Civic FB7 FB7 için Motor Yağı Ana Konu

Aracınız
Civic FC5 2017
Araba lpg liyse motor yagi çok ince olması zararli çunkü gaz motoru kuruttugu icin 5 yada 10 numara olan yaglardan tavsiye ediyorlar.

VIA_A3 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2015
yeni bir konu acmadan burdan birsey sormak istedim;
fb7 yag secimi icin kitapciga baktigimda yaglarin karsilamasi gereken spesifikasyonlar icin ACEA A3 B3, A5 B5 verilmiş, ben motul eco lite 0w20 koymuştum ama hicbiryerde bu ozellikleri karsilayip karsilamadigina dair bilgi bulamadım. ezbere iş yapıp motul iyidir yağ yağdır koy gitsin mantigi cok yanlis ama yaptik birkere.
araştıran var mi bu yag fb7 icin uygun mu?
degilse hangisi uygun

Teknik değerlerin linki.
Kullandığınız yağ lpg yakıtı kullanan motorlar için uygun bir yağ.

Motülün önerilmesin nedeni;

%100 sentetik ibaresinin olması.Diğer markalarda bu ibare yerine genellikle tam sentetik ibaresi olması.

Diğer marka yağları kullananların yorumlarıyla daha çok öneriliyor.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Acea: Avrupa otomobil üreticileri birliği
Api: Amerika petrol enstitüsü

Araca önerilen onaylar api sm ve üstü veya acea A1 a5 a3.

Hondanın kendi garanti kapsamındaki yağlar da muhtemelen bu onaylara sahip değil.

Onayları almak için gerekli hths tbn ve kül vs değerleri bellidir bunları telefondan şu an üşeniyorum yazmaya ama 0w20 eco lite hem üreticinin önerdiği bir viskozitede hem de api standardını(api sn) karşılamakta. A1 onayı kalktığı için de yazılmamakta.Üreticinin de hammadde kalitesi piyasadaki çoğu yağın üzerinde olduğundan bir yanlışlık yok. Korkulacak bir şey de yok.

Lpg ile ilgili fazla bilgi kirliliği mevcut, çok sıcak havalarda yüksek performanslı bir kullanım sergilemiyorsanız sıkıntı yaşatacak bir viskozite değil 0w20eco lite bizim araçlarda. İnce yağlar aynı zamanda motor için daha iyi bir soğutucu olduğunu da göz önünde bulundurmakta fayda var arkadaşlar.

Ad Soyad
UMTBRT
Aracınız
Civic FE1 2021
Mersin'de yaşayan biri olarak soruyorum. Her zaman araçlarda kullanılacak yağ vizkozitesi iklime göre de ayarlanır diye biliyoruz. Kars için 0-30 kullanılıyorsa Mersin için özelikle yağ numarasındaki 2. değerin daha yüksek olması gerekir deniliyor. Örneğin 5-40 gibi. Peki bu Honda'da kullanılan yağların 2. değeri 20. Yüksek sıcaklığa ulaşan Akdeniz bölgesinde bu yağ gerekli korumayı sağlayabiliyor mu? Bileşenleri buna göre mi ayarlandı. Sonuçta yazın 40-45 dereceyi bulan zamanlar oluyor.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Mersin'de yaşayan biri olarak soruyorum. Her zaman araçlarda kullanılacak yağ vizkozitesi iklime göre de ayarlanır diye biliyoruz. Kars için 0-30 kullanılıyorsa Mersin için özelikle yağ numarasındaki 2. değerin daha yüksek olması gerekir deniliyor. Örneğin 5-40 gibi. Peki bu Honda'da kullanılan yağların 2. değeri 20. Yüksek sıcaklığa ulaşan Akdeniz bölgesinde bu yağ gerekli korumayı sağlayabiliyor mu? Bileşenleri buna göre mi ayarlandı. Sonuçta yazın 40-45 dereceyi bulan zamanlar oluyor.
Normalde kaliteli 0w20'ler sıcaklık konusunda sorun olmaması lazım ama bu soruyu @İsmail Beşiroğlu hocama sormak lazım.
Yanlız bugün direksiyonu yağlattığım usta 5w30 kesinlikle kullanmamamı, geçmişte 5w30 kullanan birçok araçta zamanla yağ sensörü arızası oluştuğunu belirtti. Ne kadar kesin doğru yanlış bilmiyorum ama FB7lerde görülen yağ sensörü sorununu düşününce mantıklı geliyor.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Evet yaşanılan bölgenin iklimine ve hatta değişim periyodunda yapılan kilometreye dayanarak, mevsime göre, kullanım tarzına göre de doğru yağ tercihi yapılabilir. Kışın 0w20 iken yazın bu rakam 0w30-40 olabilir. Ancak ilk rakam daima 0w olması her daim motor sağlığı ve motor yağı kalitesi bakımından en iyi seçenektir. 0w ile başlayan yağlardaki sentetik yağ oranı her zaman daha yüksek, dolayısıyla yağ kalitesi de daha iyidir.

