2020 - 2023'ün en iyi lastikleri

2023'ün Bağımsız Testlere göre En İyi Yaz Lastikleri:

Video

2022/2023'nin Güncel Testlerine göre En iyi Kış Lastikleri:

Testler 225/45 R17 Ebatlarındaki Lastiklerle yapılmış:

1.Karda Fren Testi: Yerli üretimi Petlas Snow Master burada iyi iş çıkarmış.

1667129956762.png

2. Karda Çekiş:
1667130261172.png

3. Karda Yol Tutuş
1667130308574.png

4. Islak Zemin Frenaj ve Yol tutuş performanslarına geçince Petlas, özellikle frenajda Blizzak LM005'in yaklaşık 12 metre daha sonra duruyor. 80km/s'lik bir hızdan yaklaşık 40metre sonra durması biraz ürkütücü. Wet handling tablosunda da pistte atılan tur süresini ifade etmekte.
1667130687053.png

5. a.Straight Aqua tablosunda Su drenaj performansı gösteriliyor ve burada lastik sudayken çıkılabilen hızlar verimiş.
b.Curved aquaplaning tablosunda da ıslak yolda hızlanmak için harcanan süreler verilmiş. Aracın yanal olarak kayma sürelerinin tersini yansıtıyor tablo bir nevi.

1667131172637.png

6. a.Kuru Zemin Fren performansı
b.Kuru zemin Yol tutuşunu gösteren pist süresi.

1667131555100.png

7. Gürültü ve kişisel bakış açısıyla (öznel) Konfor oranları:
1667131720599.png

8. Yuvarlanma Direnci ve Fiyat tabloları. Yuvarlanma direnci yakıt ekonomisine etki etmekte. Bu bağlamda petlas her iki tabloda da iyi bir konumda.
1667131929246.png

Test sonuçlarına göre R17 45/225 için 2022/2023'ün en iyi Kış lastikleri:

1. Bridgestone Blizzak LM05
2: Continental TS870
3. Hankook winter i cept RS3
4. Pirelli Cinturato Winter 2

Kaynak (Source): https://www.tyrereviews.com/Article/2022-Tyre-Reviews-Winter-Tyre-Test.htm
Test videosu :

2020'nin Güncel Testlerine göre En iyi Lastikler:

4 Mevsim Lastikler

1. Goodyear 4 seasons Gen 3
2. Hankook Kinergy 4S2
3. Continental AllseasonsContact
4. Bridgestone Weather Control A005
5. Michelin Crossclimate Plus

Kış Lastikleri
Bridgeston Blizzak LM005
Continental Wintercontact TS860
Michelin Alpin 6
Michelin Pilot Alpin 5
Nokian WR 4
Goodyear Ultragrip 9+
Goodyear Ultragrip Performance+
Hankook i Cept RS2

Yazlık Lastikler

-Performans

Michelin PilotSport 4 ve 4S
Goodyear F1 Eagle Assymetric 5
Continental PremiumContact 6
Hankook S1 Evo 3

-Düşük gürültü seviyesi ve düşük yakıt tüketimi
Goodyear Efficientgrip Performance 2
Nokian Wetproof
Falken Ziex ecorun 310
Michelin Primacy 4

Arkadaşlar Tyre review, 2020'nin en iyi lastiklerini bir videoda derlemiş ben de buradan yola çıkarak bir derleme yaptım. İlk etapta yazlık lastiklerden başladım, sonrasın 4 mevsim, en altta da yüksek performans lastik testleri ve SUV lastiklerinin test linklerine yer verdim. Dileyen oradan bakabilir. İlgili video en alttadır.

Yazlık lastik ile başlayalım:

Goodyear Eff. grip Performance 2'nin TÜV SÜD testleri :

ISLAK ZEMİN
wet braking perf.png
********************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

GY Eff. Grip 2, En iyi ıslak zemin yol tutuşuna sahip lastik olarak görünüyor teste katılanlar arasında.

Islak zemindeki yol tutuş ile devam edelim:

wet handling.png
********************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

.Diş aşınma.png

Aşınma testlerinde de yine oldukça iyi sonuç almış. Özellikle tanıdığımız ve bildiğimiz sert lastiklere göre ömrü +%50'den daha fazla görünüyor.

Farklı kaynaktan testlerle devam ediyorum: Lastik ölçüleri 225/50 R17 , test aracı Volvo denilmiş. Test İsveçte yapılmış.

