Araç Giderken Vitesi R ye Almak

Ben bu gün seyir halinde ışığa yaklaşınca N ye ordan da hızımı alamayıp R ye aldım
Araç fb7 bir saniyeliğine kamera ekranda göründü r ye aldığımı fark ettim hemen geri D ye çektim. Fakat herhangi bir yavaşlama ya da sarsıntı vs ses gelmedi. Dalgınlıktan oldu tamamen .
Şanzımana zarar verdim mi acaba ?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

gunesec

Özel Üye
Ben bu gün seyir halinde ışığa yaklaşınca N ye ordan da hızımı alamayıp R ye aldım
Araç fb7 bir saniyeliğine kamera ekranda göründü r ye aldığımı fark ettim hemen geri D ye çektim. Fakat herhangi bir yavaşlama ya da sarsıntı vs ses gelmedi. Dalgınlıktan oldu tamamen .

Vuruntı sarsıntı olmadıysa bir şey olamamıştır.
Koruma vardır kesin. Olsa hissedersiniz.

Hiç vuruntu sarsıntı olmadı dıt dıt diye park sensörü sesi geldi geri görüş kamerası açıldı
Hemen kolu N ye
ordan da D ye çektim.
Herhangi bir anormallik olmadı sonrasında

gunesec

Özel Üye
Hiç vuruntu sarsıntı olmadı dıt dıt diye park sensörü sesi geldi geri görüş kamerası açıldı
Hemen kolu N ye
ordan da D ye çektim.
Herhangi bir anormallik olmadı sonrasında

O zaman bir sorun olmamıştır. Bu tür sıkıntıları düşünerekten ona göre yazılım atılmıştır. Mesela önceki aracımda (scenic2) otomatik el frenine bir dokunmamla, hızım 10 km/s altındaysa tutuyordu, tekerleri kilitliyordu. Daha yüksek hızlarda hiçbşr hareket olmuyordu.
Şimdiki aracımda bunu deneyemedim ama sizin olayda şanzumandan garç gurç sesleri gelmemiş ve sonrasında da bir problem yaşamamışsınız.? Belli bir hızın altında geri vitese geçiş için aracın beyni komut veriyordur. Yoksa, bu sebepten dolayı şanzımanı kucağına alan hiç duymadım. ?Bir sorun olacağını düşünmüyorum. Olsaydı r ye aldığınız an olurdu.

Aracınız
Civic FB7 2014

böylelikle yllardır insanların kafasındaki soruya da yanıt bulmuş olduk :)
demek ki birşey olmuyormuş, koruma devreye giriyormuş.. yine de aman dikkatli olun =)

böylelikle yllardır insanların kafasındaki soruya da yanıt bulmuş olduk :)
demek ki birşey olmuyormuş, koruma devreye giriyormuş.. yine de aman dikkatli olun =)

Teşekkür ederim
Rahatladım biraz.
Sonrasında aracın vites geçişleri vs hiç bir sıkıntı görmedim. Hatta aracı sonradan geri vitese de attım baktım vs sıkıntı yoktu.

Ad Soyad
Çağrı Gül
Aracınız
Civic FE1 2021
Dostlar takmayın kafanıza sizin D ye almanızla MEKANİK olarak bir dişliyi falan biryere takmıyorsunuz elektronik beyne sinyal yolluyorsunuz oda şartlar uygunsa yerine getiriyor kırma dökme olayı ancak eski otomatik araçlarda olur ancak bizim araçlarda R yada D tamamen elektronik bu arada mekanik olarak geçen viteslerdede araç hareket ettikten sonra bir kilit araya girer R aldırmaz olduki onuda kırdın anca ozaman şanjıman dağılır çok zor bir ihtimal yani

2020 fc5 elegance 1.6 benzin

Dostlar takmayın kafanıza sizin D ye almanızla MEKANİK olarak bir dişliyi falan biryere takmıyorsunuz elektronik beyne sinyal yolluyorsunuz oda şartlar uygunsa yerine getiriyor kırma dökme olayı ancak eski otomatik araçlarda olur ancak bizim araçlarda R yada D tamamen elektronik bu arada mekanik olarak geçen viteslerdede araç hareket ettikten sonra bir kilit araya girer R aldırmaz olduki onuda kırdın anca ozaman şanjıman dağılır çok zor bir ihtimal yani

2020 fc5 elegance 1.6 benzin

Eyvallah hocam
Bilgilendik

Aracınız
Civic FC5 2019
2006 da iken 96 otm. Bir vectram vardi. Cocuklarla piknikden geliyordum. Rampa asagi bir yoldu. Bosa attim. Bir kac sn. sonra bir daha bosa attim. Ve bir daha bakamadum. Hanima dedim bu r demi n demi. Oda r dedi. Aha dedim ............. Sanzimani kucagimiza aldik. Sonra yaaavasca d aldim. Hic bisiyde olmadi. Sanayiye gittim ustama anlattim. Abi sanziman kendini korumaya alir geçirmez demisti. Ogunden beri sadece d harfini bilirim. Kimseyede tavsiye etmem.

.

Geri