Akü’yü uzun yıllar kullanmak için nelere dikkat edilmeli ?

1 ay önce fd6 cıvıc aracımın üstündeki bosch 45 amper akü bitti bende orjinal değerde 45 amper inci akü aldım yanlız aküyü 6 sene kullananda var 2 senede değiştirmek zorunda kalanda aküyü uzun yıllar kullanmak için nelere dikkat edilmeli ?

"Yüksek devir bandında yaşamaktır HONDA"

1 ay önce fd6 cıvıc aracımın üstündeki bosch 45 amper akü bitti bende orjinal değerde 45 amper inci akü aldım yanlız aküyü 6 sene kullananda var 2 senede değiştirmek zorunda kalanda aküyü uzun yıllar kullanmak için nelere dikkat edilmeli ?

Öncelikle altenatörünüz sağlıklı çalışıyor olması gerekir. Ayrıca aracın orjinali dışında extra güç harcayacak elektrik-elektronik sistemler varsa,eklenmişse bunlara uygun akü kullanmak faydalı olacaktır. Ben aracı çalıştırırken hiç bir elektrik/elektronik cihaz açmıyorum araçtaki, farlar-teyp-cam-sunroof vs. Stop edeceğim zamanda kapatacağım şeyleri stop etmeden önce kapatıp öyle stop ediyorum. Ne kadar faydalıdır bilmiyorum ama bana mantıklı gelen kullanım şekli bu. Çok sık çalışıp/stop etme( çalışıp 3-5 dk içinde stop etme) durumu etkileyebilir, akü tam dolumu gerçekleştirmeden tekrar stop edip tekrar çalışması ömrünü kısaltabilir diye düşünüyorum.Sonuçta marş sırasında ciddi bi enerji tüketimi oluyor.

iPhone cihazından gönderildi.

Öncelikle altenatörünüz sağlıklı çalışıyor olması gerekir. Ayrıca aracın orjinali dışında extra güç harcayacak elektrik-elektronik sistemler varsa,eklenmişse bunlara uygun akü kullanmak faydalı olacaktır. Ben aracı çalıştırırken hiç bir elektrik/elektronik cihaz açmıyorum araçtaki, farlar-teyp-cam-sunroof vs. Stop edeceğim zamanda kapatacağım şeyleri stop etmeden önce kapatıp öyle stop ediyorum. Ne kadar faydalıdır bilmiyorum ama bana mantıklı gelen kullanım şekli bu. Çok sık çalışıp/stop etme( çalışıp 3-5 dk içinde stop etme) durumu etkileyebilir, akü tam dolumu gerçekleştirmeden tekrar stop edip tekrar çalışması ömrünü kısaltabilir diye düşünüyorum.Sonuçta marş sırasında ciddi bi enerji tüketimi oluyor.

iPhone cihazından gönderildi.

Bende sizin gibi yapıyorum araç çalışmıyorken far, müzik sistemi gibi donanımları açmıyorum akü ne kadar tam şarja yakın durursa ömrü okadar uzun olur bence, ve akü fiyatlarıda almış başını gidiyor 2 senede bir akü almak istemiyorum açıkcası

Artı olarak şuda yapılabilir. Kışın çok soğuklarda araç günlük kullanılmıyorsa 2-3 günde bir çalıştırıp akünün şarjını tazelemekte fayda var. Çünkü soğukta akünün elektrot iletkenlik azalıyor. Akü arızaları en fazla kışın meydana gelir.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Arabamın üzerindeki yuasa akü 7 sene gitmişti ve ekstra hiç bişey yapmamıştım...
Sonrasında aldığım varta 9 ay sonra garantiden değişti yani işin aslı biraz şans işi sanırım...

Benim gördüğüm aküleri artık eskisi gibi uzun ömürlü yapmıyorlar. 2 sene garanti. 3 senede bitti deniyor. Amaç uzun süreden ziyade tekrar satıp para kazanmak!

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Geri