10 Km/h 15Km/h Hızda vites geçişinde silkeleme

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Selamlar.Aracım 2018 FC5 Eco Elegance Otomatik.Aracın bütün bakımları yapıldı, bujiler 70k değişti..Geçenlerde Brc Lpg 2.Enjektör araç sürüş esnasında benzinde/gazda silkeleme yaptığı için arızalı dediler değişti...

Gelelim soruna ; sorunum vitesi d konumuna alıp aracı kaldırdıktan sonra (araç LPG de iken) 10 km/h hızda giderken, devir kadranı 1000/ 1100 d/dak iken gaza hafif dokunursan yani gaza yüklenmezsem hafif bir silkeleme yapıyor. Motor sıcakken ve tabi LPG de iken farkediyorum genelde bu durumu.. CVT şanzuman vites geçişinde kararsız gibi bir durumda oluyor ?

Bunun haricinde hiçbir sürüş şeklimde konforsuz bir durum oluşmuyor. Ben mi abartıyorum diye düşünüyorum...Çözümünü bilen yada bu durumu yaşayan var mı ? Cevaplarınızı bekliyorum...Saygılar

SM-A705FN cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Son düzenleme:
Çözüm
Bu arada Tekirdağ sanayi den 4 adet Ngk Buji aldım...İlk başlarda sorun yoktu,,,ve şuan ki düşük hızlarda silkeleme sorunu başladı....Araç ile yaklaşık 2000 km yol yaptım....Şuan Denizlideyim sanayide ustama gittim bujileri söktük ve bujilerin iyi kalite de SAHTE olduğunu öğrendim :( 1050 tl boşa gitti.Aracın orj bujileri bagajda duruyordu onları geri taktık :( ....Sen şükret daha kötü sonuçlar olabilirdi dediler :(....Kansız insanlar para için binbir güçle aldığımız arabalarımıza zarar veriyorlar. O yaptığın sahte bujiler Bi gün döner dolaşır kendisinide yolda bırakır inşallah:(....Bu bana ders oldu bundan sonra Honda Yetkili servisten alıcam kritik malzemeleri (buji gibi,Yakıt pompası gibi,sensör) Hatta honda yetkili serviste...
Düşük hızlar da şehir içi temposu diyelim.
Özellikle yokuş aşağı inerken gaza hafif basıldığı vakitler de silkeleme yaptığını gözlemledim bir çok defa...
Rahatsız edici mi ?
Hassas sürücüler için EVET !
Fakat yolcuların hissedemeyeceği kadar az bir sarsıntı bu tabi.
İkinci olarak bilakis hız sabitleyici açık vaziyette 80-85 km/h seviyelerin de seyahat ediliyorken amiyane tabirle vtec tekmelemesi yada vtec kalp atışı vs dedikleri subap zamanlama tepkimeleri beni gerçekten rahatsız ediyor.
LPG adaptasyonu FB7'ler içinde öyleydi tam olarak sağlanamamış bence de.
Her ne olursa olsun bu problem için servise gitme gereği hissetmedim.. İlk sahibinden almıştım aracı kendisi de LPG kalibrasyonu için serviste işlem başlatmadığını söylemişti..
Bugünler de sorun olmaktan çıktı zannediyorum..

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Selamlar.Aracım 2018 FC5 Eco Elegance Otomatik.Aracın bütün bakımları yapıldı, bujiler 70k değişti..Geçenlerde Brc Lpg 2.Enjektör araç sürüş esnasında benzinde/gazda silkeleme yaptığı için arızalı dediler değişti...

Gelelim soruna ; sorunum vitesi d konumuna alıp aracı kaldırdıktan sonra (araç LPG de iken) 10 km/h hızda giderken, devir kadranı 1000/ 1100 d/dak iken gaza hafif dokunursan yani gaza yüklenmezsem hafif bir silkeleme yapıyor. Motor sıcakken ve tabi LPG de iken farkediyorum genelde bu durumu.. CVT şanzuman vites geçişinde kararsız gibi bir durumda oluyor ?

Bunun haricinde hiçbir sürüş şeklimde konforsuz bir durum oluşmuyor. Ben mi abartıyorum diye düşünüyorum...Çözümünü bilen yada bu durumu yaşayan var mı ? Cevaplarınızı bekliyorum...Saygılar

Selam,

gaza %0 dan mı dokunuyorsunuz? yoksa %10-15 oranda gaz pedalına basarken atıyorum %50 oranına mı çıkıyorsunuz?

eğer hiç basmıyorken birden basıyosanız düşük hızlarda şanzıman boşa atmış gibi yükten ayırır, siz aniden gaza basınca da birden yüke girer. dediğiniz silkeleme olayı bu olabilir mi?

birden basmayıp lineer şekilde artan bir pedala basarakta deneyebilir misiniz?

