Lastik Seçimi

ywzckr

0
Merhabalar, Lastikler 65bin km dir aracın üstünde olduğu için çatlamalar arttığından lastiği değiştirme zamanı geldi. Bulunduğum bölgede AB desteği nedeniyle kanalizasyon alttapısı yenilendiğinden (karadeniz geneli çoğu yerde var sanırım) lastik değişimini erteliyordum yarılıcaksa eskileri yarılsın balon yapsın diye, yolların durumu 1 yıldan fazladır berbat ötesi çukurlar vb. Lastiği aldım ama önce yaptığım araştırmaları ve tercihimin sebebleriyle anlatayım.
Önce 215/55/16 ebatındaki lastikleri ve fiyatlarını araştırmaya başladım. Bu ebatlarda beğenilen lastikler.
Michelin primacy 4 - 4000tl
Goodyear EP2 - 3500tl
Continental EC6/UC/ 3500-4000tl
Hankook ventus prime 4 - 3000tl
Bridgestone t005 - 2900 tl
Lassa Driveways 2100tl
Falken ziex 310 ecorun 1650tl
Petlas imperium pt515 - 1500-1600tlarasında

Lastiklerin adac testinde en başarıları michelin goodyear continental bridgestone nokian gibi markalar ama 6. Sırada falken olması şaşırtıcı.
Markaların hepsinin avantaj ve dezavantajları mevcut çoğu lastiğin tyreview sitesine göre kullanım km si 30-40 bin mil arası (48-65bin km). Bridgestone 65 bin kullandım bi 5bin daha gidecek gibi duruyor diye önce bridgestone a yöneldim 1 ay önce 4 al 3 öde kampanyası varmış onu kaçırdığım için fiyatını pahalı buldum açıkcası. Michelin ve diğer premiumlar da 3000 ve üzeri olduğu için bi lastiğin bu kadar edeceğini düşünmüyorum. 3yıl önce falkenin 260 tl olduğunu hatırlıyorum araç fiyatları arttıkça herşey çok fazla pahalılaştı malesef. Lastikler 7 katına çıkmış ama kazançlarımız 7 katına çıkmadı bu yüzden uygun olanlar arasında fiyat performans tercihi yapayım dedim.
Dunlop, falken, lassa, petlas, kormoran vb. Hepsinin içinde etiket değerleri iyi olan ve fiyatı uygun olan falken alayım dedim. Açıkçası önyargılı değilim ama petlas sıralamada çok üstlerde değil lassa da öyle keza 46/50 ci listede lassa. Dunlop aşırı sert olduğundan şikayetçiler. O yüzden tercihimi falkenden yana kullandım.
Pazaramada %5 indirimle falken 215/55/16 xl 2023 haziran başı üretimlilerin adetini 1580 e almış bulundum şuanda 1700lerde adeti. Daha taktırmadım bu hafta taktırırım. Neden XL aldım derseniz falken balon yapabilen bir lastik yanakları daha sağlam olsun diye ve dayanımı 10-20 bin km daha fazlaydı.
Lastik alacaklara tavsiyem benim gibi gereksiz masraf yapmayayım aracın üstündeki jant ebatı dursun derseniz orjinal ölçülerinizi önce aratıp filtreleyin aradığınız fiyat aralığına düşenlerin etiket değerlerini yağış kuru havada frenleme mesafelerini tyreview gibi sitelerde kıyaslayın. Sonra aradığınız lastiği yazıp yorum yazınca biraz kullanıcı yorumlarını okumanızı tavsiye ederim. Ekonomiklik arayanlar da value bölümü bir lastiğin 1000 km de ettiği değer var buradan ekonomikliğini sıralayabilirsiniz. Ama yurt dışında falken 50 paund ise bridgestone 57 paund good year 54 paund michelin 87 paund lassa 58 paund gibi gibi bizde ise fiyatlar tam tersi bu kadar yakın değil premiumlar 2 katı filanla başlıyor. Adamlar lastik alırken gider good year alır tabi lassa almazlar aynı fiyat listenin başı o yüzden türkiyedeki fiyatlara göre değer bölümünü hesaplamanız daha mantıklı. Bizde niye çok fark var derseniz ötv vb vergiler.
Adac 2023 yaz lastikleri testi

