Arka Koltuk Emniyet Kemeri Uyarısı

Aracınız
Civic FC5 2021
Arkadaşlar merhaba. Kontağı çevirip orta paneli açınca önce sürücü için emniyet kemeri uyarısı geliyor ve 3 saniye kadar durup geçiyor. Hemen sonra arka koltuktaki yolcular için emniyet kemeri uyarısı çıkıyor ve 1 dakika kadar ekrandan gitmiyor. Direksiyon üzerindeki info tuşuna basınca geçiyor fakat bu her seferinde tekrarlanıyor.

Bu uyarıyı kapatmak için geriye dönük tüm mesajları okudum, fb7'de de aynı sorunu yaşayanlar olmuş ama net bir cevap bulamadım. Kullanım kılavuzunda aracın arka kapıları açıldığında veya emniyet kemeri tak çıkar yapıldığında yanar diyor. Ama ben arka kapıları hiç ellemeden aracın kilidini açıp şoför kapısını açıp arabaya oturuyorum, kontağı çevirir çevirmez önce şoför koltuğu için sonra arka koltuklar için emniyet kemeri uyarısı geliyor. Şoför emniyet kemeri bağlı olunca direk arka koltuklar için olan uyarı ekrana geliyor.

Arka koltuktaki kemerleri takıp çıkardım, kapıları açıp kapattım, aracı kilitleyip yeniden başlattım ama sürekli aynı uyarıyı gösteriyor. Birkaç saniye içinde geçse sıkıntı yapmam ama 1 dk kadar orada duruyor ve i tuşuna basmayana kadar gitmiyor. Ayarlardan kapatma gibi bir seçenek de bulamadım.

Önceki konularda bir kullanıcı koltukları sök-tak yapınca düzelir demiş ama onu nasıl yapabileceğimi anlamadım. Ayrıca bildiğim kadarıyla arka koltuklarda sensör yok.

Kitapçıkta bilgi şöyle:
emniyet-kemeri-arka-koltuk.png

Ekranda görünen uyarı ise şu:

ekrandaki-goruntu.png

Aracınız
Civic FC5 2020
Arabanın 1.000 bakımında servise sordum bu durumu, bunun bir hata olmadığını söylediler, hepsinde böyle çalışıyormuş. Hatta ben kitapçıkta sadece arka kapı açıldığında veya kemer bağlandığında çalışması gerekiyor deyince orada 2021 model 3-4 arabaya birlikte baktık, hepsinde benim arabadaki gibi uzun süre görünüyor uyarı. Servistekileri de bunun mantıksız çalıştığına ikna ettim fakat hiçbir çözüm bulamadılar. Ben de çözümü üç tane sahte emniyet kemeri tokası alarak çözdüm. Artık bu gereksiz uyarıdan kurtulmuş oldum, sandığım gibi bir görüntü kirliliği de olmadı.

Sadece şunu merak ediyorum. Basit bir kaza durumunda arkadaki emniyet kemerleri takılı olduğu için arka hava yastıkları otomatik açılır mı? Bayağı bir başlık okudum ama bazıları kemerden bağımsız çalıştığını bazıları kemer takmayınca hava yastığının açılmadığını vs. yazmış.
Hava yastığı açması için emniyet kemeri takılı olmasına gerek yoktur darbe sensörü şiddete göre hareket eder ayrıca kaza Sırasında arka emniyet kemeri bağlı olmayan kişi hem kendi hemde ön koltukta kişiler için büyük bir risktir kendi canı için değilse bile ön koltuktaki kişilerin can güvenliği için mutlaka takması gerekiyor

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri