Civic FB7 Benzin Kokusu

Arkadaşlar lütfen yardım edin, başınıza geldi mi bilmiyorum, 2013 FB7 aracımdan benzin kokusu geliyor. Nereden geldiğini bir türlü bulamadım. Özellikle yavaş gittiğim virajlı yollarda daha çok hissediliyor. Hiç benzer bir durumla karşılalan oldu mu acaba? Tecrübelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
Yakıt pompası ,LPG li araç sürüşü esnasında düşük devirde(0-1000 devir) stop etme sorununa neden olabilir mi,yada sabah ilk çalıştırmada geç marş alma sorununu tetikleyebilir mi? Son dönemde 2018 FC5 'lerden sonra 2019 FC5' ler de yakıt pompası değişimi için servise çağrılıyor.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Yakıt pompası ,LPG li araç sürüşü esnasında düşük devirde(0-1000 devir) stop etme sorununa neden olabilir mi,yada sabah ilk çalıştırmada geç marş alma sorununu tetikleyebilir mi? Son dönemde 2018 FC5 'lerden sonra 2019 FC5' ler de yakıt pompası değişimi için servise çağrılıyor.
Lpgli sürüş esnasında olacağını sanmıyorum. Fakat sabah ilk marşta yakıt pompası iyi çalışması lazım. Yakıt pompası için servise arayıp şasi numarasından değişmesi gerekiyor mu sorabilirsiniz.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bugün duruma benzer sorun farklı bir şekilde başıma geldi.
Uzun süren rampalı inişli dar yolda ilerledikten sonra sürekli devir çevirdiğim için araç birazda benzinde ilerlesin yazıktır diye LPG anahtarindan araci benzine aldiktan kısa süre sonra benzin kokusu almaya başladım. Bu süre zarfında camlar açıktı, koku dışardan mi geliyor yoksa içerden mi ayırt etme şansım olmadı. Koku bi 5 dk. devam ettikten sonra aracı tekrardan LPGye aldığımda koku azaltmaya başladı, yarım saat sonra varış noktasına vardığımda pek koku yoktu. Sonrasında aracı normal rutinde çalıştırıp LPGde kullandığımda bir koku ile karşılaşmadım.
Muhtemelen benzin boru hattında bir kaçak-sizinti var ama aracın alt kısmında da bir akıntı görünmüyordu. Tatil sonrası zaten aracı bakımda kontrol ettireceğim ama sizlerden böyle bir durumla karşılan varmı? Var ise tecrübelerini öğrenmek isterim.

Son düzenleme:

mturker

Özel Üye
Uzun süren rampalı inişli dar yolda ilerledikten sonra sürekli devir çevirdiğim için araç birazda benzinde ilerlesin yazıktır diye LPG anahtarindan araci benzine aldiktan kısa süre sonra benzin kokusu almaya başladım. Bu süre zarfında camlar açıktı, koku dışardan mi geliyor yoksa içerden mi ayırt etme şansım olmadı. Koku bi 5 dk. devam ettikten sonra aracı tekrardan LPGye aldığımda koku azaltmaya başladı, yarım saat sonra varış noktasına vardığımda pek koku yoktu. Sonrasında aracı normal rutinde çalıştırıp LPGde kullandığımda bir koku ile karşılaşmadım.
Muhtemelen benzin boru hattında bir kaçak-sizinti var ama aracın alt kısmında da bir akıntı görünmüyordu. Tatil sonrası zaten aracı bakımda kontrol ettireceğim ama sizlerden böyle bir durumla karşılan varmı? Var ise tecrübelerini öğrenmek isterim.
@m2hamit hocam şöyle olabilirmi sağ ve sol arkada malum menfezler var tampon içinde ters ruzgar ve aracın hizinada bağlı olarak egsozdan atan kokuyu içerisi çekme durumu olabilir mi ? Ayrıca o esnada çiğ yakıt atmış gene aynı şekilde içeri çekmiş olabilir mi?
Hortumlarda delik çatlak vs olsa yakıt hesaplamanızdan çabuk biter ve sürekli içeride koku olmazmi aracı her çalıştırdığınızda sonucda benzinle çalışıyor ilk etapda...

