Nokian lastik çatlama problemi hk.

Aracınız
Civic FC5 2019
şikayetvar. com a hangi markayı yazarsanız yazın binlerce şikayet bulabilirsiniz. kısaca şikayet olmayan marka yok. önemli olan firmalar çözüm üretiyor mu, nasıl sonuçlanır bakmak lazım.
lastik alırsam artık en ucuzunu almayı düşünüyorum, malum lastik fiyatları çok pahalı

MI 6X cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Turbey

0
Aracınız
Ben fb7 me petlas aldim ne yapayim petlas 525 di iyi super dedigimiz markalar 800 den basliyor 1000 e kadar gidiyor

Her lastiğin hammadde yapısı kaynaklı birbirinden bağımsız kullanım ömrü vardır.
Nokian emsallerine göre oldukça çabuk aşınmaktadır..
Ortalama ömrü yapılan testler baz alındığında 20-25.000 kilometre civarındadır.
Kullanım vadesi uzun olanlara da örnek Continental , Good Year gösterilebilir.. Testler yine baz alındığında 40-50.000 km kadar dayanıklılık sergileyebiliyorlar.
Nokian F/P yönünden gerçekten cazibelidir. Tecrübe ile sabit Wetproof , Weatherproof modellerini deneyimledim.
Sık sık , mesela 1-2 yılda bir araç değiştirme alışkanlığı olanlar için daha uygun karakterde.
Kış lastiği mevsimlik kullanıldığı için bu kanaat'e sokamam tabi ki. WR-D4 alacağım yegane tercihtir.. :)

Ekli dosyalar

• Screenshot_20220219-015323_Chrome.jpg
    Screenshot_20220219-015323_Chrome.jpg
    105.3 KB · Görüntüleme: 39
Aracınız
Civic FC5 2021
Kullanım vadesi uzun olanlara da örnek Continental , Good Year gösterilebilir.. Testler yine baz alındığında 40-50.000 km kadar dayanıklılık sergileyebiliyorlar.
Bu listede yerli Petlas'ı görmek beni sevindirdi. Diğer test sonuçlarını Petlas için merak ettim. Kaynak paylaşabilir misiniz?

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Her lastiğin hammadde yapısı kaynaklı birbirinden bağımsız kullanım ömrü vardır.
Nokian emsallerine göre oldukça çabuk aşınmaktadır..
Ortalama ömrü yapılan testler baz alındığında 20-25.000 kilometre civarındadır.
Nokian F/P yönünden gerçekten cazibelidir. Tecrübe ile sabit Wetproof , Weatherproof modellerini deneyimledim.
Sık sık , mesela 1-2 yılda bir araç değiştirme alışkanlığı olanlar için daha uygun karakterde.
Kış lastiği mevsimlik kullanıldığı için bu kanaat'e sokamam tabi ki. WR-D4 alacağım yegane tercihtir.. :)

Dikkate alınacak bir test olduğunu düşünmüyorum çünkü her lastik markasının birçok modeli ve kullanım alanına göre ürettiği lastik var. Continental cpc5 lerden aşırı memnundum 1 tanesi yarıldıği için çift alıp önlere taktım. Cpc5 yerine daha yeni model diye cpc6 aldım ama almaz olaydım. 5 e gçre ses bariz daha fazlaydı,5 lerde 1 defa bile patinaja düşmeyen araç en ufak eğimli kalkışta torksuz civicte bile patinaja düşüyordu. Dayanamadım daha eski olmasına rağmen 5 leri öne 6 ları arkaya aldım. Kullanım ömrü uzun olması lastiğin iyi olduğu fikrimi oluşturmuyor bende, lastik 100 bin gitsin ama 20 binden sonra yol tutmadıktan sonra çöptür,o lastik arabayı sadece muayneden geçirir. Diğer taraftan başka bir lastiğin ömrü 30 bindir ama 30 binde de ilk günkü performansı veriyordur,şahsen ben bu lastiği tercih ederim. Özetle sadece marka bazında karşılaştırma sağlıklı gelmiyor çünkü her markanın birçok modeli var. Her modelin bile kendi içinde tutarsızlıkları varken sadece marka bazında bakmak çok yüzeysel olur.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Dikkate alınacak bir test olduğunu düşünmüyorum çünkü her lastik markasının birçok modeli ve kullanım alanına göre ürettiği lastik var. Continental cpc5 lerden aşırı memnundum 1 tanesi yarıldıği için çift alıp önlere taktım. Cpc5 yerine daha yeni model diye cpc6 aldım ama almaz olaydım. 5 e gçre ses bariz daha fazlaydı,5 lerde 1 defa bile patinaja düşmeyen araç en ufak eğimli kalkışta torksuz civicte bile patinaja düşüyordu. Dayanamadım daha eski olmasına rağmen 5 leri öne 6 ları arkaya aldım. Kullanım ömrü uzun olması lastiğin iyi olduğu fikrimi oluşturmuyor bende, lastik 100 bin gitsin ama 20 binden sonra yol tutmadıktan sonra çöptür,o lastik arabayı sadece muayneden geçirir. Diğer taraftan başka bir lastiğin ömrü 30 bindir ama 30 binde de ilk günkü performansı veriyordur,şahsen ben bu lastiği tercih ederim. Özetle sadece marka bazında karşılaştırma sağlıklı gelmiyor çünkü her markanın birçok modeli var. Her modelin bile kendi içinde tutarsızlıkları varken sadece marka bazında bakmak çok yüzeysel olur.