Yazdıklarımdan falkene yönelecekler olacaktır bu yüzden dezavantajları belirteyim bilerek alın.
Lastiğin arasına giren İnce çakıl taşlarını atması (belirli bir süre) yumuşak hamurlarda olabilen bir durum ama bu lastikte 6 ay civarı sürüyor sanırım. Salt asfalt kullanıcısında bu az olabilir, bizim gibi taşrada olanların derdi olur bununla.
XL olmayan 40 bin km civarlarında dayanıyor ve kaldırım sert çukura girince balon yapabiliyormuş. XL olmayanını alacak olanlar sadece asfalt yolda kullananlar tercih edebilir. Balon yapma konusu michelin ile aynı şikayet oranına sahipti.
Balans tutmuyor diyen az kişi var ama lastik kullanımında takıldıktan 500 km sonra tekrar balans yaptırın diyor.
Birde balon yapanlara kullanıcı hatası demiş experler.

Tecrübelerim ve araştırmalarım bunlar, umarım sizlere de faydası dokunur. Tekerlerimize taş deymez inşallah

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Son düzenleme:

mturker

Özel Üye
Merhabalar, Lastikler 65bin km dir aracın üstünde olduğu için çatlamalar arttığından lastiği değiştirme zamanı geldi. Bulunduğum bölgede AB desteği nedeniyle kanalizasyon alttapısı yenilendiğinden (karadeniz geneli) lastik değişimini erteliyordum yarılıcaksa eskileri yarılsın balon yapsın diye. Lastiği aldım ama önce yaptığım araştırmaları ve tercihimin sebebleriyle anlatayım.
Önce 215/55/16 ebatındaki lastikleri ve fiyatlarını araştırmaya başladım. Bu ebatlarda beğenilen lastikler.
Michelin primacy 4 - 4000tl
Goodyear EP2 - 3500tl
Continental EC6/UC/ 3500-4000tl
Hankook ventus prime 4 - 3000tl
Bridgestone t005 - 2900 tl
Lassa Driveways 2100tl
Falken ziex 310 ecorun 1650tl
Petlas imperium pt515 - 1500-1600tlarasında

Lastiklerin adac testinde en başarıları michelin goodyear continental bridgestone nokian gibi markalar ama 6. Sırada falken olması şaşırtıcı.
Markaların hepsinin avantaj ve dezavantajları mevcut çoğu lastiğin tyreview sitesine göre kullanım km si 30-40 bin mil arası (48-65bin km). Bridgestone 65 bin kullandım bi 5bin daha gidecek gibi duruyor diye önce bridgestone a yöneldim 1 ay önce 4 al 3 öde kampanyası varmış onu kaçırdığım için fiyatını pahalı buldum açıkcası. Michelin ve diğer premiumlar da 3000 ve üzeri olduğu için bi lastiğin bu kadar edeceğini düşünmüyorum. 3yıl önce falkenin 260 tl olduğunu hatırlıyorum araç fiyatları arttıkça herşey çok fazla pahalılaştı malesef. Lastikler 7 katına çıkmış ama kazançlarımız 7 katına çıkmadı bu yüzden uygun olanlar arasında fiyat performans tercihi yapayım dedim.
Dunlop, falken, lassa, petlas, kormoran vb. Hepsinin içinde etiket değerleri iyi olan ve fiyatı uygun olan falken alayım dedim. Açıkçası önyargılı değilim ama petlas sıralamada çok üstlerde değil lassa da öyle keza 46/50 ci listede lassa. Dunlop aşırı sert olduğundan şikayetçiler. O yüzden tercihimi falkenden yana kullandım.
Pazaramada %5 indirimle falken 215/55/16 xl 2023 haziran başı üretimlilerin adetini 1580 e almış bulundum şuanda 1700lerde adeti. Daha taktırmadım bu hafta taktırırım. Neden XL aldım derseniz falken balon yapabilen bir lastik yanakları daha sağlam olsun diye ve dayanımı 10-20 bin km daha fazlaydı.
Lastik alacaklara tavsiyem benim gibi gereksiz masraf yapmayayım aracın üstündeki jant ebatı dursun derseniz orjinal ölçülerinizi önce aratıp filtreleyin aradığınız fiyat aralığına düşenlerin etiket değerlerini yağış kuru havada frenleme mesafelerini tyreview gibi sitelerde kıyaslayın. Sonra aradığınız lastiği yazıp yorum yazınca biraz kullanıcı yorumlarını okumanızı tavsiye ederim. Ekonomiklik arayanlar da value bölümü bir lastiğin 1000 km de ettiği değer var buradan ekonomikliğini sıralayabilirsiniz. Ama yurt dışında falken 50 paund ise bridgestone 57 paund good year 54 paund michelin 87 paund lassa 58 paund gibi gibi bizde ise fiyatlar tam tersi bu kadar yakın değil premiumlar 2 katı filanla başlıyor. Adamlar lastik alırken gider good year alır tabi lassa almazlar aynı fiyat listenin başı o yüzden türk parasına cevirip değer bölümünü hesaplamanız daha mantıklı. Bizde niye çok fark var derseniz ötv vb vergiler.
Adac 2023 yaz lastikleri testi

Yazdıklarımdan falkene yönelecekler olacaktır bu yüzden dezavantajları belirteyim bilerek alın.
Lastiğin arasına giren İnce çakıl taşlarını atması (belirli bir süre) yumuşak hamurlarda olabilen bir durum ama bu lastikte 6 ay civarı sürüyor sanırım
XL olmayan 40 bin km civarlarında dayanıyor ve kaldırım sert çukura girince balon yapabiliyormuş
Balans tutmuyor diyen az kişi var ama lastik kullanımında takıldıktan 500 km sonra tekrar balans yaptırın diyor.
Birde balon yapanlara kullanıcı hatası demiş experler.

Merhaba açıklamalarınız ve araştırmalariniz çok iyi olmuş .
Bende falkeni tercih ettim zamanında 2-2 aldım aralıklarla bütçeden dolayı, önce duruşu kullandıkça sürüşü yol tutuşu hoşuma gitti.
DB de baya düşüklerde 67 olması lazım. Kafa utulemiyor yani...

RMX3263 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

ywzckr

0
Merhaba açıklamalarınız ve araştırmalariniz çok iyi olmuş .
Bende falkeni tercih ettim zamanında 2-2 aldım aralıklarla bütçeden dolayı, önce duruşu kullandıkça sürüşü yol tutuşu hoşuma gitti.
DB de baya düşüklerde 67 olması lazım. Kafa utulemiyor yani...

Sizin aldığınız 1 tık daha sessiz hocam benimkine göre, 69 db benimki ama tel sayısı fazla ve yanakta ekstra bi katman daha var. Benim yaşadığım yerde yol bozulması fazla oluyor yollarda fazla yük taşıdıkları için, yollarda çukur vb olduğu için kolay balon yapmaması lazım benim için. Sadece asfalt olan bir yerde yaşasam sizimkini tercih ederdim.
Avrupadaki gibi arada bikaç euro fark olsa gider good year ep2 vb. alırız ama tercih yaparken fiyat performans ön planda oluyor malesef türkiye şartlarında. Tercih edene de saygı duyarım tabiki ama ben olsam michelin alıp 5 yıl kullanacağıma falken alır 3 yılda yenilerim aynı maliyete (hatta daha azına) 6 yıl kullanmış olurum.

mturker

Özel Üye
Sizin aldığınız 1 tık daha sessiz hocam benimkine göre, 69 db benimki ama tel sayısı fazla ve yanakta ekstra bi katman daha var. Benim yaşadığım yerde yol bozulması fazla oluyor yollarda fazla yük taşıdıkları için, yollarda çukur vb olduğu için kolay balon yapmaması lazım benim için. Sadece asfalt olan bir yerde yaşasam sizimkini tercih ederdim.
Avrupadaki gibi arada bikaç euro fark olsa gider good year ep2 vb. alırız ama tercih yaparken fiyat performans ön planda oluyor malesef türkiye şartlarında. Tercih edene de saygı duyarım tabiki ama ben olsam michelin alıp 5 yıl kullanacağıma falken alır 3 yılda yenilerim aynı maliyete (hatta daha azına) 6 yıl kullanmış olurum.

Bende sizin kafadanim
Michellinde kullandım ben bana fazla yumuşak geldi. En son kullandığım baya oldu tabi primacy3 du.
Ee tabi sizin bölgeye yada kullanılcak bölgeye hangisi uygunsa malzeme olarak onu tercih etmek daha mantıklı tabi.