Honda madness

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Hamid hocam merhaba. Aracı benzine alıp park halinde tüm benzin hortumlarını kontrol edebilirsin. Çatlak vs varsa rolantide de görülebilir. Yanında birisi olursa o da gaza basıp birde öyle deneyebilirsin. Ama bu testi yapmadan önce tüm hortumları gözlemlersen iyi olur. Daha sonra hortum üzerindeki lekeler seni yanıltabilir. Bir diğer ihtimal seninde dediğin gibi dışarıdan koku gelmiş olabilir.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@m2hamit hocam şöyle olabilirmi sağ ve sol arkada malum menfezler var tampon içinde ters ruzgar ve aracın hizinada bağlı olarak egsozdan atan kokuyu içerisi çekme durumu olabilir mi ? Ayrıca o esnada çiğ yakıt atmış gene aynı şekilde içeri çekmiş olabilir mi?
Hortumlarda delik çatlak vs olsa yakıt hesaplamanızdan çabuk biter ve sürekli içeride koku olmazmi aracı her çalıştırdığınızda sonucda benzinle çalışıyor ilk etapda...

Honda madness
Olabilir hocam çünkü camlarda açıktı ve uzun suredir seyir halinde benzine geçmemistim. Ayrıca benzine geçtiğim yerde de oldukça ciddi dik yokuştaydim, menfezden de kokunun geri tepki ihtimali yüksek.

Son düzenleme:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hamid hocam merhaba. Aracı benzine alıp park halinde tüm benzin hortumlarını kontrol edebilirsin. Çatlak vs varsa rolantide de görülebilir. Yanında birisi olursa o da gaza basıp birde öyle deneyebilirsin. Ama bu testi yapmadan önce tüm hortumları gözlemlersen iyi olur. Daha sonra hortum üzerindeki lekeler seni yanıltabilir. Bir diğer ihtimal seninde dediğin gibi dışarıdan koku gelmiş olabilir.
Merhabalar hocam, dediginiz gibi bakımdan önce FB7lerdeki benzin hortum hattının tam konumlarını öğrenip aracı inceledikten sonra aracı benzinde kullanıp karşılaştırmak en doğrusu. Bakalım bugün normal sıralı sistemde ilk benzinde çalıştırıp sonra LPGye geçtiğinde bir koku oluşacakmi? Bunu gozlemleyecem.

OnurHas

Super Moderator
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Ben de son birkaç gündür fark ettim benzer bir durum. Hava bu aralar çok sıcak olduğu için kapıyı kapatmadan önce aracı çalıştırıyorum ve çalıştırır çalıştırmaz benzin kokusu gelmeye başlıyor. Haftaya bakıma gidince söyleyeceğim bu durumu ama benim de kafama takılan bir durum bu. :unsure:

mturker

Özel Üye
Olabilir hocam çünkü camlarda açıktı ve uzun suredir seyir halinde benzine geçmemistim. Ayrıca benzine geçtiğim yerde de oldukça ciddi dik yokuştaydim, menfezden de kokunun geri tepki ihtimali yüksek.
Aynen hocam yoksa kaçak patlak kırık vs olsa işin rengi değişir ve o yüksek basınca hortumdaki delik dayanmaz daha çok kaçırır hatta paff der hortum, araç direk cekisden düşer stop eder. Benim fikrim bu ama tabi konu açık her ihtimali değerlendirin araştırmak lazım.

Ayrıca sunuda diyeyim anladığım kadarıyla uzun süredir yani assa yukarı 1 haftadır benzin vs almiyorsunuz ve hava sıcak malum. Benzin depo içinde hava birikintisi de oluşmuştur, benzin pompa girişine elinizle bastırın paff diye aticaktir içindeki havayı o zaman rahatlar büyük ihtinalle gelmez daha koku.

Honda madness

Son düzenleme:
Geri