Civic FC5 Bayi Ses Yalıtım Desibel Farkı

Aracınız
Civic FC5 2020
Öncelikle merhabalar.
Abim ile aynı zamanda almış olduğumuz 2020 Elegance araçlarımızla daha önceden bahsettiğim ve merak içinde olduğum karşılaştırmayı gerçekleştirdim.

Abimin aracında ekstra bir yalıtım bulunmuyor. Orjinal hali.

Benim aracımda ise Bayi' den istenen davlumbazlarda ve tabanda komple çift kat pütür var.

Ölçümler 50 km/h hız sabitleme açık, aynı yolda, aynı telefonla, aynı uygulamayla ve telefon aynı yerde tutularak yapıldı.

Ek yalıtım bulunmayan abimin aracı 64-66 dB arasındayken;

Çift kat pütür bulunan aracımda 61-63 desibel arasında değişmekteydi.

Ortalama 2 dB fark var.

Yalıtımla ilgisi olmayan arkadaşlar bu farkı az bulabilir ancak desibel de olay biraz farklı yani düz mantık işlemiyor.

ÖRNEĞİN; 70 desibel gürültüyle yol alan araca yalıtım uygulandığında 67 desibele düştüyse duyulan ses yarı yarıya azalıyor.

Yani düz mantık 70 desibelin yarısı 35 desibel olur hadi 35 e düşürmeye çalışalım gibi birşey söz konusu değil.

Ben memnun kaldım ve tahmin ettiğim gibi bir sonuç çıktı.

Şimdi sırada kapılara, bagaj havuzuna, ve belki arka koltuk altlarına CTK marka ürünlerle ( inşaat malzemesi değil amacı sadece araç yalıtımı için ) yalıtım yapacağım.

Sormak istedikleriniz olursa cevaplarım saygılar...CM_20200518173316405.jpegCM_20200518173009569.jpeg

????-???-??????
????-??? ?-????-?????
????-???-????? ???????

Aracınız
Civic FC5 2017
Öncelikle merhabalar.
Abim ile aynı zamanda almış olduğumuz 2020 Elegance araçlarımızla daha önceden bahsettiğim ve merak içinde olduğum karşılaştırmayı gerçekleştirdim.

Abimin aracında ekstra bir yalıtım bulunmuyor. Orjinal hali.

Benim aracımda ise Bayi' den istenen davlumbazlarda ve tabanda komple çift kat pütür var.

Ölçümler 50 km/h hız sabitleme açık, aynı yolda, aynı telefonla, aynı uygulamayla ve telefon aynı yerde tutularak yapıldı.

Ek yalıtım bulunmayan abimin aracı 64-66 dB arasındayken;

Çift kat pütür bulunan aracımda 61-63 desibel arasında değişmekteydi.

Ortalama 2 dB fark var.

Yalıtımla ilgisi olmayan arkadaşlar bu farkı az bulabilir ancak desibel de olay biraz farklı yani düz mantık işlemiyor.

ÖRNEĞİN; 70 desibel gürültüyle yol alan araca yalıtım uygulandığında 67 desibele düştüyse duyulan ses yarı yarıya azalıyor.

Yani düz mantık 70 desibelin yarısı 35 desibel olur hadi 35 e düşürmeye çalışalım gibi birşey söz konusu değil.

Ben memnun kaldım ve tahmin ettiğim gibi bir sonuç çıktı.

Şimdi sırada kapılara, bagaj havuzuna, ve belki arka koltuk altlarına CTK marka ürünlerle ( inşaat malzemesi değil amacı sadece araç yalıtımı için ) yalıtım yapacağım.

Sormak istedikleriniz olursa cevaplarım saygılar...Ekli dosyayı görüntüle 259348Ekli dosyayı görüntüle 259349

????-???-??????
????-??? ?-????-?????
????-???-????? ???????
İki aractakı lastikler ve ebatları aynı mi ??

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

WolfRaM

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
Süper bir çalışma olmuş, elinize sağlık.

Buradan çıkan sonuca göre, alta ve davlumbazlara pütür yapılabilir ve fayda sağlanır.
Teşekkürler.

Dediğiniz diğer yalıtımların da benzer karşılaştırmasını sabırsızlıkla bekliyoruz

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
@Alperen58 hocam eline sağlık. Sayenizde çok güzel bir bilgi edinmiş olduk. Herkez bu tarz uygulamaların farkını merak ediyor. Şahıslara görede fikirler doğal olarak değişiyor. Bu somut ifadeler çok işe yarar. Devamını bekleriz hocam. Uygulamak isteyenler için çok güzel referans olursunuz. Konunun önemine binaen sabitledim.

Faaliyet Ayn-ı Lezzettir...

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Üstte arkadaşın sorduğu gibi lastik de önemli bu konuda.
Bunun dışında 3db fark iki kat gürültü demek bunu belirtmeniz de iyi olmuş.
Elinize sağlık ?

Aracınız
Civic FC5 2020
İki aractakı lastikler ve ebatları aynı mi ??

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Testi bu kadar bekletmemin sebebi de buydu hocam abimin aracında 17 RS jantları var. Onları söktük hazır yasak varken seramik uyguladık. Karşılaştırmayı da 16' lar takılıyken yaptık. İki lastik te marka model hatta üretim ayına kadar aynı :)

Süper bir çalışma olmuş, elinize sağlık.

Buradan çıkan sonuca göre, alta ve davlumbazlara pütür yapılabilir ve fayda sağlanır.
Teşekkürler.

Dediğiniz diğer yalıtımların da benzer karşılaştırmasını sabırsızlıkla bekliyoruz

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Teşekkür ederim :) Sonucu mutlaka paylaşacağım hocam.

????-???-??????
????-??? ?-????-?????
????-???-????? ???????

Aracınız
Civic FC5 2020
@Alperen58 hocam eline sağlık. Sayenizde çok güzel bir bilgi edinmiş olduk. Herkez bu tarz uygulamaların farkını merak ediyor. Şahıslara görede fikirler doğal olarak değişiyor. Bu somut ifadeler çok işe yarar. Devamını bekleriz hocam. Uygulamak isteyenler için çok güzel referans olursunuz. Konunun önemine binaen sabitledim.

Faaliyet Ayn-ı Lezzettir...

Aynen öyle hocam bende test etmeden önce tereddüte düştüm ya fark çıkmazsa diye
Teşekkür ederim :)

Üstte arkadaşın sorduğu gibi lastik de önemli bu konuda.
Bunun dışında 3db fark iki kat gürültü demek bunu belirtmeniz de iyi olmuş.
Elinize sağlık

Teşekkür ederim :)

????-???-??????
????-??? ?-????-?????
????-???-????? ???????

Geri