0 Km LPG’li Aracın Rodajı

Aracınız
Civic FC5 2020
Arkadaşlar hepinize merhabalar. Daha önce 2018 Eco Elegance kullanan biri olarak aracımı yenileme kararı alıp 2020 Eco Executive satın aldım. Nasipse pazartesi teslim alacağım ancak aracın rodajı konusunda aklımda soru işaretleri var. Artık eskisi gibi motorların üretilmediğini rodajın fabrikada tamamlandığını söyleselerde ben ilk km’lerin dikkatli kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Sizce aracı aldığımda ilk depoyu Ya da belirli km ye kadar benzin şeklinde mi bitirmeliyim yoksa LPG de mi siz nasıl bir seçim yaptınız fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
> Çevremde gördüklerim. 1000 kilometre benzinde kullanıp sonra lpg'ye geçenler var. Hiçbir şey yapamayıp devam edenlerde var.

> Şu konu size yardımcı olur.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Aracınız
Civic FC5 2020
> Çevremde gördüklerim. 1000 kilometre benzinde kullanıp sonra lpg'ye geçenler var. Hiçbir şey yapamayıp devam edenlerde var.

> Şu konu size yardımcı olur.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Teşekkürler ??

Aracınız
Civic FC5 2020
Öncelikle hayırlı olsun. Allah kaza bela vermesin :)

Ben ilk olarak benzini fulledim.
Depo çeyreğin biraz altına inene kadar benzinde bindim yaklaşık 300 km.

Sonra ne kadar olduğunu hatırlamıyorum yarı dolu seviyeye gelecek şekilde benzin aldım.
LPG yi de fulledim ve LPG de binmeye başladım.

Bu arada ilk 1000 km hiçbir şekilde 3000 devri geçmedim.

İlk 3000 km 4000 devri geçmedim.

3000 km yi devirdikten sonra benzine alıp Allah ne verdiyse 5500-6500 devir 200 km/h+ çıktım

Rodaj maceram bu şekilde sona erdi :)

????-???-??????
????-??? ?-????-?????
????-???-????? ???????

Aracınız
Civic FC5 2020
Öncelikle hayırlı olsun. Allah kaza bela vermesin :)

Ben ilk olarak benzini fulledim.
Depo çeyreğin biraz altına inene kadar benzinde bindim yaklaşık 300 km.

Sonra ne kadar olduğunu hatırlamıyorum yarı dolu seviyeye gelecek şekilde benzin aldım.
LPG yi de fulledim ve LPG de binmeye başladım.

Bu arada ilk 1000 km hiçbir şekilde 3000 devri geçmedim.

İlk 3000 km 4000 devri geçmedim.

3000 km yi devirdikten sonra benzine alıp Allah ne verdiyse 5500-6500 devir 200 km/h+ çıktım

Rodaj maceram bu şekilde sona erdi :)

????-???-??????
????-??? ?-????-?????
????-???-????? ???????

Sanırım bende ilk 1000km sadece benzinde kullanacağım daha tam karar veremedim. Yorumunuz için teşekkürler.

Aracınız
Civic FC5 2020
Sıfır bir araç alınıyorsa fabrikada temel seviyede motor çalıştırılmıştır, ancak bu yine de yeterli kabul edilmez. Ayrıca ikinci el otomobillere yeni motor takılmışsa da rodaj ihtiyacı doğar.

Motor rodajı için uyulması gereken ilk kural, çok yüksek devirlere çıkmamak. İlk 1000-3000 km boyunca gaz pedalına sonuna kadar basmak, motoru çok ısıtacağı için yakıt silindir duvarlarındaki yağın çözülmesine ve metal metale sürtüneceği için buradaki parçaların ısınmasına neden olur. Bunun yerine motor vuruntu yapmadan gaz pedalına yavaş yavaş basmak ve 3000 devirin üzerine fazla çıkmamak önerilir.

Ben bunu bir makaleden aldım kendimde böyle düşünüyorum. Bana göre tek yanlış düşünceniz 1000 km benzinle gitmeniz bence anlamlı değil , sonuçta boyle bir şey gerekseydi showroomdan alırken bilgi verirlerdi . Çevremde 30 bin km olan araçlar var tanıdıklarimda tıkır tıkır sistemi var ve benzinle 1000 km gitmediler , gayet LPG sistemini 0 dan beri kullaniyorlar.

Himmm

0
Bu konuda kullanma kılavuzundan tek bir bilgi var ilk 1500 kilometre ani fren ve gazdan kaçının yazıyor onun haricinde herhangi bir kısıtlama yok. 2 tane bayiden bilgi aldım. Hatta Ankara Bora’ya fabrikadan eğitim uzmanları gelmişti. Araçlar fabrikasyon Lpg oldukları için sonradan takılan Lpgden farklı olarak yaklaşık 70 küsür parça değiştirilmiş. Ne benzinde ne Lpg de kullanmanın anormal bir durum yaratmayacağını, uzun yola çıkabileceğimi isterseniz dip gaz da yapabiliriz demişlerdi. Şu an 3400 km’de herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadım bu konuda. Aldığım gün de uzun yola çıktım.

Aracınız
Civic FC5 2017
1000 km benzınde kullanın benzinde stop edin düz cok ağır bayır olmayan yerlerde ara ara LPG alın bence bole yapın aracı fazla zorlamayın 3 bine kadar sonrasında yapıstır gitsin illaki rodaj olur parcanın parcaya alısma suresı ıllaki olucaktır.

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2020
Valla bu 3. Sıfır aracım hiç birinde zerre dikkat etmedim.. Aracı aldım bayiden bindim lpg yi fulledim zaten yolum 6-7 saat yoldu 200de gördüm lpg de kullandım hiç bir sorun yaşamadım.. Siz benim gibi yapmayın tabi ama Yeni araçlarda özellikle de bu kadar teknolojisi yüksek şehir içi için yapılmış araçlarda okadar 3-5 bin rodaj gereği olcağını sanmıyorum.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri