2014 fb7 40,000 bakımı ile ilgili..

Aracınız
Civic FB7 2014
Arkadaşlar merhaba. Dün aracımın 40,000 bakımını Honda İnallar servisinden yaptırdım. Normal periyodik bakımda yapılanlar hariç ilave olarak yapılması ve değişmesi gerekenler diye şunları sundular.

-Düz şanzuman yağı

-Yakıt filtresi değişimi

-Subap ayarı

Bunların hiçbirini yaptırmadım.
•Aracımında herhangi bir çekiş düşüklüğü, silkeleme ve yakıtta fazla yakma gibi bir durum sözkonusu olmadığından subap ayarını istemedim.

•Şanzuman yağı 50,000 de diye biliyorum onuda es geçtim.

•Benzin filtresi değişimine hala anlam veremedim.

Sizce bana sundukları önerileri yaptırmam gereklimiydi ? Yorumlayabilirmisiniz arkadaşlar ?

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Müşteriyi yolma çabaları olarak görülebilir ama 2014'ten beri yağ değişmemişse faydası olur değişimin. Sorun yoksa devam. Subap ayarı bence gereksiz lpg yoksa. LPG'li ise benzin pompası değişimi de şaka gibi bir teklif.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FB7 2014
Müşteriyi yolma çabaları olarak görülebilir ama 2014'ten beri yağ değişmemişse faydası olur değişimin. Sorun yoksa devam. Subap ayarı bence gereksiz lpg yoksa. LPG'li ise benzin pompası değişimi de şaka gibi bir teklif.

Banada öyle geldi açıkçası. Aracımda fabrikasyon orjinal Brc marka Lpg kiti mevcut. Fakat dediğim gibi aracımda ne bir çekişte düşme ne bir silkeleme ne de başka birşey mevcut. Tek gerekçesi subap ayarı 40,000 de olması gerekiyor diye bir söylemdi. Yakıt filtresi değişimi adı altında sundu. Araç Lpg li ama neden söyledi bunu hala anlamadım gerçekten.

Aracınız
Civic FB7 2013
Yaptırmadığınız çok yerinde olmuş. Bundan sonra da yetkili servise gitmeyin bence normal yağ değişimine de astronomik mantık dışı fiyatlar istiyorlar. Yakıt filtresi falan yala dolan. Benim aracım da eco lpg 125000 km'deyim hiç subap ayarı yaptırmadım.

Aracınız
Civic FB7 2014
Sanırım bu subap ayarı anladığım kadarıyla tamamiyle kullanmaya bağlı bir seçenek olsa gerek. Araçta herhangi bir arıza yokken bu ayarı yaptırmakta mantıksız geliyor bana açıkçası bilmiyorum?

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Banada öyle geldi açıkçası. Aracımda fabrikasyon orjinal Brc marka Lpg kiti mevcut. Fakat dediğim gibi aracımda ne bir çekişte düşme ne bir silkeleme ne de başka birşey mevcut. Tek gerekçesi subap ayarı 40,000 de olması gerekiyor diye bir söylemdi. Yakıt filtresi değişimi adı altında sundu. Araç Lpg li ama neden söyledi bunu hala anlamadım gerçekten.
Subap ayarı gerektiğinde belirtiler genelde sesli ve titreşimli çalışma, yüksek yakıt tüketimi oluyor. Garantilik bir durum olursa bunları yaptırmazsanız ve arıza bunları yaptırmadığınızdan dolayı kaynaklanıyor diyip çok rahat garanti dışı bırakabiliyor servis. Vites kutusu vb. arızalarda zaten aşınan parça diyip garanti dışı bırakıyor, garantili olan da bir motor kalıyor o da zaten en sağlam parça olduğundan garantiyi devam ettirme adına servisler iyi yoluyor valla. Ben 60bin km gittim servise ve her gidişimde yağımı kendim götürdüm. Net yağdan 100-150tl arasında kar ettim her seferinde. Servise gidenlere bu mevzu tavsiye edilir.

Aracınız
Civic FB7 2013
Sanırım bu subap ayarı anladığım kadarıyla tamamiyle kullanmaya bağlı bir seçenek olsa gerek. Araçta herhangi bir arıza yokken bu ayarı yaptırmakta mantıksız geliyor bana açıkçası bilmiyorum?

Kesinlikle öyle. Yağ ve filtrelerinizi kendiniz alın. Ustaya da el emeği verirsiniz.

Aracınız
Civic FB7 2014
Subap ayarı gerektiğinde belirtiler genelde sesli ve titreşimli çalışma, yüksek yakıt tüketimi oluyor. Garantilik bir durum olursa bunları yaptırmazsanız ve arıza bunları yaptırmadığınızdan dolayı kaynaklanıyor diyip çok rahat garanti dışı bırakabiliyor servis. Vites kutusu vb. arızalarda zaten aşınan parça diyip garanti dışı bırakıyor, garantili olan da bir motor kalıyor o da zaten en sağlam parça olduğundan garantiyi devam ettirme adına servisler iyi yoluyor valla. Ben 60bin km gittim servise ve her gidişimde yağımı kendim götürdüm. Net yağdan 100-150tl arasında kar ettim her seferinde. Servise gidenlere bu mevzu tavsiye edilir.
Aracımın 3 sene daha garantisi var. Sırf bu nedenden dolayı servisin yolunu tuttum. Bu seferlik böyle oldu. Zaten anlamadığım diğer bi konu ise garantiyi neler kapsadığı. Neler garanti dışı kaldığı. Ayrı bi terane bu durumda. Teşekkürler cevap için. Birdahaki sefere öyle yapıcam artık:)

Geri