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Selam,

gaza %0 dan mı dokunuyorsunuz? yoksa %10-15 oranda gaz pedalına basarken atıyorum %50 oranına mı çıkıyorsunuz?

eğer hiç basmıyorken birden basıyosanız düşük hızlarda şanzıman boşa atmış gibi yükten ayırır, siz aniden gaza basınca da birden yüke girer. dediğiniz silkeleme olayı bu olabilir mi?

birden basmayıp lineer şekilde artan bir pedala basarakta deneyebilir misiniz?
Araç otomatik vitesi D konumunda iken gaza dokunmasssam araç hızı 7 Km/h saate kadar düşüyor...haliyle gaza ayağım hafif basılı iken hızlanma esnasında hissediliyor...ama araçta diğer insanların hisssedeceği kadar değil... Araç 1 yıldır bende 2 hafta önce lpg 2.ci enjektör değişti..Gaz Ayarı stabil dediler....ama bu hafif silkeleme hissiyatı başladı....anlam veremiyorum...ÇÖZÜM bulan yada Bunu yaşayanlar buraya yazalım...Saygılar

Ortada çözüm falan yoktur.
Fabrikasyon LPG'li Civic'ler çıktığından bu yana yaşanan sorundur.
LPG enjektör uçlarına yanmaz hortumlar ile monifold'a kadar uzatıp bir nebze hafifletenler olmuş iddialara göre. Silkelemeyi tamamen kesmek olanaksız.
Hiçbir zaman benzinli kullanım kadar stabil olamayacaktır. Değişken subap düzeneği de kanaatim buna en büyük sebep..
FE1 kasa ECO Civic'ler bile bu sorunu sürdürüyor.
Hondaşk bizim içinde , tek sorunu bu olur dileklerimle. :)

Son düzenleme:
Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Ortada çözüm falan yoktur.
Fabrikasyon LPG'li Civic'ler çıktığından bu yana yaşanan sorundur.
LPG enjektör uçlarına yanmaz hortumlar ile monifold'a kadar uzatıp bir nebze hafifletenler olmuş iddialara göre. Silkelemeyi tamamen kesmek olanaksız.
Hiçbir zaman benzinli kullanım kadar stabil olamayacaktır. Değişken subap düzeneği de kanaatim buna en büyük sebep..
FE1 kasa ECO Civic'ler bile bu sorunu sürdürüyor.
Hondaşk bizim içinde , tek sorunu bu olur dileklerimle. :)
3 yıl 2010 Eco FD6 / 3 YIL 2013 Eco FB7 / 1yıl 2018 Eco FC5 otomatik kullanıcısıyım
Hiç birinde hissetmiyordum...bunda hissediyorum ya ben hassasım, yada subap ayarı istiyor aracım, bakalım zaman içinde rahatsız olmaya devam edersem subap ayarı yaptırırım ustama napalım .....teşekkürler cevabınız için,,, bu sorunu yaşayanlar yazmaya devam edelim ,, kaç kişi bu sorunu yaşıyor bilelim

Son düzenleme:
O yaşadıklarınızı bende gözlemliyorum.
Bir çok otomobilin garip davranışlarını gözlemledim. Bunlar bana anormal gelmiyor.
Bu forum üzerinde ; Yatak sesi mi sizce ? CVT uğulduyor.. vs gibi farklı kategoriler de bol miktarda.
Hassas birisi onları da farkedecektir..
16 Haziran'da yetkili servis'e bakım için gideceğim. Sizin yaşadığınız rahatsızlıkları algılıyor olsam da kontrol edilecekler isimli listem de Civic'im tekliyor diye bir başlık ne yazık ki yok.
İnsanlar ile tartışıyorken gülme refleksin de bulunmayınız bence çocukça bir hareket.. :)

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
O yaşadıklarınızı bende gözlemliyorum.
Bir çok otomobilin garip davranışlarını gözlemledim. Bunlar bana anormal gelmiyor.
Bu forum üzerinde ; Yatak sesi mi sizce ? CVT uğulduyor.. vs gibi farklı kategoriler de bol miktarda.
Hassas birisi onları da farkedecektir..
16 Haziran'da yetkili servis'e bakım için gideceğim. Sizin yaşadığınız rahatsızlıkları algılıyor olsam da kontrol edilecekler isimli listem de Civic'im tekliyor diye bir başlık ne yazık ki yok.
İnsanlar ile tartışıyorken gülme refleksin de bulunmayınız bence çocukça bir hareket.. :)
Tartışma değil...Bu ortamda yaşadıklarımızı kaleme alıyoruz insanlar faydalansın diye, siz tartışma diyorsanız o ayrı ben birbirimize yol gösterme fikir verme, yardımcı olmak diyorum...iyi akşamlar...

Konumuza dönersek, bende sorun çözülmüş değil, eğer çözüme kavuşursa,yada çözüme kavuşturan birisi olursa burdan yazsın denemekten zarar gelmez arkadaşlarım,

Burada yol gösterilecek tek şey kafaya takmamak olabilir. FC5-FB7 hatta FE1 dahil ECO modelleri kullanıp ta silkeleme şikayeti olmayan bir kişi yoktur.

Geri