Ad Soyad
DOĞAN
Aracınız
Civic FD6 2011
Goodyear EP kullanıyorum, 1 yıl oldu memnunum. Yumuşak hamurlu bir lastik ve sert süspansiyonuolan araçlarda konforu artırıyor. Fren mesefasi ve yol tutuşu bakımından da gayet iyi. Virajlı yollarda aracın limitlerini zorladım kolay kolay kafadan kayma olmuyor. Standart bir kullanıcı için fazlasıyla iyi bir lastik. Conti almadığım için hiç pişman olmadım.

ywzckr

0
Goodyear EP kullanıyorum, 1 yıl oldu memnunum. Yumuşak hamurlu bir lastik ve sert süspansiyonuolan araçlarda konforu artırıyor. Fren mesefasi ve yol tutuşu bakımından da gayet iyi. Virajlı yollarda aracın limitlerini zorladım kolay kolay kafadan kayma olmuyor. Standart bir kullanıcı için fazlasıyla iyi bir lastik. Conti almadığım için hiç pişman olmadım.

Hocam pişman olmamanız çok normal adac testlerinde 1. Good year, lastiğin negatif yönlerine hiçbirşey yazmışlar. Continental de bile negatif yönler var. geçen yıl sizin aldığınız fiyatlara bu yıl petlas ancadır malesef bu ekonomide mecbur kalıyoruz, şuanki fiyatının yarı fiyatın altına falken olunca tercih falkene dönüyor. Yurt dışı gibi fiyatlar çok yakın olsa çok fazla kişi goodyear conti bridgestone nokian kullanır, michelin yurtdışındada diğer lastiklerden daha pahalı o yüzden tercih azalmış durumda. Almanyadan gelen araçlarda falken takanlar görüyorum soruyorum lastikçi tavsiye etti diyor lastik başına niye 10-20 euro fazla vereyim para kolay kazanılmıyo diyor adam bizde olsa namımız yürüsün en pahalısı olsun der hep :) falken zamanla ya premiuma dönüşecek yada fiyat/performansın en iyi lastiği olacak gibi duruyor.

Ad Soyad
DOĞAN
Aracınız
Civic FD6 2011
Hocam pişman olmamanız çok normal adac testlerinde 1. Good year, lastiğin negatif yönlerine hiçbirşey yazmışlar. Continental de bile negatif yönler var. geçen yıl sizin aldığınız fiyatlara bu yıl petlas ancadır malesef bu ekonomide mecbur kalıyoruz, şuanki fiyatının yarı fiyatın altına falken olunca tercih falkene dönüyor. Yurt dışı gibi fiyatlar çok yakın olsa çok fazla kişi goodyear conti bridgestone nokian kullanır, michelin yurtdışındada diğer lastiklerden daha pahalı o yüzden tercih azalmış durumda. Almanyadan gelen araçlarda falken takanlar görüyorum soruyorum lastikçi tavsiye etti diyor lastik başına niye 10-20 euro fazla vereyim para kolay kazanılmıyo diyor adam bizde olsa namımız yürüsün en pahalısı olsun der hep :) falken zamanla ya premiuma dönüşecek yada fiyat/performansın en iyi lastiği olacak gibi duruyor.

Olumsuz yön olarak yanakları biraz zayıf diye yorumlar okumuştum ama kaldırıma sürtmediğiniz sürece sorun olmaz, dikkat ediyorum ben. XL olmayan lastiklerin zaten yanakları daha zayıf oluyor o da normal bir durum. Hocam ben HB'dan almıştım, 4-5 aylık lastik geldi o zaman premium üyelere gelip evin önünde ücretsiz balans dahil takıyorlardı :)

Lastikçilerde fiyatlar çok daha yüksek, bence HB'dan satıcının yorumlarına bakaran alın lastiği, bir sorun çıkarsa 15 gün içerisinde iade hakkınız da var.

Falken bildiğim kadarıyla kötü bir lastik değil. Lastik seçimi de biraz sizin kullanımıza bağlı bence, mesela aracı %90 şehiriçi kullanıyor ve uzun yolda sakin sürüyorsanız, virajlara yavaş giriyorsanız çok iyi bir lastiğe ihtiyacınız yok bence.

Geri