2012 ve Sonrası Civic FB7 Arka Hoparlör Değişim ve Pandizot Sökme Detaylı Anlatım

Aracınız
Merhaba arkadaşlar.
Arka hoparlörleri değiştireceğim.
Japon menşei nakamichi marka 16 cm 4 yollu 400w hoparlör ve kasnakları temin ettim. Fabrikasyon ünitede araya amfi bağlamadan arkadaki sesi önlerdeki gibi iyi duruma getirmeyi düşünüyorum. Bagajdan deneme amaçlı bağlantı yaparak daha iyi ses aldığımızı ve özellikle tiz seslerinin geldiğini gördük. Aslında makbulü amfi ve komponent takım ama fazla uğraşmak da istemedim. Bu arada oval ve yüksek kasnak ile oval pioneer tip hoparlörlerinde arka yerlere kesip bükmeden sığacağını tahmin ediyorum ama ana ünite belli ve 600-700 watt hoparlör fazla gelecek.
Müsait bir zamanda işe girişeceğim ama şuanki hoparlördeki kabloların hangisi artı hangisi eksi yardımcı olabilecek var mı?20201124_070709.jpeg

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam tavsiyem aracın orjinalinde kesme yapmadan şu apartı kullanmanız, ben böyle yaptım ve ön hoparlör değişimi orjinal gibi duruyor (y)

Hatta orjinal yer uyumlu hazır plastik kasnaklarda var, ben bunları kullandım ama saçma bir kargo ücreti var,

Değişimle ilgili mesajım,

Aracınız
Daha önce sizin aldıklarınızı görmüştüm Hamid Hocam.
Ben kabloyu direk lehimlemeyi yani iletimi direk vermeyi düşünüyorum. Elimde 16 cm plastik orjinal yükseklikte kasnak var aslında. Ya bu kasnakları 3 tane küçük sac vidası ile sabitleyeceğim yada orjinali oyup onun çerçevesini kullanacağım.
Amacım arka seside öncekilerin ayarına getirmek ve sanırım olacak gibi.
Ama dediğim gibi orjinal ünite ile 4 komponent +bagaja subwoofer+amfi iş tamamdır ama hem uğraştıracak hemde satarken ederini bulmayacak.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Daha önce sizin aldıklarınızı görmüştüm Hamid Hocam.
Ben kabloyu direk lehimlemeyi yani iletimi direk vermeyi düşünüyorum. Elimde 16 cm plastik orjinal yükseklikte kasnak var aslında. Ya bu kasnakları 3 tane küçük sac vidası ile sabitleyeceğim yada orjinali oyup onun çerçevesini kullanacağım.
Amacım arka seside öncekilerin ayarına getirmek ve sanırım olacak gibi.
Ama dediğim gibi orjinal ünite ile 4 komponent +bagaja subwoofer+amfi iş tamamdır ama hem uğraştıracak hemde satarken ederini bulmayacak.

Eğer orjinale zarar vermezseniz ve satarken amfiyi ve hoparlörleri yani taktıklarınızı geri çıkarabilecek şekilde monte ederseniz sonrasında da kullanabilirsiniz.
Bunu için ara aparatları tavsiye ettim, kendim planlamayı bu şekilde yapmıştım en azından :)

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Eğer orjinale zarar vermezseniz ve satarken amfiyi ve hoparlörleri yani taktıklarınızı geri çıkarabilecek şekilde monte ederseniz sonrasında da kullanabilirsiniz.
Bunu için ara aparatları tavsiye ettim, kendim planlamayı bu şekilde yapmıştım en azından :)
Ben ön hoparlörleri değiştirmeyi düşünüyordum aslında ama siz daha az bas sesi alıyorum diyince kafam karıştı biraz. Bagaja Alpine ın kendinden amfili 20cm lik subwooferini bağlatmıştım arkadan dolgun bir ses geliyor ama ön arkalara ayak uyduramıyor cılız bir ses alıyorum. Sırf hoparlör değişimi mi yaptınız acaba ondan mı önlerden dolgun bir ses alamıyorsunuz teyp besleyemediği için ?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ben ön hoparlörleri değiştirmeyi düşünüyordum aslında ama siz daha az bas sesi alıyorum diyince kafam karıştı biraz. Bagaja Alpine ın kendinden amfili 20cm lik subwooferini bağlatmıştım arkadan dolgun bir ses geliyor ama ön arkalara ayak uyduramıyor cılız bir ses alıyorum. Sırf hoparlör değişimi mi yaptınız acaba ondan mı önlerden dolgun bir ses alamıyorsunuz teyp besleyemediği için ?
Evet sadece hoparlör değişimi yaptım (y)
Teyp hoparlörü bass için yeterli güçle besleyemiyor ve bu nedenle bass seviyesi orjinalden daha zayıf ama 2 yollu hoparlör olması sayesinde ses netliği olarak hissedilir fark oluştu.
Aracın kendi tweeterleri frekans aralığı olarak yetersiz kalıyormuş, bunu anlamış oldum :)
Ek olarak araç akustiğinde şöyle bir durum dikkatimi çekti, ön yolcu kısmında yolculuk yaptığımda bass eksikliğinden ziyade basstan başım şişti bile diyebilirim :) Yani ön yolcu koltuğunda hissedilen bass miktarı şöför kısmına göre bariz şekilde daha yüksek hissediliyor gibi.

Aracınız
Arkadaşlar daha önce iletmiştim, resimde görünen arka hoparlörlerin artı ve eksi olanı hangisi?
Bilen arkadaş var mı?20201124_070709.jpeg

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@arif0668 hocam internette aşağıdaki gibi her hoparlör için spesifik yön bilgisi var ama halen geçerlimidir bilemedim,
en kötü ihtimal hoparlörü gözlemleyerek bir pil testi yapmanız faydalı olacaktır. Kutuplar ters olunca hoparlörün hareketi dışa değil içe doğru oluyor diye hatırlıyorum.

LF SPEAKER
grn/blk -
lt green +

RF SPEAKER
grn/yel -
gry/red +

LR SPEAKER
blu/wht +
blu/blk -

RR SPEAKER
pink +
blu/yel -