Yakıt eco mu benzin mi mantıklı

3yp

Ad Soyad
Eyüp Babacan
Aracınız
Civic FE1 2021
Merhabalar iyi forumlar
2023 civic almayı düşünüyorum ama aklımı kemiren konu eco mu yoksa saf benzinli mi mantıklı yakıt tüketimi 100km de iki arasında ne fark var lpg mantıklı mı beygir açısından kafamı çok karıştırıyor değer mi sizce şehirler arası değil şehir içi kullanım daha çok olucak fikriniz nedir acaba İstanbul konum

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Merhabalar iyi forumlar
2023 civic almayı düşünüyorum ama aklımı kemiren konu eco mu yoksa saf benzinli mi mantıklı yakıt tüketimi 100km de iki arasında ne fark var lpg mantıklı mı beygir açısından kafamı çok karıştırıyor değer mi sizce şehirler arası değil şehir içi kullanım daha çok olucak fikriniz nedir acaba İstanbul konum
Merhaba hocam, lpgli eco modeli ile test sürüşü yaptım, açıkçası sattığım 2019 makyajlı kasa 1.6 eco fc5 ile arasında düz yolda pek bir fark hissetmedim. Bu sebeple geçtiğimiz ağustos ayında 182 hp benzinli elegance modelini aldım. Karma tüketimim 7.8 lt benzin. Arada gaza gelip bastığım, zaman zaman sakin kullandığımda oluyor. Eğer aracınız ile çok km yapmayacaksanız benzinli alın derim. Sürüşü inanılmaz keyifli, bastıkça basasınız geliyor. Rampada motordan bağırtı sesi gelmeden düz yolda gider gibi gidiyorsunuz. Bu da çok keyif veriyor. Benim planım 1~2 yıl benzinde binip ilerki dönemde benzin-lpg makası bu şekilde 2 katı gibi bir değerde kalırsa lpg taktırıp 182 hpnin keyfini ekonomik olarak da çıkartmak.

Aracınız
Civic FB7 2012
Yeni 2023 civiclerde yakıt lpg benzin karma mı kullanıyor.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ad Soyad
Onur Kaynar
Aracınız
Civic FE1 2021
Bende eco modeli var. Ben ayda 2500 km civarı yol gidiyorum. Çok kabaca yakıta 3000-4000 bin tl arası para ödüyorum. LPG- Benzin farkıda kaba hesapla 2 katı desek %50 civarında tasarruf yapıyorum. Ülkenin durumu göz önüne aldığında benim için maliyet daha önemli. Hatta bunuda satıp Kia Niro EV ye geçip maliyeti daha da aşağıya çekmeyi planlıyorum. Söyle 2 resim bırakayım. Sizde LPG ve Benzin arasındaki maliyet farkını ve elektrik masrafını görebilirsiniz. Buradaki hesaplamada da benzin lgp arasında neredeyse 2 kata yakın fark var.

Ekli dosyalar

• Ekran Resmi 2023-12-12 11.53.49.png
    Ekran Resmi 2023-12-12 11.53.49.png
    248.3 KB · Görüntüleme: 36
  • Ekran Resmi 2023-12-12 11.53.58.png
    Ekran Resmi 2023-12-12 11.53.58.png
    244.8 KB · Görüntüleme: 35
Aracınız
Civic FB7 2014
hocam ben de lpg li 2023 civic düşünüyorum ama karma yakıt tüketimi hep kafamı kurcalıyor.
1) nasıl karma yakıt oluyor sürekli tek silindir benzinle mi çalışıyor yoksa ihtiyaç halinde otomatik benzin mi geliyor tüm motora?
2) aynı motor aynı blok her şey ama benzin 180 hp ama lpg 130 hp çok garip geldi bana. motorda nasıl bi fark var acaba?
3) alırsam eğer alman bi araçtan civic e geçmeyi düşünüyorum. aracım biraz eski ama dizel superb.
arkadaşlar imkansız istediğin konforu, hızı, kaliteyi, sorunsuzluk vs. superb e göre civic de bulamazsın sıfır olsa bile boşuna kıyasa bile gerek yok diyor. siz ne dersiniz?
kafam ciddi karışık yardımlarınız için teşekkürler

Ad Soyad
Onur Kaynar
Aracınız
Civic FE1 2021
hocam ben de lpg li 2023 civic düşünüyorum ama karma yakıt tüketimi hep kafamı kurcalıyor.
1) nasıl karma yakıt oluyor sürekli tek silindir benzinle mi çalışıyor yoksa ihtiyaç halinde otomatik benzin mi geliyor tüm motora?
2) aynı motor aynı blok her şey ama benzin 180 hp ama lpg 130 hp çok garip geldi bana. motorda nasıl bi fark var acaba?
3) alırsam eğer alman bi araçtan civic e geçmeyi düşünüyorum. aracım biraz eski ama dizel superb.
arkadaşlar imkansız istediğin konforu, hızı, kaliteyi, sorunsuzluk vs. superb e göre civic de bulamazsın sıfır olsa bile boşuna kıyasa bile gerek yok diyor. siz ne dersiniz?
kafam ciddi karışık yardımlarınız için teşekkürler
Merhaba

1- Araç hem lpg hemde benzin kullanıyor 100km de 7- 7.5 lt LPG harcarken bir yandan da 1-1.5 lt benzin harcıyor.Benzin tüketimi çok az.
2- Bu araç sadece türkiye de var. Bize özel ve ekonomik olması için tasarlanmış. Motoru yazılım ile 129 beygire düşürmüşler ve şanzımanıda ona göre kullanmışlar.Yazılımı çözseniz bile şanzıman 180 beygiri kaldıracak durumda değil.motor aynı motor sayılır lpg özelinde parça dayınımı için bazı değişiklikler yapılmış. Eski kasada farklı 27 parça vardı sanırım.
3- Bende Golf 7 den geçtim. O araçlardaki kalite hissi yok, bunu kabul etmek lazım. Bazı detaylarda bunu anlıyorsunuz. Ben golfte 2 kez dsg şanzıman değiştirdim sorunsuz diyemem 6 sene sürdüm o arabayı ama güzel arabaydı. Ben ekonomik olduğu için civic tercih ettim. LPG li ya da hibrit araç almam gerekiyordu hibritte tek seçenek corolla vardı motor ve hacim nedeni ile eledim ve civic aldım.

Ad Soyad
C.Cihangir DENİZKUŞU
Aracınız
Civic FE1 2022
2023 model aracımla 100km de şehir içi 7- 7.5 lt LPG harcarken uzun yol cruize kontrol eco modda 130-140'la 6,5 lt ye kadar düşüyor sıfır aldığımda benzin deposunuu fulledim 1150 km oldu sadece 3 diş düştü

Geri