında aracın çok tüketir.
Ne istediğine bağlı herşey burada yazan herkes şehir içi trafiğinin ne olduğunu malesef anlamış durumda değil. 70 km hızla hareket ediyor arada ışıklarda durdu diye şehiriçi sanıyor malesef.
Once gercekten alici oldugunu belli et ve her üç araci da dene bence. Ben denerken lpg ve dizel arasinda performans farkini 2 katlik torkta hissedemedim. Ama rs acik ara onde gozumde suan nedeni ise sadece tuketim.
Dizel ile benzin arasindaki 20 bine degmez, dizel ile yillik 4 bin yakit benzinli ile 6 bin yillik odesen 10 yila kapatirsin acigini. Bu ulkede her km de benzinli dizelden daha cok deger kazanir. Tercih senin benzinli turbo motorlu al bence.

Benzinli RS bana da çok mantıklı geliyor. Ancak aynı şartlar altında RS ile dizelin yakıt tüketim farkı sadece 1 lt olmaz. Aracın fabrika verileri aynı şartlarda yapılır. RS 8.3 çıkarken dizel 4.7 çıkmış. Fark 3.6 litre. Eğer dizel 7 tüketir diyorsanız RS aynı şartlar altında 10 civarı tüketim gösterir.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Civic FC5 2018
Arkadaşlar
Bence sorun Honda nin yazılımından kaynaklaniyor. Arabayi Lpg de performans düşüklüğü yasamadan benzin performansına yakin programlamışlar. Kullanirken de cok büyük fark olmuyor performans açısından. En azindan diger lpg li araclarda benzin moduna gecicince cok bariz fark oluyor, yeni civic te bu fark hissedilmiyor. Ama gelgelelim hepimiz bu araçları ekonomik olsun diye lpg li aldik ve performans istediğimiz zaman zaten benzin moduna geçirebiliriz. Bence Honda işi yazilim değiştirerek bir miktar değiştirebilir. Ben bu şekilde düşünüyorum.

Geri