Konfor ve yakıt ekonomisi testleri :

komfor ve ekonomi.png

Kuru Zemin Performansları

kuru zemin.png

Kaynak: https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2020-Teknikens-17-Inch-Summer-Tyre-Test.htm

4 MEVSİM Lastiklere bakarsak önerilen 2 Lastik mevcut: Michelin CrossClimate Plus ve Goodyear 4 Seasons Gen 3.

Goodyear'ın 4seasons Gen 3 testi yok yeni olduğu için ancak Gen2'nin olduğu testleri atıyorum:

Testler 225/45 R17 BMW 1 Serisi araçla yapılmış:

Kuru Zemin frenleme ve Yol tutuşu:

kuru zemin frenleme ve yol tutuşu.png

Kuru zeminde referans yaz lastiğine en yakın performansı Michelin CC+ vermekte...

Islak Zemin frenleme ve yol tutuşu testleri:

Islak zemin frenleme ve yol tutuşu.png

Karlı zemin fren ve yol tutuş testleri :

Karlı zemin.png

Yakıt ekonomisi ve gürültü değerleri :
ses.png

Aşınma değerleri, her 1000km'ye düşen fiyat ve lastik fiyatları tabloları:
fiyat.png

Bunların dışında Ultra Yüksek Performans Lastiklerinin testleri için şu linklere bakılabilir:

245/35 R19 ve 265/35 R19

Önerilenler genel olarak UHP için :

Continental SportContact 6
Continental PremiumContact 6
Goodyear Eagle F1 SuperSport
Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5
Michelin Pilot Sport 4S
Michelin Pilot Sport 4
Hankook Ventus S1 evo 3
Nokian PowerProof
Vredestein Ultrac Vorti
Falken Azenis FK510

SUV için önerilen Lastiklerin en tepesinde Michelin Pilot Sport 4 yer alıyor:

Testler:

Ekli dosyalar

• 1667130382805.png
    1667130382805.png
    41.8 KB · Görüntüleme: 15
  • 1667131781505.png
    1667131781505.png
    40.7 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Artık yaza doğru gidiyoruz denebilir. Yaz lastiği alınacak nasipse. Goodyear Efficient Grip Performance, Dunlop Sport BluResponse yada Hankook Ventus Prime 3 K125 alayım diyorum. Ne dersiniz ?? Yol gürültüsünün en az olması ve yol tutuş kalitesi öncelikler.
Ebat: 195/60/15
Üçü de iyi aslına bakarsanız. R15'te GY Eff. perf. 2 varsa o da tercih edilebilir. Hankook k125 aralarında en iyi kuru zemin yol tutuşa sahip olanı ancak aşınması yüksek bir lastik. Dunlop Bluresponse ve Falken ze310 benzer performansa sahip dayanıklı lastikler Hankook'a göre. Ancak tutuş olarak R15 2018 yılı testlerinde hankook'un gerisindeler.

Son düzenleme:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bende egp var 205/55/16 ama yol tutuşundan çok memnun değilim yokuşlarda yada sert kalkışlarda hemen sarıyor bu arabanın tasarımından mi lastikten mi bilemiyorum. Bir dahaki lastiğim continental olacak sanırım. Ayrıca egp2 çıktı o testlerde çok daha başarılı belki onda bu sorunu çözmüşlerdir.
Ön teker 150 torklu bir araçta bile sarıyorsa bence lastikle birlikte tutunma sorunu yaşadığınız asfaltın tutunma kapasitesinin düşüklüğünden de olabilir. Aynı denemeyi imkanınız varsa yeni ve temiz asfaltı olan bir yolda da denemenizi tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Hocam keşke bu konu bir anket şeklinde olabilse ve forum üyelerinin oylarıyla en iyisini seçebilsek bazı marka modeller yazılsa beğeni durumuna göre bir sıralama yapsak daha verimli bir sonuç alabilirmiyiz
Ön teker 150 torklu bir araçta bile sarıyorsa bence lastikle birlikte tutunma sorunu yaşadığınız asfaltı tutunma kapasitesinin düşüklüğünden de olabilir. Aynı denemeyi imkanınız varsa yeni ve temiz asfaltı olan bir yolda da denemenizi tavsiye ederim.

