ABS VSA İKAZ LAMBASI

DDD

Ad Soyad
Deniz Doğan
Aracınız
Civic FD6 2008
Aracımda bir süredir ABS ve VSA ikaz ışıkları aynı anda yanıyordu. Bunun akünün zayıf olmasından kaynaklanabileceği ifade edildiği için aküyü ölçtürdüğümde zayıf çıktığı için yenisiyle değiştirdim. Ancak ikaz ışıkları hala yanıyor. Neyden kaynaklı olabilir ve başka neleri kontrol etmem gerektiği konusunda bilgisi olan var mı yardımcı olursanız sevinirim. Yoksa servisin dediği gibi bilgisayara bağlanıp arıza tespitinin mi yapılması gerekiyor.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Aracımda bir süredir ABS ve VSA ikaz ışıkları aynı anda yanıyordu. Bunun akünün zayıf olmasından kaynaklanabileceği ifade edildiği için aküyü ölçtürdüğümde zayıf çıktığı için yenisiyle değiştirdim. Ancak ikaz ışıkları hala yanıyor. Neyden kaynaklı olabilir ve başka neleri kontrol etmem gerektiği konusunda bilgisi olan var mı yardımcı olursanız sevinirim. Yoksa servisin dediği gibi bilgisayara bağlanıp arıza tespitinin mi yapılması gerekiyor.
Ben aracıma uygun OBD2 cihazı aldım...Arıza ışığı yakarsa telefon ile bağlantı kurup bakmak için...Hatta bu cihaz arıza kodunu siliyor... Eğer gerçekten bi arıza varsa çok zaman geçmeden tekrar yakar araç arızalı yerleri zaten....100/200 TL arası bişey...

Yada iyi bir özel servis yada yetkili servise gidip baktırın.Onlarda Daha detaylı ve büyük bir OBD2 Cihazı ile bakıyorlar..Akü den kaynaklı yanık kalmış da olabilir...yada gerçekten bi arıza var sizi uyarıyor da olabilir...

Son karar tabiki sizin. Ufuk Hondaşk. Saygılar

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Sebepsiz yanan VSA, ABS, direksiyon arıza, vs. Gibi ikazlarda araçta bir arıza yoksa obd cihazı ariza ışığının kaynağını bulamıyor.

Fc5 aracıma subap ayarı yaparken araç sökülü vaziyette kontağı açarak aracı Park konumuna almıştım. Araç çalıştıktan sonra VSA, arıza isigi, direksiyon ışığı bir müddet yanmaya devam etmişti. Bu sırada elm327 ile baktığımda bir arıza kaydına rastlamamistim. Akü zayıfsa yada kontak açıkken elektrik sistemiyle ilgili bir parça söküldüyse bir süre yaniyor.

DDD

Ad Soyad
Deniz Doğan
Aracınız
Civic FD6 2008
Ben aracıma uygun OBD2 cihazı aldım...Arıza ışığı yakarsa telefon ile bağlantı kurup bakmak için...Hatta bu cihaz arıza kodunu siliyor... Eğer gerçekten bi arıza varsa çok zaman geçmeden tekrar yakar araç arızalı yerleri zaten....100/200 TL arası bişey...

Yada iyi bir özel servis yada yetkili servise gidip baktırın.Onlarda Daha detaylı ve büyük bir OBD2 Cihazı ile bakıyorlar..Akü den kaynaklı yanık kalmış da olabilir...yada gerçekten bi arıza var sizi uyarıyor da olabilir...

Son karar tabiki sizin. Ufuk Hondaşk. Saygılar
Ufuk bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bende OBD cihazı alıp bakmayı düşündüm ancak ortalama fiyatlarda satılan baktığım bütün cihazlarda genellikle Hız, Devir, Yakıt Tüketimi, Motor Suyu Sıcaklığı, Yakıt Basıncı, Manifold Basıncı, Hava Giriş Sıcaklığı, Hava Akışı, Yakıt Seviyesi gibi genel verileri veya arızaları göstermekte. Ancak ABS ve Hava Yastığı arıza tespiti de olanı göremedim. Bu arızaları da gösteren bildiğiniz bir marka ve model varmı.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Ufuk bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bende OBD cihazı alıp bakmayı düşündüm ancak ortalama fiyatlarda satılan baktığım bütün cihazlarda genellikle Hız, Devir, Yakıt Tüketimi, Motor Suyu Sıcaklığı, Yakıt Basıncı, Manifold Basıncı, Hava Giriş Sıcaklığı, Hava Akışı, Yakıt Seviyesi gibi genel verileri veya arızaları göstermekte. Ancak ABS ve Hava Yastığı arıza tespiti de olanı göremedim. Bu arızaları da gösteren bildiğiniz bir marka ve model varmı.
Evet yazdığınız verileri gösteriyor Basit sistem tabir edilen OBD2 cihazı....Daha tedaylı görmek isterseniz daha profesyonel bi OBD2 cihazı ile bakılması gerekir, bu da servislerde yada sanayi de ustalarda yada sanayide Arıza kodu işi yapan dükkanlar var...bakmaya 100 ile 200 TL arasında para istiyorlar...

Ben sizin yerinizde olsam yetkili honda servise bi sorarım bu işin ücreti ne kadar diye,, size en azından, aracınızdaki problemin önemli/önemsiz olduğunu söylerler...

Diğer alternatif sanayide Arıza kodu okuyan dikkanlar ama onlar durumu müdahale etmiyor, sadece arızayı söyleyip yorum yapıyorlar,, ben bi kez baktırdım ama tatmin olamadım verdiğim para boşuna gitti....iyi günler

Son karar tabiki sizin. Saygılar

Geri