2017 LPG'li Civic - 50.000 Bakımı

Aracınız
Civic FC5 2017
Herkese iyi günler, iyi haftalar. 20.07.2020 tarihinde Samsun/Kamer Honda yetkili servisi arayarak 50.000 bakımı için bilgi aldım. Bana fiyat çok yüksek geldi, sizin görüşleriniz nelerdir?
*Aracımın şanzuman yağı 30.000 km'de değişti.

50.000 KM Bakımı Fiyat 2050 TL (tahmini)
-Motor yağı
-Yağ filtresi
-Hava filtresi
-Fren hidroliği
-Bujiler (değişim)
-2 Adet LPG filtresi

yukarı da yapılacaklar 2050 tl. Harici olarak polen filtresi ve alt takım kontrolü olacak, yani balata falan da çıkabilir doğal olarak.

Herkesin aklında olan ama yapmaya cesaret edenleriz az olduğu soru benimde aklımdan çıkmıyor "özel servise gidip garantiyi bozsam mı?"

Bu arada servislerde şuan şanzuman yağı için %30 iskonto uygulanıyormuş onun da bilgisini vereyim.

Aracınız
Civic FC5 2019
Herkese iyi günler, iyi haftalar. 20.07.2020 tarihinde Samsun/Kamer Honda yetkili servisi arayarak 50.000 bakımı için bilgi aldım. Bana fiyat çok yüksek geldi, sizin görüşleriniz nelerdir?

-Motor yağı
-Yağ filtresi
-Hava filtresi
-Fren hidroliği
-Bujiler (değişim)
-2 Adet LPG filtresi

yukarı da yapılacaklar 2050 tl. Harici olarak polen filtresi ve alt takım kontrolü olacak, yani balata falan da çıkabilir doğal olarak.

Herkesin aklında olan ama yapmaya cesaret edenleriz az olduğu soru benimde aklımdan çıkmıyor "özel servise gidip garantiyi bozsam mı?"

Bu arada servislerde şuan şanzuman yağı için %30 iskonto uygulanıyormuş onun da bilgisini vereyim.

Örneğin; serviste 2bin TL dışarda yaptırsan 1000TL belkide ama önemli soru şu?
Dışarıda yaptırıp aradaki 1000 TL'den kaçıp aracı garanti dışında bırakmaya değer mi?
3 sene olmuş önünde 3 sene daha var bildiğim kadarıyla.
Ben şahsen senin yerinde olsam ki(Hep öyle yapıyorum) servis tamam pahalı fiyat olarak normalin üstünde yapıyor ama hiç olmazsa bir sıkıntı olduğunda muhatap bulabiliyorsun ve servislerinin arkasında duruyorlar.
Bu dönemde her yer araba ustası doldu resmen. Her ustayım diyene araç teslim etmek ne kadar güvenli.? Ayrıca dışarıda birine yaptırdıktan sonra araçta sorun çıkarsa yapan usta ne kadar arkasında duracak. Sonra tutup sana dese ki benim değiştiğim parçada sorun yok derse sen ne yapacaksın?
Kısacası 200 Bin TL değerindeki aracını tutup 1000 fazla ödememek için göze alıyorsan eğer gidip dışarıda yaptırabilirsin.
Sonuçta karar ve araç senin.
Ben sadece olabilecek sorunları belirtmek istedim.
Saygılar.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

-Motor yağı
-Yağ filtresi
-Hava filtresi
-Fren hidroliği
-Bujiler (değişim)
-2 Adet LPG filtresi

Eğer risk alabilirim diyorsanız bujileri 50binde değiştirmeyin, FC5inde bujileri iridyum ancak nedense! FD6 ve FB7lerde 100binde değişen bujiler bir anda 50binde değiştirilmeye başlanır oldu.

Aracınız
Civic FC5 2017
Eğer risk alabilirim diyorsanız bujileri 50binde değiştirmeyin, FC5inde bujileri iridyum ancak nedense! FD6 ve FB7lerde 100binde değişen bujiler bir anda 50binde değiştirilmeye başlanır oldu.

Özel servis ile görüştüm, kendisi "kesinlikle bujiye gerek yok abi servis para alabilmek için buji değiştiriyor, sadece yağ bakımı yapılacak 500TL" dedi. Özel servisteki usta yetkili servisten ayrılma bir vatandaş. Yalnız dediki "LPG bakımı yaptırsan bile mecbur LPG ayarını yetkili serviste yaptırman lazım"

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Özel servis ile görüştüm, kendisi "kesinlikle bujiye gerek yok abi servis para alabilmek için buji değiştiriyor, sadece yağ bakımı yapılacak 500TL" dedi. Özel servisteki usta yetkili servisten ayrılma bir vatandaş. Yalnız dediki "LPG bakımı yaptırsan bile mecbur LPG ayarını yetkili serviste yaptırman lazım"
Herkes durumun farkında işte :)
Kısacası tercihiniz garantiyi fazla para ödeyerek devam ettirmek mi yoksa ettirmemek mi olacak.
Yanlız garantiyi devam ettirmeyecekseniz şu hususa da dikkat edin,

Aracınız
Civic FC5 2017
Herkes durumun farkında işte :)
Kısacası tercihiniz garantiyi fazla para ödeyerek devam ettirmek mi yoksa ettirmemek mi olacak.
Yanlız garantiyi devam ettirmeyecekseniz şu hususa da dikkat edin,

Zaten bu bakıma gidip klima şikayetin de bulunacağım incelesinler komple diye de düşünmüyor değilim. Bir kez daha kazıklanalım. Garantiden değişecek ne varsa değiştirsinler. :(

memspe

0
Aracınız
Civic FC5 2018
Merhaba @hsancakk

Ben dahil olmak üzere hemen hemen tüm Honda Civic kullanıcıları -haklı olarak- servis ücretlerinin yüksekliğinden şikayet ediyoruz. Ama olaya birazda geniş açıdan bakarsak yıllık servis ücreti ortalama araç fiyatının yüzde birinden daha az, aşağıda. Eğer dışarıda yaptırırsanız, Allah korusun umulmadık bir arıza çıkar, aracınız garanti dışı kalır sonra pişman olabilirsiniz. (Yılda 30-40-50 bin km yapılıyorsa tabiki bu hesaplama ciddi oranda değişir.)

Diğer arkadaşların söylediğine de katılıyorum; her ustayım diyene de araç teslim edilmez. Benim genel uygulamam araç garantide olduğu sürece (genelde 3-6 yıl arası) servis bakımı, dışında ise fiyat/performans oranına göre neresi hesaplıysa orada yaptırmak şeklinde.

-Motor yağı
-Yağ filtresi
-Hava filtresi
-Fren hidroliği
-Bujiler (değişim)
-2 Adet LPG filtresi

Geri