Akü problemi (araç çalışmıyor)

Aracınız
Civic FC5 2018
Merhabalar.
Civic FC5 2018 Eco Elegance aracımız var.
2020 senesinde aküsü garanti kapsamında değişti. (2020 Ekim ayında aracın aküsü öyle bitmiş ki merkezi kilit bile pasif idi.)
Geçtiğimiz Aralık ayında 3 - 4 gün aracı çalıştırma fırsatımız olmadı.
Otogara gitmek için araca bindik, bir de ne görelim, kontağı açıyoruz göstergenin yarısında ışık var, yarısında yok, farlar gidip gelerek yanıyor.
Araç marş almadı.
Takviye yapıp devam ettik.
50.000 bakımı için servise gittik ve akü ölçümü yaptırdık.
Bir sıkıntı çıkmadı.

Sizce bunu neden yapar?
Serviste somut olarak bir problem görünmediği söylendi.
Ancak acil bir durum olsa aracın çalışması meçhul...

Bir öneriniz var mıdır?

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Geçmiş olsun hocam. O kadar kısa bir sürede akünün bu tarz hareket etmesi normal değil. Ben kaçak olabilme ihtimalini düşünürdüm. Yada içeriden birşeyler açık kalmış da olabilir.
Yeni yaşadığım tecrübem. İç aydınlatmadan biri açık kalmış. 2 gün geçti. Araç kapısını manuel açtım. Takviye ile hemen çalıştı. Çalıştıktan sonra sanayiye gittim. 15 kilometre veya yarım saat çalışma ile akü hemen kendisine geldi. Herhangi bir ek işlem yapmadık. Akü kendine gelesiye kadar motor rölantiyi yüksek tuttuğunu farkettim.
Servis akü ile nasıl bir işlem yaptı?
Yükleme testi yapıp, şarj voltajı kontrol edilmeli.

Aracınız
Civic FC5 2018
Geçmiş olsun hocam. O kadar kısa bir sürede akünün bu tarz hareket etmesi normal değil. Ben kaçak olabilme ihtimalini düşünürdüm. Yada içeriden birşeyler açık kalmış da olabilir.
Yeni yaşadığım tecrübem. İç aydınlatmadan biri açık kalmış. 2 gün geçti. Araç kapısını manuel açtım. Takviye ile hemen çalıştı. Çalıştıktan sonra sanayiye gittim. 15 kilometre veya yarım saat çalışma ile akü hemen kendisine geldi. Herhangi bir ek işlem yapmadık. Akü kendine gelesiye kadar motor rölantiyi yüksek tuttuğunu farkettim.
Servis akü ile nasıl bir işlem yaptı?
Yükleme testi yapıp, şarj voltajı kontrol edilmeli.
Teşekkürler hocam.
Ben de normal olmadığını düşünüyorum. Kaçak ihtimali benim de aklıma geldi, ışıklı kapı eşiği var acaba onun elektriğini farklı bir şekilde mi aldılar diye düşündüm.
Biz genel olarak aracın tavan lambalarını kullanmıyoruz (aküyü bitiriyor diye).
Dediğiniz gibi takviye sonrası ilk çalıştığında güvenlik sistemleri arızalı gözüküyor, bir 15 dakika 50 km/h üstünde gezince akü kendine geliyor.
Servis aküye voltaj ölçümü yapmış, bir sıkıntı çıkmamış.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Teşekkürler hocam.
Ben de normal olmadığını düşünüyorum. Kaçak ihtimali benim de aklıma geldi, ışıklı kapı eşiği var acaba onun elektriğini farklı bir şekilde mi aldılar diye düşündüm.
Biz genel olarak aracın tavan lambalarını kullanmıyoruz (aküyü bitiriyor diye).
Dediğiniz gibi takviye sonrası ilk çalıştığında güvenlik sistemleri arızalı gözüküyor, bir 15 dakika 50 km/h üstünde gezince akü kendine geliyor.
Servis aküye voltaj ölçümü yapmış, bir sıkıntı çıkmamış.
Rica ederim.
Benim araçtada sonradan takılı, ön sis farları, ayak aydınlatması, ön kamera, ön koltuk ısıtma pedi vb. Bunların hepsi açık kalsa bile konağı kapatınca hepsi kapanacak şekilde ayarlattım. Stoplar açık kalsa kapı açınca ikaz sesi ile uyarıyor.

Aracınız
Civic FC5 2018
Rica ederim.
Benim araçtada sonradan takılı, ön sis farları, ayak aydınlatması, ön kamera, ön koltuk ısıtma pedi vb. Bunların hepsi açık kalsa bile konağı kapatınca hepsi kapanacak şekilde ayarlattım. Stoplar açık kalsa kapı açınca ikaz sesi ile uyarıyor.
Bunun için elektriği nereden almak gerekiyor? Kontaktan mı?

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Şehir dışındayım şuan..Eşimin başına gelen olayı anlatayım..Belki birilerine fikir verir..
Aracım 2018 Fc5 1.6 Eco Elegance otomatik

2020 yılında aracımın önceki sahibi akü problemi yaşamış ve yetkili servis inci marka sıfır akü değişimi yapmış...

Şuan 2023 Şubat ayındayız..Denizli malum soğuk memleket...Eşim aracı çalıştırdığını zannedip... kontağı 1 konumunda açık unutuyor 15/20 dk...ve fanı açıyor aracın içi ısınsın diye 15/20 dk fan da açık kalıyor ...sonra aracı çalıştırmadığını anlayınca marş yapıyor.. veee sürpriz araç marş almıyor/çalışmıyor....

Başka bir araçtan takviye ile kardeşim aracı çalıştırıyor ....2 gündür problem yok...Sanırım aküyü kurtardık.Öyle umuyorum .. Bu sene 3 üncü kışını görüyor akü...4 üncü kışıda kurtarırsak tamamdır diyeceğim....4 yada 5 inci kışta değişir akü m diye düşünüyorum...

Akü tercihim
1. Varta 45 ve üstü amperler
2. İnci 45 ve üstü amperler olacak...

Araçta açık lamba/ açık anahtar unutmayın ve ilk marşı yaparken bütün elektrikle çalışan donanımı (fan vs. gibi ) kapalı hale getirip marş yapın.. ... İyi günler

Son karar tabiki sizin. Saygılar

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FC5 2018
Şehir dışındayım şuan..Eşimin başına gelen olayı anlatayım..Belki birilerine fikir verir..
Aracım 2018 Fc5 1.6 Eco Elegance otomatik

2020 yılında aracımın önceki sahibi akü problemi yaşamış ve yetkili servis inci marka sıfır akü değişimi yapmış...

Şuan 2023 Şubat ayındayız..Denizli malum soğuk memleket...Eşim aracı çalıştırdığını zannedip... kontağı 1 konumunda açık unutuyor 15/20 dk...ve fanı açıyor aracın içi ısınsın diye 15/20 dk fan da açık kalıyor ...sonra aracı çalıştırmadığını anlayınca marş yapıyor.. veee sürpriz araç marş almıyor/çalışmıyor....

Başka bir araçtan takviye ile kardeşim aracı çalıştırıyor ....2 gündür problem yok...Sanırım aküyü kurtardık.Öyle umuyorum .. Bu sene 3 üncü kışını görüyor akü...4 üncü kışıda kurtarırsak tamamdır diyeceğim....4 yada 5 inci kışta değişir akü m diye düşünüyorum...

Akü tercihim
1. Varta 45 ve üstü amperler
2. İnci 45 ve üstü amperler olacak...

Araçta açık lamba/ açık anahtar unutmayın ve ilk marşı yaparken bütün elektrikle çalışan donanımı (fan vs. gibi ) kapalı hale getirip marş yapın.. ... İyi günler

Son karar tabiki sizin. Saygılar
Geçmiş olsun hocam. Sanırım bizim araçların elektrik konusunda bir hassasiyeti var. Bir çok FC5 sahibinden böyle problemler duydum.

Geri