Arka bilya sorunu,

Aracınız
Selamun aleykum arkadaşlar,

2011 model aracımda arka teker bilyası değişimi yaptık. Arka bilyalar porya ile birlikte satıldığı için aslında ince bir işçiliği yok. Ancak bilyanın sensörle temas eden halka şeklinde kısmı biraz geride olduğu için sensör görmüyor ve VSA hata lambası yanıyor. Bilya Kyoto marka ama üretim hatası olabilir diye düşünüyoruz. Montaj hatası düşük ihtimal çünkü sabit bir yeri var. Sizce ne olabilir?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Eski FD6mda NTN SNR marka parça ile arka porya değişimi yaptırmıştım ve bahsettiğiniz gibi sorunla karşılaştığımı hatırlamıyorum.
Aracın üzerinden çıkanda da NTN yazısı vardı.
Takılan poryanın parça kodunu aracın şasi numarası ile teyit ettirdiniz mi? Tam uyumlu parça takılmamış olma ihtimali bence daha yüksek gibi.

Aracınız
Ankara'nın ve muhtemelen Türkiye'nin en büyük Honda parça tedarikçisinden aldığım için uyum sorunu olma ihtimali yok denecek kadar az. Her üründe olduğu gibi yedek parçada da hatalı ürün olabilir. Çok şükür işlemi yapan usta ile parça aldığım yer birbirini tanıyor. Pazartesi yeni parça gönderecekler, böylece montajda mı yoksa parçada mı sorun var anlaşılacak. Gelişmeleri paylaşırım.

Aracınız
Evet, ustanın teşhisi doğru çıktı. Bilyanın sensörle temas eden dairenin bir kısmı göçük olduğu için hata veriyordu. Gerçekten sensörler çok hassas, birkaç milimlik hatayı bile tolere etmiyor. Yeni parçayı takınca test sürüşünde ışıklar kendiliğinden söndü, bilgisayara bağlamaya bile gerek kalmadı. Aşağıda hatalı kısmın resmini paylaşıyorum, hatalı bölgeyi de işaretledim:

bilya.jpg

Geri