Civic Turbo

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam keşke bu konu bir anket şeklinde olabilse ve forum üyelerinin oylarıyla en iyisini seçebilsek bazı marka modeller yazılsa beğeni durumuna göre bir sıralama yapsak daha verimli bir sonuç alabilirmiyiz

Civic Turbo
Bu konuda anket açılabilir (sizde açabilirsiniz) ama anket tek bir soruya yönelik açılabiliyor.
Ancak lastik söz konusu olduğunda kullanım tarzları ve buna göre de beklentiler çok farklılaşabiliyor. Bazısı için sessizlik ön plandayken bazısı için yol tutuş, bazısı içinde dayanıklılık ön plana çıkıyor. Lastiklerin km arttıkça özelliklerinde de değişimler gözlenmeye başlanıyor.
Çoğu kişi tarafından irdelenmeyen ancak benim farklı yol koşullarında çok dikkatimi çeken hususta rutinde aracın kullanıldığı yolun asfalt kalitesi.
Bu husus ses ve yol tutuş konusunda kullanıcıların aynı lastiklerle çok farklı sonuçlar almalarına da neden olabiliyor.

Son olarak yanlış hatırlamıyorsam lastikle ilgili forumda üye olan bir arkadaşın lastik deneyimleri için hazırladığı bir sitesi var, incelenmesinin faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Aracınız
Civic ES7 2002
Bende egp var 205/55/16 ama yol tutuşundan çok memnun değilim yokuşlarda yada sert kalkışlarda hemen sarıyor bu arabanın tasarımından mi lastikten mi bilemiyorum. Bir dahaki lastiğim continental olacak sanırım. Ayrıca egp2 çıktı o testlerde çok daha başarılı belki onda bu sorunu çözmüşlerdir.
O şartlarda sarmaması mantıksız olur zaten diye düşünüyorum. Fizik kuralı böyle.

Aracınız
Civic ES7 2002
Ben de 205/55/16 EGP 2 var. 8 bin km dir kullanıyorum. Daha hiç patinaja kalmadım. Yol tutuşu ve gürültüsünden memnunum. Etiket değerleri: Islak zemin: A, Yakıt:B, 69 db. Şahsi düşüncem alınabilecek ideal bir lastik.
Benim ebatlarda EGP2 varsa direkt onu alacağım ama yoksa bu üçünden biri olacak nasipse.

Benim FB7 aracımda 205/55-r16 Michelin Primacy 4 lastikler var. 2 yıldan beri kullanıyorum. Diğer markaların tümü ile karşılaştıramam ama aracın üzerindeki orjinal Continental lastiklere göre daha çok memnun kaldım ben. Primacy 4 yol tutuşu oldukça iyi ve güven veriyor. Özellikle yolun boş olduğu zamanlarda kasıtlı ani fren ve dönüşler ile ara ara test ediyorum (kendimce), ve gayet başarılı olduğunu düşünüyorum. Continental lastikler de bana göre oldukça iyiydi esasında, 6 yıl 30bin km kullanmıştım ve yıpranma anlamında görsel olarak hiç bir sorun yoktu, ama orta seviye yokuşlarda bile kalkışta bariz patinaja geçiyordu hemen. Primacy 4'te şimdilik böyle bir durum yok, belki de görece yeni olduğu içindir. Gürültü seviyesi olarak Primacy 4 açık ara daha iyi kesinlikle. Cihaz ile ölçmedim ama öncekine göre gürültü hissedilir derecede azaldı gerçekten.
Kayınpederimin Skoda Rapid aracında 215/45-r16 Bridgestone Turanza lastikler var, 5yıl 30bin km oldu ama özellikle ön lastiklerin diş seviyesi acayip azalmış ve tüm lastiklerde gözle görülür ciddi çatlaklar var. Acil olarak değiştimek istiyoruz ama o kadar ara bir lastik ölçüsü ki hem stokta bulmak zor hemde fiyatı bilindik markalarda 900-1100 TL/adet seviyelerinde malesef. Alternatif ikinci kalite marka arayışı içerisindeyiz yani. Ben kullanmadım ama Turanza bu görüntüsü ile bana pek güven vermedi.

iPad cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic ES7 2002
Fiyat konusunda vs. yardımcı olabilecek bir arkadaşımız var mı acaba forumumuzda.. Bize ön ayak olsa, içimize sinse..

Çok uzun araştıran ve değerlendirmelerin ortasında diyalektik sonuca ulaşmaya çalışan biriyim.

FB7 lerin üzerinde gelen conti 2 ler dışında hiç conti almadım. Michelin ve Nokian kullandım sıklıkla

Ancaj FB7 nin eskiyen michelin lerini bu defa

Continental Premium contact 6 ile yeniledim.

İzlenimleri paylaşacağım

Geri