Lastiğin performansından veya memnuniyet düzeyinden bahsettiğimi zannetmiyorum , yazdıklarımı tekrardan gözden geçirmenizi öneririm.
Ortada bir başlık var kullanım ömrü !
Marka fanatikliği yapmak olgun olmayan bir davranıştır zaten...
ADAC , Bild vs gibi bağımsız testler gerçekleştiren firmaların ebat bazında yaptığı testler rahatlıkla ulaşılabiliyor.
Şehir efsanesi hurafelere inanarak hareket etmek yerine.. Örneğin 215/55/16 2022 yaz lastiği testleri şeklinde herhangi bir tarayıcıya yazmak yeterlidir..
Bu arada bende Continental Conti Premium Contact 5'i , 6'ya tercih ederim..

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Lastiğin performansından veya memnuniyet düzeyinden bahsettiğimi zannetmiyorum , yazdıklarımı tekrardan gözden geçirmenizi öneririm.
Ortada bir başlık var kullanım ömrü !
Marka fanatikliği yapmak olgun olmayan bir davranıştır zaten...
ADAC , Bild vs gibi bağımsız testler gerçekleştiren firmaların ebat bazında yaptığı testler rahatlıkla ulaşılabiliyor.
Şehir efsanesi hurafelere inanarak hareket etmek yerine.. Örneğin 215/55/16 2022 yaz lastiği testleri şeklinde herhangi bir tarayıcıya yazmak yeterlidir..
Bu arada bende Continental Conti Premium Contact 5'i , 6'ya tercih ederim..

Okuduğumu anlayabilecek kapasite olduğumu düşünüyorum.Aynı şeyleri konuşuyoruz ama farklı anlayış tarzıyla.
Marka fanatikliği yaptığımı düşünmüyorum sizin yaptığınızı da sanmıyorum.
Dediğim şeyi tekrar yazayım siz de tekrar okuyun; her markanın birçok modeli var,her model farklı özellikler sağladığı gibi farklı kullanım ömürleri de oluyor. Goodyear Assy 5 modeli 55 bin km gidiyorken yine goodyearın ultragrip 8 modeli 40 bin km gidebilir. Bu sebepten de goodyear şu km gider gibi genellemek BENCE yanlış.
Goodyear ultragrip 8
Michelin primacy 4
Continental cpc6
Nokian powerproof
Dunlop fm800
gibi marka ve modelle yapılan testler daha doğrudur.Sadece marka adıyla kullanım ömrü belirlemek yanıltır çünkü çok fazla model var.

Okuduğumu anlayabilecek kapasite olduğumu düşünüyorum.Aynı şeyleri konuşuyoruz ama farklı anlayış tarzıyla.
Marka fanatikliği yaptığımı düşünmüyorum sizin yaptığınızı da sanmıyorum.
Dediğim şeyi tekrar yazayım siz de tekrar okuyun; her markanın birçok modeli var,her model farklı özellikler sağladığı gibi farklı kullanım ömürleri de oluyor. Goodyear Assy 5 modeli 55 bin km gidiyorken yine goodyearın ultragrip 8 modeli 40 bin km gidebilir. Bu sebepten de goodyear şu km gider gibi genellemek BENCE yanlış.
Goodyear ultragrip 8
Michelin primacy 4
Continental cpc6
Nokian powerproof
Dunlop fm800
gibi marka ve modelle yapılan testler daha doğrudur.Sadece marka adıyla kullanım ömrü belirlemek yanıltır çünkü çok fazla model var.

Görselde ki ibarede yazıldığı gibi verilen değerler sadece tahmini..
Yardımcı kaynaklar ile sadece bir kanıya varılabilir , tercihi bu yönde yapıp tecrübe etmek farklı bir faktördür.
Dunlop hariç bahsettiğiniz tüm markaların lastiklerini bir şekilde kullandım.
Continental Eco Contact 3-5 , Premium Contact 5 , Sport Contact 5 deneyimlerim düşünüldüğün de en çokta Continental olmuş.
Sert hamuru sebebiyle , konfor yönünü beğenmem..
Tutuş becerisi ve uzun ömrü de iyi yönlerinden birisidir genellemek anlamında..

Aracınız
Civic ES7 2002
Dunlop SP Sport LM705W hakkında işler nasıl acaba :unsure:
(195/60/15)

Son düzenleme:

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Dunlop SP Sport LM705W hakkında işler nasıl acaba :unsure:
(195/60/15)

Dunlop kendim kullanmadım ama yıllardır octavia ve superb sahibi olan arkadaşım başka lastık almıyor. Ben lastik alacağım zaman fm800 çok tavsiye etti ama piyasada çok fazla olan,hemen bulanabilirliğine emin olamadığım için almadım. Özellikle ıslak zemin performansını beğeniyor.Biraz kişiden kişiye beklentiye kullanım tarzına göre değişiklik gösteren konular.

Geri