1500 km / 107 litre gaz / 25 kurus

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
hocam aracta lpg modulu varsa yakit tuketim bilgileri onu mu gosterir, yoksa her turlu benzine gore mi ayarlidir? cunku benim 1500km seyahatimde yaktigim LPG ile aracin Trip A sayacinin yakit tuketimi verileri hemen hemen ayni.
Bu konuda net bilgim yok hocam. Benim bildiğim fc5'lerde görülüyor lpg tüketimi. Bizde gösteren versiyonu yok sanırım. Varsa da ben denk gelmedim.

Aracınız
Civic FC5 2017
Benzin göstergesindeki veri de olurdu hocam. Ona göre siz de böyle bir daha kaç alıyor diye kafadan hesaplayabilirsiniz. Misal benzin göstergesi 6lt tüketim gösteriyor ortalamada, siz yakmışsınız 7.2lt, dersiniz %20 fark oluyor demek diye... Uğraşmazsınız 100km'de gaz alıp bakmaya falan.
benzin de calıstıktan sonra LPG ye gecınce benzin göstergesi işlemez

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
@TheAngarali06 lpg ortalamanıza %20 ekleyin benzin ortalamasınız bulmuş olursunuz. Pratik 1.2 ile çarpın.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Aracınız
Civic FD6 2010
Yakıt tüketimi çok iyi ( işin aslı birçok Hondacıda olduğu gibi :) ), geçtiğimiz senelerde uzun yolda dizel avantajına rakipti bu motorlar, şimdilerde ise direk avantajlılar bence.

@TheAngarali06 lpg ortalamanıza %20 ekleyin benzin ortalamasınız bulmuş olursunuz. Pratik 1.2 ile çarpın.

Ben bu hesabı şöyle biliyordum.
100km de lt tüketimi bazında,
benzin*1,2=lpg. Yani 10 lt benzin tüketiyorsan aynı yolu 12 litre lpg ile gidersin.(bu hesap kapalama bir hesap, aslında bu oran hıza göre de değişiyor).

160km gordum sonra guvensiz geldi araba

Euroncap testleri bile 56km/h ile yapılıyor, güvenli hızı bir de bu çerçevede düşünmek gerek.
Güvenli yüksek hız tanımı aracın sorun yaratmadan çıkabileceği hızdan ziyade, herhangi bir sorun sırasında güvenli fren, manevra şansı tanıdığı hızdır bence.

Aracınız
Civic FC5 2019
Selamlar,

Haftasonu 1500km civari bir yol yaptim bunun yaklasik 100km'si sehir ici, kalani uzun yol olarak yapildi.

Toplamda araba 107 litre gaz tuketti. Yola cikmadan fulledim, en son geldigimde tekrar fulledim ve oyle hesaplama yaptim.

Bu hesaplamalar ile ortalama 25 kurus LPG yakmis gorunuyor araba.

Ilk LPG'li aracim oldugu icin az mi cok mu yakti bilmiyorum ama bence cok ekonomik.
Ayni yolu eski aracim ile gidip gelirken en az 2 kati benzin yakiyordum. Bu yolu LPG'siz gitseydim ne farkederdi?

ECO modu hic acik degildi ve arabada surekli klima calisti. Ortalama hizim 100km ama sollamalar esnasinda saglam yuklendim. Bir kere de bos yolda deneme yaptim 160km gordum sonra guvensiz geldi araba (ruzgar vurunca salladi) daha basamadim.
Goruslerinizi alabilir miyim?

Arac: 2014 Civic ECO Elegance Otomatik 135bin km - BRC LPG takili
merhaba, yakıt ideal. hatta bedava diyebilirim. dizel den bile hesaplı neredeyse. 160 la gitmesinin güven vermemesi muhtemelen yolun fazla rüzgar almasından olabilir. belki de aracını tanımadığın için sana güvensiz geldi. honda lar 4 bağımsız süspansiyon ile yol tutuşu üstün araçlardır. eco modunun ne ise yaradığını henüz bilen yok .

MI 6X cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Yakıt tüketimi çok iyi ( işin aslı birçok Hondacıda olduğu gibi :) ), geçtiğimiz senelerde uzun yolda dizel avantajına rakipti bu motorlar, şimdilerde ise direk avantajlılar bence.

Ben bu hesabı şöyle biliyordum.
100km de lt tüketimi bazında,
benzin*1,2=lpg. Yani 10 lt benzin tüketiyorsan aynı yolu 12 litre lpg ile gidersin.(bu hesap kapalama bir hesap, aslında bu oran hıza göre de değişiyor).

Euroncap testleri bile 56km/h ile yapılıyor, güvenli hızı bir de bu çerçevede düşünmek gerek.
Güvenli yüksek hız tanımı aracın sorun yaratmadan çıkabileceği hızdan ziyade, herhangi bir sorun sırasında güvenli fren, manevra şansı tanıdığı hızdır bence.
> Evet hocam dediğiniz gibi çarpanı yanlış vere koymuşum. Hata bende. Düzelteyim Lpg ortalamanızın %20 altı benzini verir. Pratik ortak 1.2 ile bölmeniz yeterlidir. :)
> Bu hesap ile benim araçta %90 doğruluk payı çıkıyor. :)

Aracınız
Civic FC5 2020
Hocam ortalama hız 100 hiç basmadın yani anlaşılan bir kere 160 dedin de bendeki araba ile 200 yaptım hiç öyle güvensizlik falan hissetmedim sadece lastiklere bişey olur korkusu ile 160 a düştüm tekrar

2020 fc5 elegance 1.6 benzin
Hocam bende de aynı arabadan var lastiklerden memnun musunuz görüntülüleri 17 lere göre çok cazip gelmedi ama hızlanmalarda daha iyi bir performans sağladığı söyleniyor doğru mu

Aracınız
Civic FB7 2013
bugün itibariyle şehirler arası yolda ortalama 100 km. hız sabitleyici modunda 160 km. genelde düz olan bölünmüş yolda gidiş geliş yaptım. 43,5 TL lik lpg yaktı

Geri