bakım maliyetlerini düşürme

muratk

0
Aracınız
Civic FC5 2017
FC5 bakım maliyetlerinin pahalı olduğu bir çok üye tarafından belirtilmektedir.
özellikle muadili araçlarla kıyaslandığında bunu daha iyi görebilirsiniz.
çevrenizdeki diğer araç sahiplerine sorabilirsiniz.
yaklaşık 900tl bakım maliyeti 15000km de olsa daha makul olabilir.

ben bakım maliyetlerini düşürmek için aşağıdaki çarelere başvuracağım.
1- motor yağını dışarıdan alıp servise vereceğim, dışarıdaki fiyat 100tl civarı, servisde 200tl üzeri
2- servis her iki lpg filtrelerini 10000 km de değişiyor, brc büyük filtreyi 10000, küçük filtreyi 20000km de değişiyor. yani küçük filtre 20000km de değişmeli,
3- polen filtresini yan sanayi kullanacağım, kendim değiştireceğim.
4- atık malzeme ücreti ödemek istemiyorum servise, boş 5lt lik pet şişe ve market poşeti vereceğim servise, atık malzemelerimi bunlara koydurtacağım.
5- bildiğim kadarıyla hava filtresinin değişim periyodu 10000 km den fazla, bu 20000 ile 40000 km arası olabilir. bunu kesin öğrenip ona göre değişim yaptırmak gerekli, somut bilgiye dayanmalı

tasarruflarım şöyle olacak;
1- 100tl
2- 22tl
3- 95tl
4- 19tl
kabaca toplam tasarruf ; 236tl
böylece bakım maliyeti daha makul seviyelere gelir.

sizler bundan başka ne önerirsiniz veya ne gibi tasarruflar yapıyorsunuz

TAYGUN

0
Aracınız
Arkadaşlar Kuzenimde Skoda rapid var
Araç 60000 km lerde son 4 bakımını dışarıda Özel Bosh serviste yaptırdı
Geçen ay motorda bulunan parçalardan biri ile ilgili sorun çıkardı araba
Normal şartlarda garantiden değişiyor dedi ama son bakımları dışarıda yaptırdığı için servis önce ne yazıkki garanti dışı kalacak dedi
Akabinde elinde fatura olduğunu özel bosh serviste bakımını yaptırdığını dile getirince avek servis garantiyi bozmayacağını sölemiş

Acaba Honda servisleri içinde aynı şey geçerli olurmu?

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=7220]muratk[/MENTION] Cevaplarım,

1. Dışarıdan gelen yağı her servis kabul etmiyor.

2. Filtre konusunda haklısınız brc nin değiştirdiği gibi hareket edilebilir.

3. Polen filtresini bende bu şekilde yapıyorum.

4. Atık konusu sıkıntılı servisin atığı bertaraf ettiğini göstermesi gerekiyor.

5. Hava filtresi Fc5 kasaya kadar 20k km de değişiyordu, honda Türkiye servisler para kazansın diye 10k km çekmiş, bunun teknik bir açıklamasının olmadığı düşünüyorum tamamen para kazanmak amaçlı bir değişim.

Bence şu yapılabilir sırf servisi zor duruma sokmak için aracın üzerinden çıkan eski parçalar istenebilir.

Aracınız
Açıkçası ben 10 000 bakımının da tamamen para amaçlı olduğunu düşünüyorum. Atmosferik motorlu araç sonucta. Daha önceki aracım Dizel di 15 K bakımı vardı, dizel de motor yüksek basınç, yüksek tork, sıcaklık, yüksek hava akış debisi gibi daha ağır şartlarda çalışıyor ona rağmen 15k bakımı vardı.
Bakımda yağ simsiyah çıkardı, bu araçta yag renk bile değişmemiş oluyor bakımda.
Bu ilk Honda aracım, açıkçası gördüğüm kadarı ile Hondanin kemik bir müşteri kitlesi var, büyük kısmı çok km yapmayan emekli ve memur kesimi,
Honda tr bunu bildiği için bakim VS işlerinde biraz abartmış, ben yaptimoldu deyip çok vurdumduymaz hareket ediyor
Bu aracın hakkı 20 K km ya da 1 yil bakım olmalı bence

muratk

0
Aracınız
Civic FC5 2017
daha bugün tekrar teyid ettim, dizel octavia 15,000km bakıma 650tl vermiş kayınbirader.
pes honda pes

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
bugün yedek parça bölümüne uğrayıp sordum hava filtresi 169 lira polen filtresi 185 lira dediler alacaktım 3000-4000km de kendim değiştirecektim fiyatları görünce vazgeçtim. Yani polen filtresi performansa etki eden birşey değil dışarıdan alınıp değiştirilse bir 120 lira cepte kalır.

ywzckr

0
Ben yeni bakim yaptirip 1060 verdim;
Yaptirabilcekleriniz
Polen filtresini cikartmak
Sarf malzemeleri cikartmak
Motor temizleme sivisini cikartin
Totalde fiyattan 250-300 lira kar edersiniz
Dahasini cikartamazsiniz zaten kalem kalem bakim yaptirmak istediklerinizi secmek istediginizi soyleyin.
Yag ve yag filtresi
Hava filtresi
Lpg buyuk kucuk filtre
Baska da biseyini elletmeyin aracin 40 binde buji degisecez derseler yaptirmayin subab ayari derseler yaptirmayin
40 binde sanzuman yagi fren hidroligi degistirirsiniz yada 2 yil dolarsa ondan sora garantiden cikartirsiniz araci zaten sahsen sanzuman disinda diger parcalarin garantisinin pek onemi yok bence.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri