AFR Ayari

Selam arkadaşlar bu aralar bayağı bir ses getiren lpg li araçlarda AFR ayarı var aracına bu ayarı yaptıran oldumu var ise yorumlarını alabilirmiyiz

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Daha önce izlediğim şu 2 video var AFR ayarıyla ilgili.
İzleyip kendinize bir şeyler çıkartabilirsiniz.

Bunları izledim zaten benim karamsarligimda bu youtube deki herkesin kendine göre yapmış olduğu videolar mesela birde ismini vermeyeceğim ......... mühendislik var oda tamamen tersi videolar yayınlıyor acaba diyorum bu forumda olupta aracına yaptıran arkadaşlar varmi?

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Bunları izledim zaten benim karamsarligimda bu youtube deki herkesin kendine göre yapmış olduğu videolar mesela birde ismini vermeyeceğim ......... mühendislik var oda tamamen tersi videolar yayınlıyor acaba diyorum bu forumda olupta aracına yaptıran arkadaşlar varmi?

Bahsettiğiniz firma lpg servisi veriyor, normaldir onu savunması.
Ben yaptırın ve ya yaptırmayın diyemem.
Konu ile ilgili görüşler ortada.
Mantığınıza güvenip kendiniz kararını verin.

Benim görüşüme göre bu ayar rutin lpg bakımlarında ya da ilk takılıdığında zaten yapılması gerekir, ekstra gidipte yaptırılması için para vermek saçma.

Mesela ben sizin aracınıza 4 lastik takayım, ama rot balans yapmadan göndereyim, sonra diyeyim ki gelip rot balans yaptırmanız lazım şu paraya.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Afr ayarını abartarak anlatıyorlar. Esasında olay ince bir lpg ayarından ibarettir. Bu ayarı yapan kişilerin 150-200 ₺ almalarını abartı buluyorum. Yok araç fişek oldu şöyle oldu böyle oldu. Bunlar bana inandırıcı gelmiyor. Tamamen kandırmaca. Peki o zaman bu ayar çok önemliyse lpgciler bu ayarı lpg kiti taktıkları araca neden yapmıyorlar. Bu benim şahsi düşüncem.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001

Dediğiniz yeri biliyorum. Karşılıklı videolar ile bu olayı iyice tartışma konusuna döndürdüler. Açıkcası bende rahatsız oldum. Forumda gördüğüm yorumlardan uygulama yapanlar şu meşhur vtec silkelemesini benzin ayarına getirdiğini belirtmişlerdi.
Afr sonuçta bir lpg ayarı. Yanlış bir montaj ile ağzınızda kuş tutsanız düzgün bir ayar yapılamaz.

LPG için en önemli 3 kriter
> Lpg takılacak aracı iyi tanımak.
> Araca uygun marka ve montaj.
> Güzel bir ayar.

Gördüğüm muhtelif ayar çeşitleri.
> Araç sabit iken yapılan ayar. (En basitinden)
> Resmi bayilerde olan ( firmanın aracınıza uygun hazır lpg programını direk ecuya kopyalaması)
> Aracı bilgisayara bağlayıp 30 km. 100-120 km. hız ile yol ayarı yapmak.
> Widebant ile yola çıkıp ayar yapmak. (Açık ve kapalı iki döngüyüde görür. Bütün devir aralığını ayrı bir şekilde görüp ayar yapmanızı sağlar.)

Sıkıntı nerede?

> Bence en birinci problem lpg ustları. Adam gibi montaj ve ayar yapılsaydı bu mevzuyu konuşmazdık. Problem çekenlerin yorumlarına baktım. Bir sürü para harcamış ve çözüm bulamamışlar. Ve çok sinirliler.

> Afr ayarı dediklerinde Widebant sensörü olaya giriyor. Pahalı bir parça. Lüks araçlarda bu cihaz hazır takılı oluyor. Bunu bilgisayarda görebiliyorsunuz. Civic gibi C segmenti bir araca pek koymazlar. Kapalı (ekonomik) veya açık (performans) yakıt hava karışımını görebilirsiniz.

> Birde lpg markaları işin içine giriyor. Yazılımlar farklı açık döngüyü kendi ayarlayan var. Senin sürüş tarzına göre ayarını tekrar düzenleyen çok güzel sistemler var. Bu markalar ile çalışanlar elbette gerek yok diye söyler.

> Velhasıl kelam bende Zavoli bora obd2 (akıllı sistem sürüş tarzını takip ediyor.) var. Yetkili serviste yaptırdım. Fabrikasyon ayarı ve yol ayarı yaptık. Ne arıza lambam yanıyor. Ne performans sıkıntım var. Nede fazla yakıt harcıyorum.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.

Aracınız
Civic FB7 2014
Brc kullanicilar icin yol ayari yapiliyor,sistem afryi buna gire otomatik yapiyor..dun aracima yol ayari yapildi,7000devire kadar basinc izlendi, ayrica ayni guzergah ayni surus tarzi ile hem benzinde hem lpgde yol bilgisayarinin gosterdigi yakit tuketimine bakildi..ikisinde de ayni guzergahta ayni yakit degeri gosterdi(yol bilgisayarindaki deger 9lt oldu)ayari yapan kisi bunun onemli bir kriter oldugunu soyledi..benim yol ayari maceramin ozeti budur..

Benim aracim kalkışlarda hantal 2015 fb7 orjinal brc lı bu araçların genel sıkıntısı bu galiba onun için nasıl seri olur onun peşindeyim

Aracınız
Civic FB7 2014
@vanheru aracın performansında bir fark gözlemlediniz mi?
Oyle aman aman araba ucup kacmadi :) daha stabil hale geldi gibi..dub gun boyu klima acik gezdim herhangi bir silkeleme titreme stop etme yasamadim.. yeri gelmisken sorayim : klima acikken rolanti devri 700un hemen ustu civari sabit sizde de oyle mi? Klima kapali 750 760

Geri