Ancak mevsim vs. ne olursa olsun kullanım tarzı, kullanım süresi vs. yağ tercihi için başrol oynamakta. Yani kısa mesafeler gideceksen ve günde yazın da olsa yaptığın kilometre 15-20km'yi geçmiyorsa yazın 0w20'den - 0w30'a çıkmanın size getirisi ne olur tartışılır. Çok yüksek devir çevriliyor, agresif şekilde bir kullanım mevcutsa 0w40'a çıkılabilir. Burada sadece viskozite yönünden değerlendirdim ancak yağın diğer özellik ve onayları (API - ACEA) da önem arz etmekte bu seçimlere elbette.

@m2hamid hocam çoğu 5w30 yağın 0w20'dan viskozite farkı soğukken %20, sıcakken %15 dolaylarında. Bunun en büyük etkisi: olursa pompaya olabilir, yağ basınç sensörüne nasıl bir etkisi olur o konuda bir fikrim yok. Bakalım ben 5w30 kullanıyorum olursa yazarım artık?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Evet yaşanılan bölgenin iklimine ve hatta değişim periyodunda yapılan kilometreye dayanarak, mevsime göre, kullanım tarzına göre de doğru yağ tercihi yapılabilir. Kışın 0w20 iken yazın bu rakam 0w30-40 olabilir. Ancak ilk rakam daima 0w olması her daim motor sağlığı ve motor yağı kalitesi bakımından en iyi seçenektir. 0w ile başlayan yağlardaki sentetik yağ oranı her zaman daha yüksek, dolayısıyla yağ kalitesi de daha iyidir.

Ancak mevsim vs. ne olursa olsun kullanım tarzı, kullanım süresi vs. yağ tercihi için başrol oynamakta. Yani kısa mesafeler gideceksen ve günde yazın da olsa yaptığın kilometre 15-20km'yi geçmiyorsa yazın 0w20'den - 0w30'a çıkmanın size getirisi ne olur tartışılır. Çok yüksek devir çevriliyor, agresif şekilde bir kullanım mevcutsa 0w40'a çıkılabilir. Burada sadece viskozite yönünden değerlendirdim ancak yağın diğer özellik ve onayları (API - ACEA) da önem arz etmekte bu seçimlere elbette.

@m2hamid hocam çoğu 5w30 yağın 0w20'dan viskozite farkı soğukken %20, sıcakken %15 dolaylarında. Bunun en büyük etkisi: olursa pompaya olabilir, yağ basınç sensörüne nasıl bir etkisi olur o konuda bir fikrim yok. Bakalım ben 5w30 kullanıyorum olursa yazarım artık?
Doğru hocam siz 5w30'a geçmiştiniz, o zaman uzun vadeli deneyimlerinizi daha dikkatle takip edeceğim :D

Ad Soyad
Mustafa
Aracınız
Civic FB7 2013
Normalde kaliteli 0w20'ler sıcaklık konusunda sorun olmaması lazım ama bu soruyu @İsmail Beşiroğlu hocama sormak lazım.
Yanlız bugün direksiyonu yağlattığım usta 5w30 kesinlikle kullanmamamı, geçmişte 5w30 kullanan birçok araçta zamanla yağ sensörü arızası oluştuğunu belirtti. Ne kadar kesin doğru yanlış bilmiyorum ama FB7lerde görülen yağ sensörü sorununu düşününce mantıklı geliyor.
2013 Civic aracımı 2017 yılında almıştım, geçmiş bakımlarını kontrol ettiğimde;

2016 Erzurum 0w40
2017 Erzurum 5w30
2018 Ankara 0w20
2019 Ankara 0w20

Yetkili servislerde bu yağlar kullanılmış, 2019 Kasım ayında da yağ seviye sensörü sorunuyla uğraşmış ( @m2hamid hocam hatırlarsınız ) garantiden değişmişti. Artık sorun neyden kaynaklanmıştı gerçekten 5w30 yağ kullanmak mı etki etti, ettiyse de 2buçuk sene gibi bir zamanda etki etmiş olabilir mi o kadar teknik bilgiye sahip değilim bilmiyorum. Bilgi amaçlı paylaşmak istedim ;)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

2016 Erzurum 0w40
2017 Erzurum 5w30
2018 Ankara 0w20
2019 Ankara 0w20

Yetkili servislerde bu yağlar kullanılmış, 2019 Kasım ayında da yağ seviye sensörü sorunuyla uğraşmış ( @m2hamid hocam hatırlarsınız ) garantiden değişmişti. Artık sorun neyden kaynaklanmıştı gerçekten 5w30 yağ kullanmak mı etki etti, ettiyse de 2buçuk sene gibi bir zamanda etki etmiş olabilir mi o kadar teknik bilgiye sahip değilim bilmiyorum. Bilgi amaçlı paylaşmak istedim ;)
Sizin sorunu evet hatırlıyorum hocam, bilgilendirme için teşekkürler :)

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016

2016 Erzurum 0w40
2017 Erzurum 5w30
2018 Ankara 0w20
2019 Ankara 0w20

Sensör ömrünü doldurmuş da olabilir. Sonuçta 0w20 yağ kullanırken yağ başgöstermiş, 5w30 veya 0w40 kullanırken değil. 0w20 - 0w20 gidilip, 5w30-40 kullanılsaydı bu kafamda soru işaretleri bırakırdı bende ancak bu bilgilerle bunun alakasız olduğu görülüyor bence.

Geri