Civic FC5 Yüksek hızlarda Lpg kullanımı hk.

Aracınız
Civic FC5 2018
Selamün aleyküm ,

LPG kullanımında araçlarımızın uzun süre yüksek hızda devam etmesi araca zarar verir mi ? Yani uzun yola çıkıyorsunuz ve otobanda uzun süre devamlı saatte 180-190 km hız ile devam ediyorsunuz. Bu doğru bir durum mudur ? Çevremde genelde araçlarına sonradan lpg taktıran arkadaşlarım var ve hepsi hemen hemen iyi bir şey olmadığını savunuyorlar ve araca zarar verdiğini iddaa ediyorlar. Bizim araçlarımız fabrika çıkışlı lpg li olduğu için buna uygun tasarlanmıştır diye düşünenlerdenim ben açıkçası.

Aracınız
Civic FC5 2019
hocam bu konuyu ben de merak ediyordum youtube'da bununla ilgili videolar mevcut. civic için herhangi bir sorun yok içiniz rahat olsun ama yine de hatırlatayım hız felakettir.. 110 130 km neyimize yetmez ki
Selamün aleyküm ,

LPG kullanımında araçlarımızın uzun süre yüksek hızda devam etmesi araca zarar verir mi ? Yani uzun yola çıkıyorsunuz ve otobanda uzun süre devamlı saatte 180-190 km hız ile devam ediyorsunuz. Bu doğru bir durum mudur ? Çevremde genelde araçlarına sonradan lpg taktıran arkadaşlarım var ve hepsi hemen hemen iyi bir şey olmadığını savunuyorlar ve araca zarar verdiğini iddaa ediyorlar. Bizim araçlarımız fabrika çıkışlı lpg li olduğu için buna uygun tasarlanmıştır diye düşünenlerdenim ben açıkçası.

SM-A605F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

gunesec

Özel Üye
Asıl önemli nokta yüksek hızda sürekli kullanılmaması lazım. Sonuçta araçlarımız sedan ve aile otomobili. Hız için tasarlanmamış.
Sürat felakettir!

Aracınız
Civic FB7 2015
Selamün aleyküm ,

Bahsedilen hız baya yüksek motor sürekli yüksek devirde çalışacak lpg kaynaklı açığa çıkan fazladan ısıyla motora illaki zarar verecektir. Bir de bu hızlarda yapılacak uzun süreli yolculuklar da araçlarımızdaki standart lastikler açığa çıkan yüksek ısıdan dolayı zarar görecektir. Ben uzun zamandır bu hızlara çıkmıyorum. Uzun yolculuklarımda 3-4 sa de yaklaşık yarım saat aracı benzinde kullanırım.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Motorun bütün aksamları düzgün çalışıyorsa ve araç bakımlıysa hiç birşey olmaz. Lpg - benzin altı üstü yakıttır. Eğer fark olsaydı motor sıcaklığı sabit durmazdı değil mi? Soğutma sisteminde aksaklık varsa benzin lpg farketmeksizin sorun yaratır yüksek hız. Tabi yağın kalitesinide gözardı etmemek gerek. Kaliteden kastım marka değil, o an yağın özelliğidir.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Civic FC5 2019
Honda bunu düşünmemiş midir?yazılımın, soğutma sisteminin, ve ısıya dayanması gereken parçaların ona göre tasarlandığını düşünmek istiyorum. Fabrikasyon lpg li araçlarda yüksek devirlerde ve yük altında saatlerce ar-ge yapıldığını zannediyor ve umut ediyorum.

MI 6 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2019
Normalde yuksek devirlerde benzine gecmesi gerekir, lpg ayari yapilirken ben bu ayarla oynatiyordum eski arabamda(sonradan takilma landirenzo vardi).
Honda bunu dusunup ayarladiysa sikinti olmaz.

Ad Soyad
Arif SERÇEOĞLU
Aracınız
Civic ES7 2004
Tam kitabi anlatamam ama bildiklerimi yazabilirim..
Lpg ile benzin aynı yanma enerji değerinde değildir. O yüzden ki, lpg litre bazında daha fazla yakar. LPG benzine nazaran daha yüksek ısı oluşturuyor motor içinde, özellikle değişken subap teknolojisi olan motorlorda yüksek devirde kullanıldığında subaplar daha erken bozuyor. LPG ile motoru sıkıştırmamak lazım..

Uzun km tecrübelerime göre lpg de yağ eksiltme benzine göre 1 tık daha fazla oluyor. Çok ve aşırı derecede değil tabiki..

Tavsiyem sıkıştıracağınız zamanlarda benzine alın..

EVR-L29 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri