Civic FB7 Bakımlar bitmiyor :(

Aracınız
Arkadaşlat dün bir günlük tatilden yararlanarak özel honda servisinde 118 bindeki arabamın bazı bakımlarını ve tamiratını yaptırdım.Aslında sibop ayarı ve ön z rotu değiştirmek için gitmiştim piyangodan bujiler de çıktı.Piyangodan diyorum çünkü daha önce 60 bindeyken değiştirmiştim.
Ngk bujiler için 1300TL
Sibop ayarı için 400TL
Tek yön Z rotu için 110 TL
Toplam 1810 TL ödedim.
Yine en son geçtiğimiz Kasım ayında yetkili servise bazı bakımlar için 1800TL ödemiştim

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FD6 2009
Böyle servise gidip değişirseniz gereksiz parçalarda değişir. Keşke bujileri alsaydınız senden çıkardıkları bujiler ile ben bi 60 bin daha yapardım. 60 binde iridyum bujimi değişirmiş...

Aracınız
Böyle servise gidip değişirseniz gereksiz parçalarda değişir. Keşke bujileri alsaydınız senden çıkardıkları bujiler ile ben bi 60 bin daha yapardım. 60 binde iridyum bujimi değişirmiş...

Şimdi ben arabadan anlamayan biri değilim.Gittiğim yer servis değil Hondaya bakan özel bir tamirhane.Aracın kitapçığında buji değişimi için 120 bin km yazar fakat lpgli kullanım ile benzinli kullanımda bujinin yıpranması farklı olur.Çıkan bujileri ben kendim özellikle büyüteçle inceledim yeni bir bujiye göre epey yıpranmıştı.Evet belki daha 20-30 bin km gider ama bobinlerin sağlığı açısından bu riski almadım.Zaten tamirhanede zorla değiştirmiyorlar kararı size bırakıyorlar sonuçta.Hocam bu arada çıkan bujileri almıştım isterseniz size gönderebilirim:)

Siz dogru yapmışsınız LPG'li hiç bir araç iridyum bujide olsa 120 bini görmez 60 maksimum 80 binde değişmelidir benzinli de bile 120 bini beklemek uzun vadede ateşleme yakıt sistemleri ve en kötüsü subaplara zarar verebilmekte.İyi etmişsiniz hem araç performansı iyilesmistir hem de yakıt düşer.

Aracınız
Civic FC5 2020
Şimdi ben arabadan anlamayan biri değilim.Gittiğim yer servis değil Hondaya bakan özel bir tamirhane.Aracın kitapçığında buji değişimi için 120 bin km yazar fakat lpgli kullanım ile benzinli kullanımda bujinin yıpranması farklı olur.Çıkan bujileri ben kendim özellikle büyüteçle inceledim yeni bir bujiye göre epey yıpranmıştı.Evet belki daha 20-30 bin km gider ama bobinlerin sağlığı açısından bu riski almadım.Zaten tamirhanede zorla değiştirmiyorlar kararı size bırakıyorlar sonuçta.Hocam bu arada çıkan bujileri almıştım isterseniz size gönderebilirim:)

Ah birde bunu formdaki arkadaşlara anlatabilsek

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
iyi yapmışsınız. 60 bin km şehir içi trafikte 60bin olmuyor bunu anlamak lazım. ben bujileri 60binde aldım ustam baktı biraz daha gider dedi sakla bujileri bir sonraki bakımda yapalım dedi. 70bin bakımı geldi orda götürecem haftaya. bende 70binde değişmiş olacam.

Aracınız
selam benim araç 71 bin km de 2012 model ve benzinli buji değişimi gerekir mi ?
Birde Z rotun değişimini neye göre yaptınız? Nerden anlaşılıyor?

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Ben de 80 bin km de yetkili serviste değiştirmiştim bujileri (km nin yarısından çoğunu benzinde yapmış olmama rağmen). Araçta lpg varsa etkileşim gösterdiği parçalara minimum hassasiyet gösterilmeli diye düşünüyorum. Aracın benzinde ve lpg de çalışma ısısı bile bir değil sonuçta illaki etkileniyordur

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Ben 110binde yetkili servise buji değişimi için gittiğimde kontrol edilip 120binde gelin demişlerdi. 120binde bujiler değişti. O zamana kadar da sorunsuz ve sıkıntısız gitti. İlk günden 120bine kadar full lpg de. Belki ben de aracımın bobinlerine yüklenmiş ve ömründen yemişimdir ancak düzenli kontrol edilen ve servisin de değişim talebime rağmen bujilerin değişimini yapmaması ve 120bini bekletmesi bende güven sağladı açıkçası. Bu sebeple de 50-70binde buji değişimini ben para tuzağı olarak görürüm. Benim gibi istanbulda araç kullanan arkadaşların diğer illerdeki arkadaşlarla karşılaştırdığımızda aynı kilometrede çok rahat "en az iki katı zaman" geçirdiğini düşünürsek, İstanbul gibi zorlu koşullar dışında kalan illerde hele benim de tecrübeme dayanarak buji değişimi için 60bin km kısa bir periyot.

Bujiler konusunda bazı yabancı kaynaklarda lpg nin karbon depositi oluşturmaması nedeniyle buji ömrünü uzatabilidiği de söyleniyor.

Yetkili servis dışında değişim yapan çok az yer orijinal buji kullanır. Bunu da göz önünde bulundurun.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FC5 2018
Ben 110binde yetkili servise buji değişimi için gittiğimde kontrol edilip 120binde gelin demişlerdi. 120binde bujiler değişti. O zamana kadar da sorunsuz ve sıkıntısız gitti. İlk günden 120bine kadar full lpg de. Belki ben de aracımın bobinlerine yüklenmiş ve ömründen yemişimdir ancak düzenli kontrol edilen ve servisin de değişim talebime rağmen bujilerin değişimini yapmaması ve 120bini bekletmesi bende güven sağladı açıkçası. Bu sebeple de 50-70binde buji değişimini ben para tuzağı olarak görürüm. Benim gibi istanbulda araç kullanan arkadaşların diğer illerdeki arkadaşlarla karşılaştırdığımızda aynı kilometrede çok rahat iki katı zaman geçirdiğini düşünürsek, İstanbul gibi zorlu koşullar dışında kalan illerde hele benim de tecrübeme dayanarak buji değişimi için 60bin km kısa bir periyot.

Bujiler konusunda bazı yabancı kaynaklarda lpg nin karbon depositi oluşturmaması nedeniyle buji ömrünü uzatabilidiği de söyleniyor.

Yetkili servis dışında değişim yapan çok az yer orijinal buji kullanır. Bunu da göz önünde bulundurun.
işte bu konuda ben biraz şanslıyım. sanayici çocukluk arkadaşım var. dinamik otomotivin bayisi. direkt sistemden orjinal parçamı sipariş geçiyor benim için. 10 numara sistem

Geri