2018 FC5 Elegance Kısa ve Uzunlara Led Ampül Tavsiyesi

Xenon farları çok yabana atmışsınız, Xenon farlar karşıdan gelenlerin gözünü almaz, çünki ultraviyole ışın ve radyasyon yayarak çalışırlar. Xenon farlar yanarken karşıdan baktığınızda gözünüzü almamasına rağmen yolu elmas döşenmiş gibi aydınlatıyor, bunun sebebi UV ve radyasyon yayması, bu sebeple Xenon farlara sahip otomobillerde fazla yer kaplayan ve yüksek maliyetli balast güçlendiriciler vardır çıkan şey sadece ışık değil.

Xenon ların piyasada artık daha az görülme sebebi maliyet yüzünden üreticilerin LED tipi aydınlatmayı tercih etmesinden kaynaklanıyor.

Xenon farlardaki bu özellik LED ampüllerin hiçbirisinde yoktur. Var diyen yalan söyler, LED farlara sahip otomobillerin tümü orjinal yada sonradan takılmış olsun karşıdan gelenin gözünü alır ve ıslak asfalt zeminde yeterli aydınlatma sağlamaz, bunun yanında yağmurlu zeminde yeterli aydınlatma sağlamadığı gibi zeminden yansıma yaparak karşıdan gelenleri daha da rahatsız eder.

Sonradan takılan amatör modifikasyonla ilave edilmiş Xenon ların birçoğunda odak ayarı sağlayan mercek yoktur. Olsa bile yeterli kalitede değilse LED ile aynı performansı verir.

LED ampüller ile yağışlı havada yada her koşulda iyi aydınlatma elde etmek için ışık şiddetini yüksek tutmanız gerekir, daha yüksek lümen değerleri vs. vs. bu durumda hem farlardaki ısıyı arttırıp hemde beyaz mavi tonlardaki yolun uzun sürüşlerde gözü yorması hemde karşıdan gelenlerin sizi sıklıkla ikaz etmesi gibi sonuçları olur.

Halojen, LED yada Xenon bunlardan biri diğerinden üstün yada daha kötü değildir. Halojen ucuz ve ömürsüzdür ama ıslak zeminde ve kırmızı tonlarına yakın olduğu için gözü yormadığından iyidir, ortalama düzeyde güç çeker selektör yaptığınızda hatırı sayılır bir gecikme yaşarsınız kuru zeminde yol aydınlatması ile karıştığı zaman hiç aydınlatmıyor gibi olur, LED ise kuru asfaltta mükemmele yakın aydınlatma sağlar çok maliyetli değildir ve çok uzun ömürlüdür otomobilden en az güç çeken ve uzun farları kullandığınızda selektör yaptığınızda en hızlı tepki veren ampüldür. Xenon ise çok pahalıdır çok fazla da güç çeker ancak yüksek aydınlatma performansını sürücü ve yoldaki diğer araçları rahatsız etmeden sağlar tercihen otomobil üreticisinin stock olarak sunmuş olduğu Xenon lar dışındakiler bunu sağlamadığı için sonradan modifikasyon ile iyi bir Xenon far aydınlatması elde etmek pek mümkün değil zaten.

Otoban, yol aydınlatması sokak lambası vs. bunların hepsi esasında sarı tonlarda ışık verirler 5000-6000 kelvin gibi ancak yoldaki uyarı lambaları ışıklı tabelalarda genellikle LED kullanılır. Şimdi bunların sebebi sadece maliyet mi? yoksa vereceği ışık rengi tonunun amacı düşünülerek mi yapılmış?
Forumlar da bunları yazıp çizmekten insanların yorulmaması hayret verici.
Söylediğiniz şeyler taş devrinden kalma dogma'lar.
Benim ekonomik gücüm var , kendime ekonomik çözümler aramıyorum.
Yolculukta konfor önceliğimdir aksine özellikle siyah asfaltta halogen ampulün ne kadar yetersiz olduğunu kaç aracımda tecrübe ettim ki çözüm arayışlarımı sürdürüyorum.
Size itham ederek bu cümlelerimi sarfettiğimi düşünerek yazmışsınız belli ki....
Özür dilerim ama alakası yok , tasarladığınız tabuları yıkmak için sizi Malatya'ya davet ediyorum. Buyrun gelin ve bana aksini iddia ediniz lütfen...

Örnek VİDEO

#Olumsuz hava şartları performansı..

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Forumlar da bunları yazıp çizmekten insanların yorulmaması hayret verici.
Söylediğiniz şeyler taş devrinden kalma dogma'lar.
Benim ekonomik gücüm var , kendime ekonomik çözümler aramıyorum.
Yolculukta konfor önceliğimdir aksine özellikle siyah asfaltta halogen ampulün ne kadar yetersiz olduğunu kaç aracımda tecrübe ettim ki çözüm arayışlarımı sürdürüyorum.
Size itham ederek bu cümlelerimi sarfettiğimi düşünerek yazmışsınız belli ki....
Özür dilerim ama alakası yok , tasarladığınız tabuları yıkmak için sizi Malatya'ya davet ediyorum. Buyrun gelin ve bana aksini iddia ediniz lütfen...

Örnek VİDEO

#Olumsuz hava şartları performansı..

Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir, tabu denen düşüncelerin varlığı iyiyi güzeli anlamaya zıt birşey, öğrenmenin de sonu yoktur zaten, bir insan bilginin zirvesinde olduğunu düşündüğü zaman aslında kendisini körlemiş demektir. Bunu kendime söylüyorum, kimseyi bu hususta eleştirmek hakkım değil.

Halojen ampülün siyah asfaltta yetersiz olduğu konusunda hemfikiriz.

Yağışlı hava ve ıslak zeminde iyi aydınlatma elde edebilmek için çok yüksek aydınlatma şiddetinde LED far kullanıyorsunuz. Bu sebeple yağışlı hava aydınlatmanız çok iyi, hatta stock haldeki bir otomobilin LED farları dahi böyle bir aydınlatma gücü sunmaz. Ben şahsen beğendim. Tercih ettiğiniz tavsiye ettiğiniz markaları aklımın bir köşesine yazdım bile. Aracınızı rengi siyah olduğu için zaten yüksek şiddette far kullanmanız aslında bir ihtiyaç, gece karanlığında koyu renkli bir otomobil buna ihtiyaç duyar bu kötü birşey değildir.

Bu şiddetteki LED farlar belki sürüş yaptığınız bölgede problem olmuyor olabilir, trafik polisi muayene gibi kanuni gereklilikleri tamamen bir kenara bırakalım herşeyi kanuna göre yapmamız şart değil yoksa nefes alamayız ancak İstanbul Kocaeli Ankara gibi kalabalık yoğun trafiğe sahip yerlerde yüksek ışık şiddetine sahip otomobille sürüş yapmak bazen rahatsız olan sürücülerin tacizi ile sonuçlanabiliyor zamanında ben bu yüzden trafikte yaşadığım bazı sürtüşmeli olaylarda farlar ile taciz edilen taraf ta oldum taciz eden taraf ta oldum.

Ben böyle konulara forumda dahil olurken esasında ufkumu genişletmek birşeyleri öğrenmek ve empati kurmak adına forumda diğer üyelere size yada başkasına zıt görüş yada aynı görüş sunarak fikir elde etme amacındayım, bu davranışım gayet kolay biçimde kötü algılanabilir bunun farkındayım:) klavye ile karşımızdaki insana duygularımızı tam biçimde izah edemeyiz sadece harf ve rakam yazıyoruz.

her ne olursa olsun ben özür dilerim, Honda yı seven herkes benden bizden birisi.

Benim her mesajım böyle uzun:)

Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir, tabu denen düşüncelerin varlığı iyiyi güzeli anlamaya zıt birşey, öğrenmenin de sonu yoktur zaten, bir insan bilginin zirvesinde olduğunu düşündüğü zaman aslında kendisini körlemiş demektir. Bunu kendime söylüyorum, kimseyi bu hususta eleştirmek hakkım değil.

Halojen ampülün siyah asfaltta yetersiz olduğu konusunda hemfikiriz.

Yağışlı hava ve ıslak zeminde iyi aydınlatma elde edebilmek için çok yüksek aydınlatma şiddetinde LED far kullanıyorsunuz. Bu sebeple yağışlı hava aydınlatmanız çok iyi, hatta stock haldeki bir otomobilin LED farları dahi böyle bir aydınlatma gücü sunmaz. Ben şahsen beğendim. Tercih ettiğiniz tavsiye ettiğiniz markaları aklımın bir köşesine yazdım bile. Aracınızı rengi siyah olduğu için zaten yüksek şiddette far kullanmanız aslında bir ihtiyaç, gece karanlığında koyu renkli bir otomobil buna ihtiyaç duyar bu kötü birşey değildir.

Bu şiddetteki LED farlar belki sürüş yaptığınız bölgede problem olmuyor olabilir, trafik polisi muayene gibi kanuni gereklilikleri tamamen bir kenara bırakalım herşeyi kanuna göre yapmamız şart değil yoksa nefes alamayız ancak İstanbul Kocaeli Ankara gibi kalabalık yoğun trafiğe sahip yerlerde yüksek ışık şiddetine sahip otomobille sürüş yapmak bazen rahatsız olan sürücülerin tacizi ile sonuçlanabiliyor zamanında ben bu yüzden trafikte yaşadığım bazı sürtüşmeli olaylarda farlar ile taciz edilen taraf ta oldum taciz eden taraf ta oldum.

Ben böyle konulara forumda dahil olurken esasında ufkumu genişletmek birşeyleri öğrenmek ve empati kurmak adına forumda diğer üyelere size yada başkasına zıt görüş yada aynı görüş sunarak fikir elde etme amacındayım, bu davranışım gayet kolay biçimde kötü algılanabilir bunun farkındayım:) klavye ile karşımızdaki insana duygularımızı tam biçimde izah edemeyiz sadece harf ve rakam yazıyoruz.

her ne olursa olsun ben özür dilerim, Honda yı seven herkes benden bizden birisi.

Benim her mesajım böyle uzun:)
Sizi daha iyi anlıyorum , farklı görüşlere kapalı bir insan değilim elbette.
Sadece kalıp fikirli kişiler ile özellikle mutlak bir gerçek varken tartışmaktan yoruluyorum.
Tenzih ediyorum ki siz onlardan değilsiniz.
Özür dilerim , sizi kırdıysam bu hususta...
Karşıdan gelen sürücülerin gözünü alma konusun da doğru bir far ayarı ve CSP türü LED ürünleri ile bahsettiğiniz olumsuzluklar yaşanmayacaktır.
Uzun mesafeli yolculuklarım da gece sürüşü dikkate alındığında , çoğu zaman zifiri karanlık yollarda önümde bir araç ilerlemiyor ise iki şerit ortalı bir vaziyette uzun hüzmeli farları açarak yol alırım. İnanın o halde bile karşı tarafın selektörüne maruz kalmıyorum.
Far ayarları bozuk , ön-arka sis farları açık seyahat eden kişiler bence rahatsızlığın son noktası.

Not : Bu arada aracımın rengi bordo :)

b4eea5c639cbc8186018a14bf59a2ad6.jpg

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Sizi daha iyi anlıyorum , farklı görüşlere kapalı bir insan değilim elbette.
Sadece kalıp fikirli kişiler ile özellikle mutlak bir gerçek varken tartışmaktan yoruluyorum.
Tenzih ediyorum ki siz onlardan değilsiniz.
Özür dilerim , sizi kırdıysam bu hususta...
Karşıdan gelen sürücülerin gözünü alma konusun da doğru bir far ayarı ve CSP türü LED ürünleri ile bahsettiğiniz olumsuzluklar yaşanmayacaktır.
Uzun mesafeli yolculuklarım da gece sürüşü dikkate alındığında , çoğu zaman zifiri karanlık yollarda önümde bir araç ilerlemiyor ise iki şerit ortalı bir vaziyette uzun hüzmeli farları aşarak yol alırım. İnanın o halde bile karşı tarafın selektörüne maruz kalmıyorum.
Far ayarları bozuk , ön-arka sis farları açık seyahat eden kişiler bence rahatsızlığın asık son noktası.

CSP türü LED leri daha önceden bilmiyordum, bu LED lerden tecrübe etmek için aklımın bir kenarına yazdım

Trafikteki sürücülerde klişe olmuş bir far rengi yargılaması var Malatya, Sinop yada Hatay sürüş yapmak ve modifiye uğraşmak için harika şehirler, burada Kocaeli de yada İstanbul da ayarı bozuk Halojen farlar çok fazla uyarıya tacize maruz kalmaz iken beyaz farlar bu konuda daha şanssız.

Uzun far yakarak ilerlemek sürüş keyfi olarak çok hoş birşey ama sıklıkla sürüş yaptığım İstanbul yada Kocaeli de kazayla uzun farları başka bir araca arkadan sıkarsanız sizin arkanıza geçip farları en yukarı kaldırıp sizi metrelerce takip edebiliyor. Karşıdan gelene uzun süre uzun far yaktığınızda ise yavaşlayıp uzun korna çalan var:) çoğu zaman başımı aşağıda tutup sürmeye devam ediyorum. Uzun farları kullanmayı unutuyorum bazen. Düzce Balıkesir gittim o şehirler böyle değil. Zaten fabrikada işçiyim nadiren şehir dışına çıkıyorum bizim patron da Malatyalı:)

Bu durumda yüksek şiddette aydınlatma sağlayan farları özgürce kullanabilen sürücülere şahit olduğumda bunu merak ediyorum ilgimi çekiyor, geçen akşam -yağmur ve gece- bir aradayken işten eve gidiyorum sokak lambaları yanmıyor kapkaranlık yolda ilerliyorum FK7 nin farları kısa hüzmede bu kadarmış dedirtti, o akşam yolda karar pazarı ezbere gittim tabi diken üstünde ama ara sıra uzunları yaktığımda yol gayet güzel görünüyor fakat karşıdan gelen araç ve önümdekiler olmasa ne iyiydi:) malesef kısaları yakıp kapkara devam ettim.

FK7 nin far ampülü galiba değiştirilemiyor, ileride bir çift sağ sol Elegance farı alıp uydursam belki ihya eder.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Photon milestone exe serisini önceki aracım olan 2017 Opel Corsa'da uzunlara takmıştım. Gerçekten başarılı bir aydınlatması var. Şimşek etkisi çok net ve hızlı. Ben bu modelin 8000 K olanını aldığım için biraz maviye kaçıyordu. Ama ben önemsemedim. Tam beyaz istiyorsanız 6000 K olan modelleri almalısınız.

trnowa

0
Aracınız

Ugr60

0
Photon mileston h11 LED serisini kısalara takmak için aldım . Bakalım nasıl bir aydınlatma yakalayacağım. Ayar olarak bunun ayarı nasıl yapılır bilen birisi varsa yardımcı olabilir mi

Farklı mekanlarda benzer hiçlikler..

Geri