Civic ES7 2003 Radyatör Antifiriz Sizintisi

Aracınız
Civic ES7 2003
Selamün aleyküm aracım 2003 model. Radyatör hakkında iki sorum olacaktı. Birincisi antifirizi yeni değiştirmistim sabah motor sogukken radyatör kapağını açtığımda az bir miktarda olsa basınç oluyor ve radyatör kapağına kucumsenmeyecek miktarda pislik birikmiş oluyor. Bu normal midir
İkincisi Radyatörün tahminimce alt kısmında az bir miktarda antifiriz sızıntısı var ve eksiltme oluyor. Sanırım yedek depodan su çekmiyor pislik tikadigini düşünüyorum. Tamir olur mu Radyatörü desistirmelimiyim. Ya da antifiriz ekleyerek kullanayım mi. Radyatörün orjinal olup olmadığını bilmiyorum. Değiştirsem hangi marka tavsiye edersiniz.

Aracınız
Civic FB7 2013
Ufak sızıntı için radyatör değiştirilmez gereksiz israf olur bence,
kaynak yapılıp uzun yıllar boyunca kullanılabilir ama gözardı edilip bu haliyle bırakılırsa sızıntı büyüyebilir de.
Onun için geciktirmeden bir sanayiye uğramak lazım.
Ben geçen sene önceki aracımın radyatörüne kaynak yaptırmıştım 150-200 civarı bir para almışlardı.
Sıfır almaya kalkılırsa en az 1000-1200 ü gözden çıkarmalısın.

Aracınız
Civic ES7 2003
Tamir işi sağlıklı oluyor mu hocam peki. İşin ehli usta bulmak lazım.
İşin can sıkıcı tarafı yedek depodaki suyu çekmiyor ordan ekleme yapsam. Uzun yolda radyatör kapağını açamayacağim için ne kadar su eksilttigini anlayamacagim.
Can sıkıcı bir durum

Aracınız
Civic ES7 2003
Radyatör kapağına bazen daha fazla miktarda pislik birikiyor.

Ekli dosyalar

• 20220127_135910.jpg
    20220127_135910.jpg
    90.9 KB · Görüntüleme: 19
Aracınız
Civic FB7 2013
Yapılan işlem çok basit bir şey olduğu için bir çok usta problemsiz halleder. İşinin ehli olmasa bile işini yapması yeterli.
Suyunu en son ne zaman ekledin veya eklediğin su ne kadar kireçli bilmiyorum ama radyatör kanallarını da temizlesin ayrıca radyatör temizleyici sprey de kullanmanı tavisye ederim.
Sanki kireç yaparak pislik toplamış bu durum da yedek depo kanallarını tıkamış olabilir.

Aracınız
Civic ES7 2003
Antifiriz komple yenilendi. Yeni daha bir ay oldu. Sanırım daha önceden yanlış sıvı konulmuş antifriz onu çözüp getiriyor kireç pislik olarak. Yedek depoyu kendim söküp hortumlarıni temizleyebilir miyim acaba.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Radyatör kapağına bazen daha fazla miktarda pislik birikiyor.
Hocam sizin sistem temiz değil. Küçük yerleri tekrar tıkayabilir. En hassas yerlerden biride kalorifer peteğidir. Sistemi hortumları sökerek zor temizlersiniz. Basınçlı makina ile temizleyen sistemler var. Kaçak yeride önemli.

Aracınız
Civic ES7 2003
Üzerindeki radyatör orjinal mi bilmiyorum Ahmet hocam. Yan Sanayi markalarla değiştirsem uzun vadede sıkıntı yaşar miyim. Araç otomatik siz ne önerirsiniz? Serviste orjinali 9500tl dedi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Üzerindeki radyatör orjinal mi bilmiyorum Ahmet hocam. Yan Sanayi markalarla değiştirsem uzun vadede sıkıntı yaşar miyim. Araç otomatik siz ne önerirsiniz? Serviste orjinali 9500tl dedi.
Kendi ustam ile görüştüm. Radyatör orjinal ise Honda logo ve etiketi olur diye söyledi. Orjinale ise o kadar para vermeye gerek yokmuş. Kalenin radyatörleri güzelmiş. Bu kirlilik ise genelde eski antifirizden kaynaklanırmış. Sistemde kaçak varsa temizlik yeterince olmazmış. Önce kaçağı halledip ardından kimyasal ile sonra normal temizlik yapılmalı. Ardından tekrar antifiriz saf su ile ekleme yapılır. Ama bu havada temizlik önermedi. Hava ısınınca yapılması daha doğru olur dedi.

Aracınız
Civic ES7 2003
İlgi ve alakan için teşekkür ederim Ahmet hocam. Sorunu halledince geri dönüş yaparım inşallah

Geri