2007 FD6 Direksiyon Kutusu ; Z Rot Ve Salıncaklar Hakkında...

Aracınız
Civic FD6 2007
Merhabalar ; Aracımda ön veya alt takımdan gelen kötü seslerden ötürü direksiyon kutum değişecek bunların yanında Z Rotları Ve Salıncaklar elden geçecek.

Özel servis sadece direksiyon kutusuna 1200 TL Fiyat verdi Honda İzmire Terakki ise 2250 TL Fiyat verdi.

1. Sorum Bu fiyatlar uygun mudur ?
2. Sorum ise ön takımdaki bu işlerin hangisi daha önce yapılmalı ? Z rotları ve salıncaklar mı ilk değişmeli yoksa direksiyon kutusu mu ?
3. Olarak bu süreçte dikkat etmemiz gereken konular nelerdir ? Vereceğiniz öneri olur mu ?

Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• IMG_0888.jpg
    IMG_0888.jpg
    165.2 KB · Görüntüleme: 48
Merhabalar ; Aracımda ön veya alt takımdan gelen kötü seslerden ötürü direksiyon kutum değişecek bunların yanında Z Rotları Ve Salıncaklar elden geçecek.

Özel servis sadece direksiyon kutusuna 1200 TL Fiyat verdi Honda İzmire Terakki ise 2250 TL Fiyat verdi.

2. Sorum ise ön takımdaki bu işlerin hangisi daha önce yapılmalı ? Z rotları ve salıncaklar mı ilk değişmeli yoksa direksiyon kutusu mu ?
3. Olarak bu süreçte dikkat etmemiz gereken konular nelerdir ? Vereceğiniz öneri olur mu ?

Şimdiden teşekkürler.
Dostum, Nisan ayında ben direksiyon kutusunun tamirine 1000 TL verdim. Ki bunda dişli değişmedi. Dişli grubu da değişince 2500 TL gibi bir rakam demişlerdi. Zaten dişli yok o yüzden komple değişim demişlerdi. O kadar para veremeyecek olduğum için burçları değiştirdiler 1000 TL aldılar. Yani senin fiyat çok çok iyi görünüyor. Eğer ki komple değişecekse.
Diğer konu: ön düzende şunu sonra değiştirelim olmaz. Zaten çok aşırı bir para tutmaz "Z rot". Bence hepsini birden değiştir.

LG-H930 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Civic FD6 2007
Dostum, Nisan ayında ben direksiyon kutusunun tamirine 1000 TL verdim. Ki bunda dişli değişmedi. Dişli grubu da değişince 2500 TL gibi bir rakam demişlerdi. Zaten dişli yok o yüzden komple değişim demişlerdi. O kadar para veremeyecek olduğum için burçları değiştirdiler 1000 TL aldılar. Yani senin fiyat çok çok iyi görünüyor. Eğer ki komple değişecekse.
Diğer konu: ön düzende şunu sonra değiştirelim olmaz. Zaten çok aşırı bir para tutmaz "Z rot". Bence hepsini birden değiştir.
Anlıyorum çok teşekkürler ; o halde bu alt takımdan gelen ses sorunu için direksiyon kutusu ; z rotları ve burçları değiştirmem yeterli mi ? Yoksa özellikle farklı bir detaylara ( fren kaliperlerindeki boşlukalar amortisör takozları vs ) da baktırmam gerekiyor mu ?

Anlıyorum çok teşekkürler ; o halde bu alt takımdan gelen ses sorunu için direksiyon kutusu ; z rotları ve burçları değiştirmem yeterli mi ? Yoksa özellikle farklı bir detaylara ( fren kaliperlerindeki boşlukalar amortisör takozları vs ) da baktırmam gerekiyor mu ?
En güzeli önce bı rot balansçıya sok arabayı. O ücretsiz olarak bakar. Hangi parçaların değişmesi gerektiğini sana liste olarak verir. Önce parçaları değiştirir sonra rot ayarına sokarsın. Hiç bir şey kalmaz inşallah aracında.

LG-H930 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

Şimdiden teşekkürler.
1. Serviste yapılacak olan işlemde tamir mi yoksa yeni direksiyon kutusu mu takılacak? Değişim ise fiyat mükemmel, tamir ise normal diyebilirim.
2. Z rotlar ve salıncak burçlarının aracın yaşı gözönüne alındığında değişmesi faydalı olur düşüncesindeyim. Salıncağın kendisi değişmiyor sadece burçları buna dikkat edin.
3. FD6ların kronik problemleri linkteki konuda fazlasıyla mevcut, incelemenizi ve buna göre hareket etmenizi öneririm.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Sol arka tekerin içten yemesi sonucunda lastiğin telleri çıktı. Dün rot ayarına gittim. Usta, Rot, açı, kamber ayarları düzgün, herhangi bir problem yok fakat arka salıncak burçları 2.40 civarında bir sapmaya sebep oluyor bundan dolayı arka lastikleri yiyor dedi.
Son zamanda FD6 için arka salıncak burcu değişen var mı. Orjinal yada orjinale yakın kalitede yan sanayi parça linki paylaşabilir misiniz.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Sol arka tekerin içten yemesi sonucunda lastiğin telleri çıktı. Dün rot ayarına gittim. Usta, Rot, açı, kamber ayarları düzgün, herhangi bir problem yok fakat arka salıncak burçları 2.40 civarında bir sapmaya sebep oluyor bundan dolayı arka lastikleri yiyor dedi.
Son zamanda FD6 için arka salıncak burcu değişen var mı. Orjinal yada orjinale yakın kalitede yan sanayi parça linki paylaşabilir misiniz.
Hocam salıncak burçlarının fiyatları serviste uygundu, ben ön teker burçlarının tanesi 300den değiştirttim, yan sanayi de 200 olur belki ama kalite olaram orjinalin yerini tutmaz.
Ayrıca bence arka teker için o kadar sapmaya sadece burç neden olmaz, belki arka teker üst salıncakta da benim eski FD6daki gibi normalden daha fazla bükülme olabilir.
Ek olarak yaylarin durumu nasıl?

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Hocam salıncak burçlarının fiyatları serviste uygundu, ben ön teker burçlarının tanesi 300den değiştirttim, yan sanayi de 200 olur belki ama kalite olaram orjinalin yerini tutmaz.
Ayrıca bence arka teker için o kadar sapmaya sadece burç neden olmaz, belki arka teker üst salıncakta da benim eski FD6daki gibi normalden daha fazla bükülme olabilir.
Ek olarak yaylarin durumu nasıl?
Levye yardımıyla oynatınca değer kırmızıdan yeşile dönüyordu hocam. Arka sağ üst salıncağın da biraz yukarıya basılması gerekiyor dedi. 300 ise iyi hocam.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
@m2hamid Arkalar düşük gibi duruyor. araç yüklü olunca arka çok düşüyor. Yaylarda kesme biçme vs. yok. Sanırım zamanla esnekliğini kaybetmiş olabilir.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@Emirbey26 hocam anlatımınıza göre evet burçta sıkıntı var gibi.
Arkaların düşük durması ve salıncağın kapanması FD6nın kronik sorunu, arka yaylar zamanla çöküyor, özellikle arka yüklüyken derin çukurlarda ciddi vuruntular olabilir. Arka üst salıncağın orta büküm kısmı da zamanla darlaşıp açısını kaybedip tekerin açısını bozuyor. Ben şasicide arka salıncakları biraz açtırdıktan sonra sorunsuz rot ayarı yaptırabilmiştim.
Benim aracımda karşılaştığım sorunları paylaştığım linklere bakmanız faydalı olacaktır.

Son düzenleme:
Geri