1.5 Turbo olası Motor Yağ seviye yükselmesine dikkat

cvc07

0
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Herkes yağ seviyelerine bir baksın derim.Özellikle kısa mesafe kullanıp motor tam ısınmadan seviye kontrolleri bir yapılsın derim.Çubukta max. seviyenin üstünde görürsek SIKINTI var demektir.

Aracınız
Honda CRV
Bugün yaptığım araştırmada avrupada ve endonezya, filipinler, thailand, malezya gibi 1.5T Motor kullanan ülkelerin hiç birisinde bu sorun görülmemiş. Endonezya diyip geçmeyin 26.000 adet 1.5T motorlu Honda satılmış

Macaristan, Portekiz ve Avusturya gibi ülkelerden araç sahipleri İle yazıştım. Bu ülkelerin hiç birisinde bir tane bile sorun çıkmamış. Hatta bu arkadaşlar ilgili ülkelerin Honda yönetimleri ile görüşmüş, aldıkları bilgi Amerika, Kanada, Çin’de kullanılan motorların biraz farklı olduğu yönünde.

Şimdilik bizim için bir sıkıntı görünmüyor

Aman öyle de olsun tam Civic HB almış iken

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

cvc07

0
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Bugün yaptığım araştırmada avrupada ve endonezya, filipinler, thailand, malezya gibi 1.5T Motor kullanan ülkelerin hiç birisinde bu sorun görülmemiş. Endonezya diyip geçmeyin 26.000 adet 1.5T motorlu Honda satılmış

Macaristan, Portekiz ve Avusturya gibi ülkelerden araç sahipleri İle yazıştım. Bu ülkelerin hiç birisinde bir tane bile sorun çıkmamış. Hatta bu arkadaşlar ilgili ülkelerin Honda yönetimleri ile görüşmüş, aldıkları bilgi Amerika, Kanada, Çin’de kullanılan motorların biraz farklı olduğu yönünde.

Şimdilik bizim için bir sıkıntı görünmüyor

Aman öyle de olsun tam Civic HB almış iken

O zaman buradan şu sonuç çıkıyor ki; o ülkelerin emisyon standardına göre yapılan ECU optimizasyonundan kaynaklı ihtimal yükselmiş oluyor.:);)Yani çok daha hassas ayarlamalar mevcut.Malum emisyon değerlerine ilişkin yasalar sayılan ülkelerin büyük bir kısmında çok KATI.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Birkaç gündür turbonun sesini dinliyordum rampa yukarı gazlarken fıslama yapıyor çok hafif civic in turbo su acaba ne kadar dayanır? merak ettim civic 1.5 lerin turbosunu bozan oldumu acaba diye araştırırken 1.5 turbo motorun kısa mesafe kullanımlarda soğuk iklimlerde ve rölantide uzun süre beklenilirse motor yağına benzin karıştırdığını söyleyen bazı siteleri ziyaret ettim Çin de 350000 tane CR-V ve Civic geri çağrılmış 1.5 turbo motoru benzinin bir kısmını buharlaşma ve silindir içindeki enjektör nozullarının soğuk motorda çalışma davranışı sebebiyle motor yağına benzin karıştırıyormuş,

bu akşam dikkatimi çekti yağ çubuğunu çekip baktım yağ sanki çoğalmış gibime geldi birde motor yağı benzin kokuyor. Normaldir belki dedim öylece bıraktım

Bu konuda internette pek çok link var

https://forum.donanimhaber.com/turbo-benzinli-honda-larda-yag-yakit-karisma-sorunu--134160819-5

https://tr.motor1.com/news/268839/honda-cr-v-motor-sorunlari/

https://www.log.com.tr/honda-cr-v-icin-ortaya-atilan-motor-arizasi-icin-turkiyeden-ilk-aciklama/?

https://forum.donanimhaber.com/turbo-benzinli-honda-larda-yag-yakit-karisma-sorunu--134160819-6

pek tuhafıma gitmedi açıkçası, 1.5 turbo sonuçta özel bir motor, bir saat gibi uzun yol yapıldığı zaman karterdeki benzini buharlaştırıyor ve yok ediyor diyorlar haftada bir uzun yol yapın diyorlar ben genelde kısa mesafe gidiyordum tek seferde 12-13km gibi

eğer problem varsa ECU yazılım güncellemesiyle çözülüyormuş ancak Türkiye de pek bir problem görülmemiş

OnurHas

Super Moderator
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Şimdi ben de yağ çubuğunu kontrol ettim birkaç kere, bariz bir benzin kokusu var. Yarın zaten servis randevum vardı, bunu da mutlaka belirteceğim.

ANE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Şimdi ben de yağ çubuğunu kontrol ettim birkaç kere, bariz bir benzin kokusu var. Yarın zaten servis randevum vardı, bunu da mutlaka belirteceğim.

Merhabalar,

1 ay önce bende 2017 hb 1.5 sport civic aldım. Bu konu hakkında bir gelişme var mı? Bilgi için teşekkürler

rider

0

Çok büyük bir ihtimalle sizin gideceğiniz serviste bu konuyu ilk defa sizden duymuş olacaktır. Benim gittiğim resmî serviste öyle olmuştu

Motor yağındaki benzin kokusunu nasıl anlıyorsunuz ? 1.6 atmosferik fd6 aracımdada motor yağını kokladım benzin kokuyor, toyota corolla 2005 model aracınkini kokladım oda kokuyor

EK1 - ES7 - EP2 - FD6

Aracınız
Ben şimdi ufak bi aratma yaptım googleda her markada bu muhabbet var. Mercedes fiat renault vs vs. Bence çok takılmamak lazım. Neyse çare LPG ???

rider

0
Motor yağındaki benzin kokusunu nasıl anlıyorsunuz ? 1.6 atmosferik fd6 aracımdada motor yağını kokladım benzin kokuyor, toyota corolla 2005 model aracınkini kokladım oda kokuyor

EK1 - ES7 - EP2 - FD6

Bende aynı soruyu soracaktım ama yanlış anlaşılır diye sormadım

Bu konu yeni bir konu değil , hatta bizim forumda da bu konuda bir başlık açılmıştı

Soğuk iklimde kullanılan CR-V lerde belli şartlar oluştuğunda bu problem yaşanabiliyor , ama 1.5 T Civic lerde değil . Fakat adamlar bu saptamayı koklayarak değil yağı analize göndererek yapıyorlar , ufak bir farkımız var galiba

Geri