Civic FD6 Yüksek hızda direksiyon titremesi

Arkadaşlar merhaba 2010 civic dream düz aracım var 128 bin de.sehir içinde farketmemiştim bugün 100-120 km hızla giderken direksiyonda hafif titreme var.hatta 140 km de titreme daha belirgin oluyor.gaza basınca titreme artıyor.gazdan ayağımı çekince sanki kesilmese de azalıyor.neden kaynaklı olabilir.
Balans diye düşünmüştüm ama gaza basınca artması aks sorunu gibi geliyor.
Aks ise tamiri oluyor mu yada değiştireceksem hangi marka seri nolu parçayı almam gerekiyor.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2015
Arkadaşlar merhaba 2010 civic dream düz aracım var 128 bin de.sehir içinde farketmemiştim bugün 100-120 km hızla giderken direksiyonda hafif titreme var.hatta 140 km de titreme daha belirgin oluyor.gaza basınca titreme artıyor.gazdan ayağımı çekince sanki kesilmese de azalıyor.neden kaynaklı olabilir.
Balans diye düşünmüştüm ama gaza basınca artması aks sorunu gibi geliyor.
Aks ise tamiri oluyor mu yada değiştireceksem hangi marka seri nolu parçayı almam gerekiyor.

Jant eğilmeside balans oluşturup aracın yüksek hızlarda titremesine sebep oluyor. Akstan şüpheleniyorsanız körüklerini kontrol edebilirsiniz.(Yırtılma çatlama yağ kaçağı gibi durumlar olabilir) Aks iyice bozulduğunda direksiyonu tam çevirip dönüş yapıldığında ses yapıyor.

Lastik tabanlarindan olabilir mi

Dream on orijinal 15” kara Jant ve Petlas 2018 üretim lastikler var.195-65-15.aracı 8 ay önce aldım.aldıgımda böyle bi durum yoktu.lastigin etkisi olabilir mi?yine de yarın balans ayarı yaptırıp lastiğe baktırayım Ama.sonucu yazarım

Lastiklerden olabilir. Rot balansciya götürün. Tespit ederler. İvedik oto sanayide başkent rot balans var. Tavsiye ederim.

SM-J530F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Teşekkür ederim.insallah aks değildir.yollar malum rezil.dikiz aynasından arkamdaki aracı anlık bi görüyor bi göremiyorum.zıplayarak gidiyoruz resmen.

Aracınız
Civic FD6 2010
Bir ara bende de benzer sorun vardı. Ama ses arabanın hızına bağlı olarak hafiften ritmik geliyordu, ne yazıkki bu ritmik sesi sadece ben duyuyordum. Lastikler boşta çevrildi ve poryaların (sanırım aynı zamanda aks bilyası oluyor) değiştirilmesi önerildi. Değiştirdim, söken usta da poryaların hafiften aşınmaya başladığını tespit etti ve ses kesilecek sandım. Ses azaldı ancak kesilmedi. FD6 sı olan bir arkadaşım ile lastikleri değiştirip denedim ve ses kesildi. Sorun lastikti ve yenisini aldım.

Rüzgar sesi hariç bir uğultu ise, yürüyen aksamın tetiklediği birşey olduğunu düşünüyorum. (Kötü senaryo yüksek viteste şanzımandan gelen bir ses olabilir mi, aracı boşa alarak denenebilir)

Arkadaşların tavsiyelerine katılarak;
Yukarıdaki denememde benim lastiği takan arkadaşımın yorumu da eskiden 100 km sonrası kendi aracına olan titreme benim lastikleri takınca kesilmişti.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Teşekkür ederim.insallah aks değildir.yollar malum rezil.dikiz aynasından arkamdaki aracı anlık bi görüyor bi göremiyorum.zıplayarak gidiyoruz resmen.

Akslardan kastınız dış aks kafaları galiba.
Civiclerin orjinal akslarının darbe olmadığı sürece yol koşullarında titreşime neden olduğu duymadım.
Öncelikle lastiklerinizi kontrol ettirin.
Bir tanıdığımda da 120 üstü hızda anlamadığı titreşim mevcuttu, lastik-jantlardan diye sallamıyordu, yeni lastik takımı aldıktan sonra da aynen devam edince, z rotlar ile rot başı-kolu komple yeniledikten sonra titreşimlerin gittiğini söylemişti. Bu parçalardaki boşluklar zaman içinde yüksek hızda titreşim olarak kendini belli ediyor olabilir.
Eğer aracınızın km.si 200bin.lere yaklaşmışsa bu alt takım parçalarını da kaliteli parçalarla yenilemenizi tavsiye ederim.

Geri